Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz Chrztu Polski w regionie

Wspólna mowa, obszar i dziedzictwo

Konferencje z najwybitniejszymi specjalistami różnych dziedzin nauki oraz liczne imprezy kulturalne złożą się na program obchodów Jubileuszu Chrztu Polski na Podkarpaciu

Chrześcijaństwo zapoczątkowało zmiany w państwie Mieszka I, począwszy od wiary i polityki, a skończywszy na kulturze, sztuce i rolnictwie. Proces chrystianizacji wprowadził je w krąg kultury łacińskiej, na której ostatecznie zbudowano tożsamość Polski i jej społeczeństwa, a także ostatecznie całej Europy. Obchody 1050. rocznicy wydarzeń z 966 r. będą miały miejsce także na terenie diecezji i województwa. Szczegóły podano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie 8 stycznia 2016 r.

W ramach obchodów m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Lubaczowie, Kolbuszowej, Haczowie, Hucie Komorowskiej, Leżajsku, Stalowej Woli i w Mielcu zorganizowane zostaną konferencje poświęcone obecności chrześcijaństwa w historii Polski i w polskiej kulturze. Przygotowywane są także konferencje wykraczające poza województwo – jedna odbędzie się w Wilnie, druga we Lwowie. Wykładowcami będą najwybitniejsi specjaliści z różnych dziedzin nauki. – Pomysł uczczenia rocznicy chrztu Polski powstał w ubiegłym roku i chcielibyśmy uczcić ją w sposób szczególny – mówił Adam Pęzioł, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i członek Komitetu Organizacyjnego Obchodów – z jednej strony to konferencja naukowa, która będzie miała aż 15 odsłon w różnych miastach regionu, ale także w Wilnie i we Lwowie. A tym konferencjom będą towarzyszyły koncerty o rozmaitych formach muzycznych. Trzeba, aby młode pokolenie popatrzyło na swoją historię w sposób profesjonalny. – Podczas konferencji zamierzamy przedstawić najnowsze wyniki badań dotyczące historii Kościoła w Polsce i naszej kultury – podkreślał.

Reklama

– Przypominając chrzest, przypominamy korzenie naszej tożsamości. Państwo tworzone jest przez trzy główne czynniki – wspólna mowa, wspólny obszar, a także wspólne dziedzictwo. Chrzest i chrześcijaństwo należy do tego dziedzictwa i dlatego przypominanie tej rocznicy jest tak ważne – powiedział ks. prof. Stanisław Nabywaniec – kierownik Zakładu Historii Nowożytnej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podkreślał, że jest to wydarzenie, którym chcemy uczcić i przybliżyć fakty z odległej historii, ale także fakty fundamentalne dla samego Kościoła w Polsce i naszej państwowości.

Konferencjom towarzyszyły będą koncerty prezentujące utwory muzyczne i poetyckie o charakterze patriotycznym, religijnym i historycznym, od średniowiecza po współczesność. Wykonawcami będą muzycy Filharmonii Podkarpackiej oraz znani krajowi artyści. Natomiast w ramach przygotowań duchowych duszpasterze w homiliach i konferencjach będą mocniej eksponować tematykę sakramentu chrztu. Pierwsza konferencja – „Przedchrzcielne przenikanie chrześcijaństwa na ziemie polskie” odbyła się już 20 stycznia w Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Komitet honorowy tworzą m.in.: nuncjusz apostolski – abp Celestino Migliore, metropolita przemyski – abp Józef Michalik, metropolita lwowski – abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita przemysko-warszawski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce – abp Eugeniusz Popowicz, ordynariusz rzeszowski – bp Jan Wątroba, ordynariusz sandomierski – bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz zamojsko-lubaczowski – bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji tarnowskiej – bp Andrzej Jeż, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, senator RP prof. Aleksander Bobko, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwester Czopek.

* * *

Konferencje poświęcone obecności chrześcijaństwa w historii Polski
i w polskiej kulturze

Reklama

17 II – Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie – „Bóg-Honor-Ojczyzna: Kościół i Państwo – wspólna troska czy sojusz ołtarza z tronem?”

17 III – Krosno – „Troska i integralność ziem polskich”

20-21 IV – Przemyśl-Lwów – „Chrzest Polski – motywy, czas i miejsce”

30 IV – Wilno – „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie – historyczne uwarunkowania polskiej maryjności”

7 V – Lubaczów – „Społeczny wymiar misji Kościoła w przekazie wartości i w kształtowaniu tożsamości Narodu”

18 V – Kolbuszowa – „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie – historyczne uwarunkowania polskiej maryjności”

15 VI – Leżajsk – „Królowa Jadwiga – w trosce o wiarę, naukę i kulturę”

20 VII – Stalowa Wola – „Szukanie dróg jedności – od tolerancji do zjednoczenia”

17 VIII – Haczów – „Od św. Wojciecha do bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Polscy męczennicy”

21 IX – Huta Komorowska/Majdan Królewski – „Nieść światło wiary innym – misje polskie i polscy misjonarze”

19 X – Dębica – „Jadwiga Śląska – patronka pojednania”

16 XI – Ustrzyki Dolne – „W jednym kraju, w jednym Kościele. Unickie kościoły orientalne”

21 XII – Mielec – „Wielka Nowenna i Millenium Chrztu Polski”.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w Poznaniu: konieczna jest wielka modlitwa o ludzi ducha dla Polski

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Chrzest Polski

Maria Niedziela

– Konieczna jest wielka modlitwa o ludzi ducha dla Polski, modlitwa o ludzi, którzy są godni wolności – mówił abp Marek Jędraszewski podczas obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w poznańskiej farze. Pochodzący z Poznania metropolita łódzki przewodniczył tam w nocy z 14 na 15 kwietnia Pasterce Maryjnej sprawowanej w obecności Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej, który w ramach obchodów jubileuszowych przybył z Gniezna.

Pomimo późnej pory monumentalną bazylikę farną wypełnili podczas Pasterski Maryjnej wierni z Poznania i okolic. Liczni byli wśród nich także ludzie młodzi oraz siostry zakonne. Natomiast Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

Zamek Królewski

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. "Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin" - podkreślił prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję