Reklama

Niedziela Rzeszowska

Oto dom Boży i brama do nieba

W niedzielę 29 maja br. ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba dokonał konsekracji kościoła św. Urszuli Ledóchowskiej w Ropczycach-Granicach

Niedziela rzeszowska 24/2016, str. 6

[ TEMATY ]

konsekracja

Archiwum parafii

Kościół w Ropczycach-Granicach

Kościół w Ropczycach-Granicach

Historia kościoła jest dłuższa niż parafii, dlatego że przed 32 laty zaczęto od budowy punktu katechetycznego i kaplicy dojazdowej. Pierwszym księdzem sprawującym opiekę nad punktem katechetycznym w Granicach i przygotowującym dzieci do I Komunii św. był ks. Henryk Nowacki, następnie ks. Czesław Konwent oraz ks. Stanisław Składzień i ks. Krzysztof Pikul, który nabył działkę pod budowę kościoła. Zasadnicze prace budowlane rozpoczęto pod kierownictwem ks. Romana Wrony, który przybył do Ropczyc w 1984 r. i został oddelegowany do pracy duszpasterskiej w Granicach.

Ks. Roman z wielkim zapałem zabrał się do pracy, organizował pracę przy budowie, powołał komitet budowlany i już 1 października 1984 r. bp Władysław Bobowski poświęcił plac pod budowę nowej świątyni i krzyż.

Reklama

Do końca roku 1984 powstały fundamenty pod nową świątynię. Inspektorem nadzoru budowy został inż. Karol Paśko z Czekaja. Projektował kościół inż. Roman Gorczyca, obliczenia konstrukcyjne zrobił inż. Kujałowicz.

Majstrem budowy świątyni był początkowo Stanisław Oleś, później Eugeniusz Próchnicki z Bruśnika. Poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod budujący się kościół w Ropczycach-Granicach miało miejsce 16 listopada 1986 r. Poświęcenia i wmurowania dokonał bp Józef Gucwa z Tarnowa.

Od sierpnia 1991 r. pracę ks. Romana Wrony kontynuował rektor w Granicach – ks. Janusz Sądel. W okresie jego posługi zostało wykonane m.in. odwodnienie kościoła, wybudowano wieże na kościele, wytynkowano kościół z zewnątrz, ocieplono strop, a także wykonano posadzkę marmurową w prezbiterium i zakrystii kościoła. W następnych latach rektoratem w Granicach opiekowali się: ks. Maciej Figura, ks. Leopold Kordas. Kolejnym duszpasterzem był ks. Janusz Kowalski, którego staraniem wykonano parking.

Reklama

Dekretem biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego, z dnia 21 sierpnia 1999 r., erygowana została samodzielna parafia w Ropczycach-Granicach pw. św. Urszuli Ledóchowskiej. Proboszczem nowo utworzonej parafii w Granicach został ks. Czesław Kubrak. W pracy duszpasterskiej pomagał mu ks. Zbigniew Urbanek, tutejszy rodak i rezydent mieszkający w parafii.

W czasie posługi ks. Czesława w parafii zostało wykonane ogrodzenie, ogrzewanie kościoła, zakupiono nowe stacje drogi krzyżowej. Był to czas nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, a w 2003 r. 18 maja byliśmy świadkami uroczystego ogłoszenia Urszuli Ledóchowskiej – naszej patronki – świętą Kościoła katolickiego.

Wielką radością dla naszej wspólnoty były święcenia kapłańskie naszych rodaków: ks. Łukasza Jaska i ks. Dawida Babicza.

Niestety, krótko trwała posługa ks. Czesława w parafii. Po ciężkiej chorobie odszedł po nagrodę do Pana 30 kwietnia 2005 r. Opiekę nad parafią rozpoczął ks. Paweł Batory.

21 maja 2005 r. nominację na proboszcza w Granicach otrzymał ks. Ryszard Lis. To za jego posługi duszpasterskiej w parafii została wykonana dzwonnica i zakupiono dwa dzwony, a także wybudowano w stanie surowym plebanię.

Dekretem bp. Kazimierza Górnego z 26 sierpnia 2010 r. został mianowany jako nowy proboszcz ks. Marek Kędzior.

Od strony materialnej, tej widocznej dla oczu, z wdzięcznością chcemy spojrzeć na dzieła, które z pomocą Bożą i dzięki wierze i życzliwości wielu w tym czasie powstały, a przyczynili się do tego: Genowefa Hendzel, Stanisław Kopala, Bronisław Darłak, Czesław Ochał, Adam Guzik, Teresa Zapał, Zofia Oleś, Zofia i Eugeniusz Pięta, Mieczysław Rojek, Marian Niwa, Józef Malski.

Dla takich chwil jak ta uroczystość człowiek żyje. To jest uwieńczenie długiej drogi i wytrwałej pracy kapłanów i mieszkańców tej parafii. Nie doświadczymy radości jubileuszu chrztu i Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, łask wielkich i pięknych, nie przerywając normalnego rytmu życia. Potrzebujemy powtórzeń, przypomnień. Poza tym dobrze wiemy, jak bardzo potrzeba nam swego rodzaju „zatrzymania czasu”, którym jest refleksja nad przeszłością, nad tym, co przeżyliśmy. Potrzebujemy tej refleksji, by naprawdę odnaleźć siebie, na nowo odnaleźć plan, jaki Bóg ma wobec nas.

Za wszystko, co było, Bogu i ludziom niech będą dzięki, we wszystkim, co jest, Boże błogosław, wszystko zaś, co przed nami, zawierzamy, Boże, Twej Opatrzności i wstawiennictwu św. Urszuli. I

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konsekracja kościoła pw. Chrystusa Króla w Dołujach

Niedziela szczecińsko-kamieńska 46/2017, str. 2

[ TEMATY ]

świątynia

konsekracja

Archiwum parafii

Poświęcenie ołtarza

Poświęcenie ołtarza

Błogosławione znaczenie w naszej archidiecezji mają kolejne uroczystości odbudowy po wojennych zniszczeniach, a także budowy od podstaw nowych kościołów, które jednoczyć mają wiernych na modlitwie uwielbienia Boga. Uroczystość konsekracji świątyni parafialnej przeżyła 21 października 2017 r. parafia oddana Chrystusowi Królowi w Dołujach

Po raz pierwszy zaistniały Dołuje w źródłach w 1283 r. pod nazwą Nyenkerken. Do 1945 r. wieś nosiła nazwę Neuenkirchen (Nowy Kościół). Należała wówczas do księcia pomorskiego Bogusława IV. W 1331 r. książę Otton I nadał wieś kapitule kolegiackiej pw. Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie. Kościół zbudowano w Dołujach w 1316 r. Podlegał jurysdykcji biskupów kamieńskich. Taki stan trwał do 1945 r., gdy średniowieczny kościół z wieżą oraz cmentarz uległy likwidacji.

CZYTAJ DALEJ

Ważna jest wytrwałość i cierpliwość - 200 lat kościoła św. Michała Archanioła w Miliczu

2021-09-26 18:18

Eryk Taterka

W milickim kościele pw. św. Michała Archanioła odpust ku czci świętego patrona połączony był z 200. rocznicą budowy kościoła.

Uroczystościom w parafii przewodniczył o. Wojciech Łokieć SJ. Jezuita z Bytomia prowadził przez 3 dni rekolekcje, które miały przygotować wiernych do wspólnej radości odpustowych. Pierwszego dnia konferencja dotyczyła Eucharystii, Drugiego o ojcostwie na wzór św. Józefa, a trzeciego dnia o Maryi, Matce wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Światowa premiera koncertu "Dwa zdroje"

2021-09-27 11:09

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Archiwum Głosu z Torunia

W dniu obchodzonym w Polsce jako „Dzień Papieski”, w toruńskim sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła będzie miała miejsce światowa premiera wyjątkowego dzieła muzycznego jednego z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich kompozytorów – Daniela Knaggs’a.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję