Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Prezbiterzy jak sól ziemi

– Życzę wam, abyście zawsze z wielką świeżością nadawali smak Ewangelii w tym społeczeństwie, w którym będziecie uczyć, żyć, w tym kościele, w którym będziecie posługiwać. Zachowajcie taką stałą dyspozycję, aby wasze serce było nieustannie przemieniane przez Słowo Boże i przez modlitwę – zwracał się do przyszłych kapłanów bp Roman Pindel podczas Mszy święceń w katedrze św. Mikołaja. 28 maja Biskup bielsko-żywiecki udzielił święceń prezbiteratu 12 diakonom

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

święcenia

pb

Obrzęd namaszczenia kapłańskich dłoni poświęconym olejem

Obrzęd namaszczenia kapłańskich dłoni poświęconym olejem

Celebrację Eucharystii Pasterz diecezji sprawował razem z bp. Piotrem Gregerem i bp. Tadeuszem Rakoczym. Przy ołtarzu stanęli także proboszczowie kandydatów do święceń oraz wychowawcy z Krakowskiego Seminarium Duchownego. W uroczystości, która jest świętem całego lokalnego Kościoła uczestniczyli także księża, rodziny diakonów, delegacje parafii rodzinnych i parafii praktyk duszpasterskich przyszłych neoprezbiterów. Zgodnie z obrzędem udzielania sakramentu kapłaństwa kandydaci zostali imiennie i publicznie przedstawieni Biskupowi i wyrazili wolę przyjęcia sakramentu.

– Aby być solą ziemi przygotowywaliście się do tego przez czas formacji seminaryjnej, przez poznawanie siebie, konfrontowanie swojego serca z Ewangelią. Trzeba by pytać, co robić, aby nie zwietrzeć w tym smaku, który w was jest. Jak zachować ową słoność w tym świecie, który tak bardzo się zmienia – mówił Biskup bielsko-żywiecki odwołując się do Chrystusowej przypowieści. Wskazał przy tym także przykłady ludzi, którzy utracili „smak soli” w swoim życiu. Podkreślił, że prezbiter, kapłan ma nadawać smak Ewangelii we wspólnocie, w której posługuje. – Czyni to zwyczajnie poprzez głoszenie słowa, przez udzielanie sakramentów, ale przede wszystkim przez życie, które świadczy o jego zaangażowaniu w przemianę społeczności w bardziej ewangeliczną, bardziej sprawiedliwą, kierującą się bardziej miłosierdziem – tłumaczył przyszłym prezbiterom szafarz sakramentu kapłaństwa.

Reklama

Po homilii odbył się obrzęd święceń. Prócz gestu włożenia rąk przez biskupa, sakramentu dopełniły także obrzędy wyjaśniające. Dłonie neoprezbiterów zostały namaszczone poświęconym olejem, a biskup symbolicznie wręczył każdemu z nich kielich z winem i patenę z chlebem.

Po zakończeniu uroczystości neoprezbiterzy otrzymują dokument – celebret potwierdzający, że dana osoba jest kapłanem diecezji bielsko-żywieckiej i posiada władzę sprawowania Najświętszej Ofiary, przepowiadania Słowa Bożego, spowiadania i rozgrzeszania (przez pierwsze lata jest on terminowy).

Po święceniach nowi kapłani udają się do swoich rodzinnych parafii. Tam, następnego dnia, albo w kolejne niedziele odprawiają Prymicje, czyli pierwszą Mszę św. we wspólnocie parafialnej, gdzie rodziło się i dojrzewało ich powołanie do kapłaństwa. Jeszcze przed wakacjami neoprezbiterzy otrzymają dokument kierujący do podjęcia duszpasterskiej posługi we wskazanej przez biskupa parafii.

Reklama

Neoprezbiterzy A.D. 2016 wstąpili do seminarium w 2010 r., niedługo po beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Stąd kapłan męczennik stał się patronem rocznika. Na czas formacji seminaryjnej tego rocznika przypadły dwie nominacje biskupie dla ówczesnych kolejnych rektorów seminarium. Sakrę biskupią przyjął ks. Grzegorz Ryś oraz ks. Roman Pindel, który jako biskup bielsko-żywiecki konsekrował swoich podopiecznych.

Nowo wyświęceni kapłani to: ks. Przemysław Gorzołka z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Istebnej, ks. Grzegorz Guga z parafii św. Michała Archanioła w Łękawicy, ks. Piotr Honkisz z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach, ks. Piotr Hutnicki z parafii św. Barbary w Strumieniu, ks. Kamil Kruczek z parafii św. Jakuba Apostoła w Szczyrku, ks. Dawid Kubień z parafii św. Józefa w Zabrzegu, ks. Adrian Mętel z parafii św. Karola Boromeusza w Koszarawie, ks. Artur Micorek z parafii św. Michała Archanioła w Leśnej, ks. Wojciech Olesiński z parafii św. Michała Archanioła w Wilkowicach, ks. Sebastian Otworowski z parafii św. Stanisława ze Szczepanowa w Bielsku-Białej, ks. Kamil Skoczylas z parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej i ks. Adam Wandzel z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Godziszce.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan Chrystusowej nadziei

Niedziela szczecińsko-kamieńska 10/2016, str. 2

[ TEMATY ]

święcenia

Wiesław Podgórski

Podziękowania na ręce rektora ks. dr. kan. Piotra Gałasa

Podziękowania na ręce rektora ks. dr. kan. Piotra Gałasa

20 lutego po raz pierwszy w historii parafii św. Ottona w Szczecinie bp prof. Henryk Wejman udzielił święceń kapłańskich diakonowi Pawłowi Jakubowi Michniewiczowi

W uroczystości uczestniczyło ponad 40 księży, rodzice, rodzina i licznie zgromadzona wspólnota parafialna.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa upamiętniająca bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomsku

2021-09-27 11:07

[ TEMATY ]

wystawa

Radomsko

bł. kard. Stefan Wyszyński

Beata Pieczykura/Niedziela

Plenerową wystawę „Czas to miłość” można oglądać przed budynkiem Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku do 28 września.

„Rozmawiaj z każdym językiem miłości”, „Nie trać czasu, gdyż on do ciebie nie zależy, żyje jest celowe, a więc i każda w nim chwila”, „Miłość przede wszystkim daje wolność, bo jest wolnością” – to tylko wybrane myśli z nauczania bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego, prezentowane na wystawie. Dla odwiedzających maksymy mogą stanowić życiowy drogowskaz. Obok słów Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia można oglądać archiwalne fotografie oraz poznać istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję