Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Diecezja

Nowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych

Niedziela bielsko-żywiecka 15/2016, str. 2

[ TEMATY ]

PDM

Ks. A. Bieniek

Ks. Janusz Talik będzie odpowiedzialny za dzieła misyjne

Ks. Janusz Talik będzie odpowiedzialny
za dzieła misyjne

Ksiądz Janusz Talik z parafii św. Maksymiliana w Aleksandrowicach został mianowany przez Biskupa Ordynariusza nowym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. Pochodzący z Łękawicy duchowny od lat angażował się w akcje wspierania misji. Nowo mianowany delegat ds. misji 21 marca odebrał od biskupa dekret, wyraził przy tym wdzięczność wobec swego poprzednika i zapowiedział kontynuację rozpoczętego przez niego dzieła. Dotychczas tą przestrzenią aktywności naszego partykularnego kościoła zajmował się ks. Stanisław Budziak.

Reklama

Ks. Talik podkreśla, że sprawą misji zajął się m.in. dzięki świadectwu męczeńskiej śmierci, jakie złożył w peruwiańskim Pariacoto jego starszy rodak z łękawickiej parafii bł. o. Michał Tomaszek ze swoim współbratem o. Zbigniewem Strzałkowskim. Wśród zadań, jakie stawia sobie jest właśnie szersze przybliżenie wiernym postaci błogosławionego franciszkanina oraz intensyfikacja i koordynacja działań mających wspierać misje. W kilka dni po objęciu funkcji ks. Talik przesłał misjonarzom i misjonarkom naszej diecezji pracującym w różnych częściach świata wielkanocne życzenia.

Obecnie na misjach pracuje 5 duchownych pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej; po dwóch w Tanzanii i Chile, jeden na Jamajce. Jeden kapłan przygotowuje się do wyjazdu do Afryki w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej. Posługę misyjną pełni również kilka sióstr zakonnych i świeccy wolontariusze z Podbeskidzia.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do Papieskich Dzieł Misyjnych: wzrastajcie w pasji ewangelizacyjnej

[ TEMATY ]

PDM

Grzegorz Gałązka

W Rzymie zakończyło się Zgromadzenie Ogólne Papieskich Dzieł Misyjnych. Wzięli w nim udział dyrektorzy krajowi ze wszystkich kontynentów oraz współpracownicy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Tegoroczne spotkanie odbyło się w setną rocznicę powołania do życia Papieskiej Unii Misyjnej, którą założył bł. Paolo Manna, włoski kapłan, misjonarz w Birmie. Zatwierdził ją w 1916 r. papież Benedykt XV, a czterdzieści lat później Pius XII nadał jej tytuł „papieskiej”.

Przyjmując uczestników Zgromadzenia na audiencji, Ojciec Święty przypomniał postać ks. Manny. Podkreślił jego intuicję, że formacja i edukacja co do tajemnicy Kościoła i jego powołania misyjnego dotyczy całego Ludu Bożego w jego różnorodności stanów życia i posług. Zauważył też, że formacja misyjna biskupów i księży nie oznacza ograniczania działalności Papieskich Dzieł Misyjnych do duchowieństwa. Chodzi bowiem o to, by wspierać je w służbie misyjności Kościoła. Ta zaś właściwa jest wszystkim: wiernym i duszpasterzom, małżonkom i osobom konsekrowanym żyjącym w dziewictwie, Kościołowi powszechnemu i poszczególnym Kościołom lokalnym.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję