Reklama

Aspekty

Diecezjalny odpust

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada główny odpust w naszej diecezji – Wniebowziętej Królowej Polski, Pani Cierpliwie Słuchającej z Rokitna. Tego dnia do rokitniańskiego sanktuarium pielgrzymują biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i rzesze wiernych świeckich, aby dziękować Matce Bożej za opiekę i wstawiennictwo u Syna. Rokitniański odpust to także główne dożynki dla całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 34/2015, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Ks. Adrian Put

Procesja z darami podczas Sumy odpustowej

Procesja
z darami podczas
Sumy odpustowej

Jak co roku do Rokitna przybyły tysiące pielgrzymów. Już od rana mogli uczestniczyć w niezwykle bogatym programie rokitniańskich obchodów. Na początku były Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, następnie w bazylice rozpoczęła się pierwsza Msza św. wotywna, a w krużgankach kapłani zasiedli do spowiedzi. O godz. 10 w ogrodach pielgrzymi mogli wspólnie modlić się na różańcu, zaś później wysłuchać koncertu muzycznego. Stałym elementem rokitniańskiego odpustu jest okolicznościowa katecheza, która jest również okazją do podsumowania diecezjalnej pielgrzymki duszpasterstwa rolników na Jasną Górę. Centralnym punktem była uroczysta Suma odpustowa, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Msza św. była o tyle szczególna, że podczas niej po raz pierwszy po okresie leczenia szpitalnego spotkał się z wiernymi naszej diecezji bp Stefan Regmunt. Ksiądz Biskup wygłosił słowo wprowadzające do liturgii i wraz z bp. Tadeuszem Lityńskim, bp. Adamem Dyczkowskim i bp. Pawłem Sochą oraz kapłanami koncelebrował Mszę św.

Reklama

– Ta Cierpliwie Słuchająca z Rokitna i Ta z Jasnej Góry, która w sierpniu jest tak licznie nawiedzona przez pielgrzymki, otaczała nas zawsze swoją stałą opieką. Dziękując Panu Bogu za chleb powszedni, na ręce Matki Najświętszej składajmy wszystkie nasze pragnienia i dziękczynienia. Matka wie najlepiej, co dziecku jest potrzebne, i czasem mówi – jeszcze nie teraz, zaczekaj. Matka dziecku nie zawsze ustępuje. Musi dziecko zapracować, jeszcze się nauczyć. Z taką ufnością u Matki Cierpliwie Słuchającej prosimy za naszą Ojczyznę, rodziny nasze i młodzież – powiedział bp Edward Janiak w homilii podczas uroczystej Sumy odpustowej.

Po Mszy św. pobłogosławiony został nowo powstający przy sanktuarium rokitniańskim dom, który będzie siedzibą Diecezjalnej Poradni Rodzinnej oraz Centrum Duchowości Maryjnej.

2015-08-20 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęcie wielkiego Odpustu Tuchowskiego

[ TEMATY ]

odpust

Krzysztof Jasiński

Po raz kolejny, w sobotni wieczór o godzinie 18.00, rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. W Mszy Świętej inaugurującej tradycyjnie wzięli udział strażacy, którzy pielgrzymowali do Matki Bożej Tuchowskiej po raz 29 oraz członkowie orkiestr dętych, a także policjanci. Tegoroczny odpust przeżywamy pod hasłem „Służebnico Ducha Świętego wspieraj nas”. Wierni, zgromadzeni licznie na placu, zostali przywitani przez o. Bogusława Augustowskiego CSsR – kustosza sanktuarium i proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej Eucharystii przewodniczył JE ks. bp Andrzej Jeż – ordynariusz diecezji tarnowskiej. Skierował on również słowo Boże do wiernych, licznie zgromadzonych na placu sanktuaryjnym.

Jego Ekscelencja bp Andrzej Jeż rozpoczął homilię od przybliżenia wiernym znaczenia noszonego przez różnego rodzaju służby munduru. Podkreślił, że dzięki niemu poznajemy człowieka, ponieważ każdy mundur coś oznacza – charakteryzuje osobę, która go nosi. Biskup tarnowski określił obraz Matki Bożej Tuchowskiej terminem tzw. „Pneumatofora”, oznaczającego „Nosicielkę Ducha Świętego”, zaznaczając jednocześnie, że Matka Boża jest całkowicie stworzona i przeniknięta przez Ducha Świętego. To Jemu jest w pełni oddana i posłuszna. Kaznodzieja podkreślił, że Duch Święty – jako niewidoczny duch – porusza nami, daje nam siłę, energię i żywotność – na różnych poziomach i w różnych sytuacjach naszego życia. To właśnie On zapala w nas pragnienie, aby wbrew instynktowi samozachowawczemu pomagać, sięgać heroizmu, ryzykując nawet utratę własnego życia. Ordynariusz tarnowski podkreślił, że Matka Boża, jako jedyna z ludzi, była niezawodnym instrumentem w rękach Ducha Świętego, dlatego nazywano ją „Harfą Ducha Świętego”. Całe jej życie było pieśnią o nieskazitelnej harmonii życia i relacji do Ducha Świętego. Na tle Matki Bożej widzimy, jak wiele nam brakuje do wydawania czystego, harmonijnego tonu i jak wiele pracy jest jeszcze przed nami. Przychodzimy i przychodźmy zatem do naszej Matki, aby się w Nią wpatrywać, uczyć, jak harmonizować swoje życie duchowe. Należy również pamiętać, aby nieustannie odnawiać w sobie świadomość, że jesteśmy napełnieni Duchem Świętym, a naszym głównym zadaniem – jako osób wierzących – jest głosić ewangelię, tak jak Maryja, która szła przekazać Elżbiecie dobrą nowinę. Na koniec homilii bp Andrzej Jeż wyraził swoją wdzięczność ojcom redemptorystom za ich 125-letnią posługę w tuchowskim sanktuarium. Dziękował również za codzienną ofiarność i heroizm siostrom zakonnym, małżeństwom oraz licznie zgromadzonym na placu sanktuaryjnym służbom mundurowym. Służebnico Ducha Świętego módl się za nami!

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: człowiek cierpiący uczestniczy w zbawianiu świata

– Człowiek cierpiący ciągle uczestniczy w zbawianiu świata – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który 21 września przewodniczył Mszy św. z okazji dekanalnego dnia chorych w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

W liturgii uczestniczyli wierni z dekanatów wieluńskich – Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia i św. Wojciecha oraz z dekanatu osjakowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję