Reklama

Niedziela Wrocławska

Kard. Joachim Meisner na Dolnym Śląsku

Niedziela wrocławska 34/2015, str. 5

[ TEMATY ]

wizyta

Andrzej Solnica

Poświęcenie figury św. Maksymiliana Marii Kolbego

Poświęcenie figury św. Maksymiliana Marii
Kolbego

Emerytowany Metropolita Kolonii, urodzony w 1933 r. we Wrocławiu, w dniach 13-18 sierpnia przebywał z wizytą na Dolnym Śląsku. W rezydencji biskupów wrocławskich przyjął go abp Józef Kupny. Hierarchowie udali się na górę Ślężę. We wrocławskim kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, w 74. rocznicę śmierci o. Kolbego w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz, Kardynał przewodniczył Mszy św. odpustowej. Odwiedził również sanktuarium w Krzeszowie.

Wizyta na szczycie góry Ślęży była dla niemieckiego Kardynała podróżą sentymentalną, gdyż – jak wyznał – ostatni raz był na Śląskim Olimpie w 1942 r. Hierarcha modlił się w wyremontowanym kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, rozmawiał z turystami i wspominał swoje szkolne czasy. Historię ślężańskiego kościoła przedstawił proboszcz parafii w Sulistrowicach ks. Ryszard Staszak. We wzniesionej w latach 1698 – 1702 świątyni od 2004 r. archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego poszukiwali śladów starożytnej cywilizacji słowiańskiej. Wówczas kościół na Ślęży był zamknięty dla wiernych i turystów i niestety ulegał powolnej dewastacji. W 2012 r. został przekazany pod opiekę duszpasterską ks. Staszakowi, który podjął się ratowania zniszczonej świątyni.

Reklama

Na uroczystości w liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego na wrocławskim Gądowie przybyło aż dwóch hierarchów: kard. Joachim Meisner i biskup świdnicki Ignacy Dec. Kardynała parafianie powitali polskim gestem – chlebem i solą, ale w jego narodowym języku – niemieckim. Gość serdecznie zwracał się do zebranych po polsku: „Drodzy Bracia i Siostry”. Hierarchów otoczyli asystą wrocławscy kapłani zaprzyjaźnieni z maksymiliańską parafią oraz jej proboszczem ks. Czesławem Majdą. Wśród duchowieństwa był także ks. prof. Jan Krucina, wychowawca i wykładowca ks. Majdy.

– My, starsi, jesteśmy mu współcześni, był z naszego pokolenia – mówił w homilii kard. Meisner o postaci św. Maksymiliana. – To, co uczynił, chrześcijanin powinien czynić zawsze, bo w tym naśladuje Chrystusa. Pierwszym „Maksymilianem” był przecież sam Chrystus – mówił Kardynał.

Po Mszy św. hierarchowie poświęcili figurę św. Maksymiliana, przekazującego ludziom różaniec. Kard. Meisner ofiarował parafii na Gądowie Małym obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Reprodukcję tego wizerunku Maryi na obrazkach parafianie zabrali do domu wraz z kardynalskim błogosławieństwem, zapisanym na odwrocie. – Wielkim nabożeństwem ten wizerunek Maryi darzy papież Franciszek – mówił ks. Majda, dziękując za podarunek.

2015-08-20 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizyta duszpasterska: pożytek czy przeżytek?

Niedziela kielecka 3/2018, str. VI

[ TEMATY ]

kolęda

wizyta

TD

Po kolędzie, parafia pw. Chrystusa Króla w Kielcach

Po kolędzie, parafia pw. Chrystusa Króla w Kielcach

Czy to pożyteczne narzędzie duszpasterskie warte kontynuacji, co jest najważniejsze podczas wizyty kapłana w domach parafian, a czego może brakuje, nad czym należałoby (wspólnie) popracować, aby doroczna wizyta duszpasterska w naszych domach, potocznie zwana kolędą, spełniła swój cel? Z tym pytaniem zwracam się do księży pracujących w różnych zakątkach naszej diecezji

Ks. dr Jarosław Czerkawski, proboszcz parafii św. Izydora w Kielcach-Posłowicach:

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jubileusz Służby Zdrowia w 100 –lecie Diecezji Łódzkiej

2021-09-26 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Powołanie do służby zdrowia, to szczególne powołanie, aby ciągle odkrywać Boga w swoim życiu, to szczególna łaska, to dar od Boga! – mówił bp Marek Marczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję