Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ONZ

Tragiczne skutki terroryzmu

Liczba ofiar terroryzmu od roku 2000 pięciokrotnie wzrosła. Zwłaszcza w ostatnich dwóch latach nasiliło się mordowanie niewinnych ludzi przez takie ugrupowania, jak Państwo Islamskie (ISIS) czy Boko Haram w Nigerii. Dzieje się to szczególnie w pewnych regionach. W 2013 r. aż 82 proc. ofiar terrorystów było mieszkańcami zaledwie pięciu krajów: Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Nigerii i Syrii. Te przerażające dane przytoczył stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze ONZ w Genewie abp Silvano Tomasi podczas obrad Rady Praw Człowieka ONZ nt. skutków terroryzmu. Dyplomata papieski napiętnował przede wszystkim akty terrorystyczne popełniane w imię religii i zacytował słowa papieża Franciszka, wygłoszone w styczniu br. do dyplomatów: „Fundamentalizm religijny, zanim jeszcze odrzuci istoty ludzkie, dopuszczając się straszliwych rzezi, odrzuca samego Boga, sprowadzając Go do roli jedynie pretekstu ideologicznego”.

(KAI)

Unia Europejska

W Brukseli o prześladowaniu chrześcijan na świecie

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się seminarium poświęcone prześladowaniu chrześcijan w dzisiejszym świecie. Poza europosłami uczestniczyli w nim przedstawiciele trzech religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Wszyscy mówcy zgodnie podkreślali, że wyznawcy Chrystusa są obecnie najbardziej prześladowaną grupą religijną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O trzech powodach, dla których takie seminarium jest bardzo istotne, opowiedział w Radiu Watykańskim jeden z jego uczestników – ks. Andrzej Halemba z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Po pierwsze – cała Europa powinna być zainteresowana losem chrześcijan na Bliskim Wschodzie, gdyż jest to nasza kolebka. Po drugie – są to nasi bracia i siostry, którzy niezwykle cierpią i są dyskryminowani. A po trzecie – chrześcijanie odgrywają ważną rolę dla Kościoła i społeczeństw, w których żyją. Nie możemy wyobrazić sobie, że Bliski Wschód będzie kiedyś pozbawiony chrześcijan.

(KAI)

Ukraina

Z Rzymu do Lwowa

Ekumeniczna peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy trwała we Lwowie w dniach 28 czerwca – 5 lipca 2015 r. Obraz przybył z Rzymu ze specjalnym błogosławieństwem papieża Franciszka. Powitanie w trakcie nabożeństwa ekumenicznego w greckokatolickiej świątyni Matki Bożej Nieustającej Pomocy (dawniej Matki Bożej Śnieżnej) zgromadziło przedstawicieli Kościołów greckokatolickiego, rzymskokatolickiego, ormiańskiego oraz prawosławnego. Do rzymskokatolickiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kopia obrazu przybyła z katedry ormiańskiej 30 czerwca. Jak podkreśla proboszcz – ks. prał. Jan Nikiel, katedra łacińska była odwiedzana przez chrześcijan wszystkich obrządków i wyznań przez cały dzień i całą noc. Następnego dnia po uroczystej Mszy św., której przewodniczył wikariusz generalny archidiecezji lwowskiej – ks. inf. Józef Pawliczek, ikona została przeniesiona do katedry prawosławnej.

Reklama

Ks. Mariusz Krawiec SSP/Lwów

* * *

Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga.
Jan Paweł II

Krótko

• Pod hasłem „Człowiek i planeta na pierwszym miejscu: musimy zmienić kierunek rozwoju” odbyła się w Rzymie międzynarodowa konferencja, zorganizowana przez Papieską Radę „Iustitia et Pax”. Próbowano odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby urzeczywistnić wezwanie papieża Franciszka zawarte w jego wpisie na Twitterze z 2 lipca 2015 r. – „Wielkie wyzwanie: przestać rujnować ogród, który Bóg nam zawierzył, aby wszyscy mogli się z niego cieszyć”. Ta myśl stanowi streszczenie encykliki „Laudato si’”.

• Autonomia Palestyńska w ciągu dwóch miesięcy otworzy swą ambasadę przy Stolicy Apostolskiej – zapowiedział minister spraw zagranicznych tego kraju Riyad al-Maliki. 26 czerwca obie strony podpisały układ ogólny, regulujący zasadnicze aspekty życia i działalności Kościoła katolickiego w Palestynie. Według informacji Ambasady Palestyńskiej w Moskwie, Palestyna ma obecnie 77 zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych i konsularnych na całym świecie.

Reklama

• Beniamin Netanjahu – premier Izraela zapowiedział budowę muru długości 30 km wzdłuż granicy z Jordanią, na wschód od znanego kurortu Ejlat.

• Królestwo Jordanii, której większość mieszkańców wyznaje islam, proponuje wpisać na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miejsce chrztu Jezusa w Jordanie. Spis ten liczy obecnie 1007 obiektów objętych szczególną ochroną ze względu na ich unikatową wartość dla kultury bądź przyrody.

• Raúl Castro – prezydent Kuby potwierdził w liście do prezydenta USA Baracka Obamy, że po 20 lipca Hawana i Waszyngton nawiążą stosunki dyplomatyczne oraz otworzą stałe przedstawicielstwa dyplomatyczne w obu krajach. Rząd kubański domaga się jednocześnie od Amerykanów zadośćuczynienia za szkody wyrządzone narodowi kubańskiemu.

• Z Afryki od początku tego roku przepłynęło Morzem Śródziemnym prawie 140 tys. nielegalnych imigrantów.

2015-07-07 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o nowych wyzwaniach, problemach i priorytetach

O nowych wyzwaniach, priorytetach i z czym musi się zmierzyć. "Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki (...). Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę - takie duchowe, kulturowe, religijne." - mówi bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN.

Cały rozmowa z bp. Arturem Ważnym:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję