Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Majowe święto rodzin na Górce Środulskiej

Niedziela sosnowiecka 24/2016, str. 8

[ TEMATY ]

rodzina

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Pierwszy czerwca to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku, zapełniony imprezami dla najmłodszych i licznymi upominkami. Jednak najlepszym prezentem dla dziecka jest spędzony z nim czas. Naprzeciw tym oczekiwaniom od wielu lat wychodzi diecezjalna Caritas, która w dniach od 26 maja do 1 czerwca br. zorganizowała Tydzień Rodziny pod hasłem „Rodzina silna Miłością”. Celem Tygodnia jest budzenie wrażliwości na potrzeby dzieci, które w rodzinie powinny znaleźć miejsce szczęśliwego dzieciństwa, a także wsparcie rodziny, by mogła jak najlepiej wypełniać swoje zadania.

29 maja Górka Środulska w Sosnowcu zamieniła się w ogromny plac zabaw. Trudno wymienić wszystkie atrakcje dla najmłodszych i nieco starszych oraz rodziców. Dzieci korzystały do woli z wesołych miasteczek, uczestniczyły także w wielu ciekawych konkurencjach sportowych oraz konkursach. Poza występami muzycznymi, teatralnymi i atrakcjami sportowymi, w programie festynu znalazły się treści propagujące bezpieczeństwo i zdrowie.

Dla małych i dużych

Reklama

Dzięki obecności służb mundurowych najmłodsi mogli zbadać odciski palców i zrobić sobie zdjęcie ze Sznupkiem – maskotką śląskiej policji. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach zapewnił z kolei symulator dachowania, który edukuje nie tylko starszych, ale i młodszych, pokazując, jak ważne jest zapinanie pasów podczas jazdy samochodem. Natomiast straż pożarna zaprezentowała sprzęt wozu strażackiego oraz ćwiczebne gaszenie pożaru. Stacja Opieki Caritas Diecezji Sosnowieckiej przekazywała porady specjalistów fizjoterapeutów oraz prezentowała najnowszy sprzęt rehabilitacyjny – falę uderzeniową.

Z charytatywną pomocą

Rodzinna impreza na Górce Środulskiej odbyła się dzięki współpracy Caritas Diecezji Sosnowieckiej, Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oraz hipermarketu Auchan Sosnowiec. Festyn wpisywał się w obchody jubileuszu 20-lecia Auchan w Polsce oraz ogólnopolski finał akcji „Kilometry Caritas”. Na festynie oprócz wielu rodzin z dziećmi pojawili się bp Grzegorz Kaszak, prezydent miasta Arkadiusz Chęciński, kapłani i siostry zakonne. Wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas, którzy już od ponad dwóch miesięcy brali czynny udział w ogólnopolskiej kampanii „Kilometry Caritas”, przez cały czas trwania festynu skrupulatnie doklejali i liczyli kolejne złotówki, próbując pobić Rekord Guinnessa. Najbardziej zaangażowanym Szkolnym Kołom Caritas biorącym udział w konkursie „Cztery razy Wy!”, zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za ich pracę. W naszej diecezji wspólnymi siłami udało się zebrać 688 metrów złotówek, co dało 30.272 zł. Zebrane środki zostaną przeznaczone na remont Domu dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej.

Moc atrakcji

W programie wydarzenia znalazło się wiele konkursów i gier, zarówno sportowych, jak i plastycznych, występ zespołu tanecznego „Digerido”. Odbył się także Bieg Szlakiem Papieskim, z którego całość opłat za uczestnictwo przekazana została również na potrzeby Domu dla Bezdomnych. W niedzielę na Górce Środulskiej można było zagrać w minihokeja oraz wziąć udział w treningu z piłkarzami Zagłębia Sosnowiec – ambasadorami akcji „Kilometry Caritas”. Na uczestników czekało też plenerowe kino z bajkami. Nie mogło zabraknąć stoisk kulinarnych z grillowanymi kiełbaskami, bigosem, grochówką, lodami i innymi słodkościami. Festyn zakończył występ zespołu „Mały Chór Wielkich Serc”.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinne spotkanie

Niedziela rzeszowska 46/2018, str. VII

[ TEMATY ]

rodzina

spotkanie

Archiwum Caritas

Umocnieniem duchowym były spotkania w kaplicy

Umocnieniem duchowym były spotkania w kaplicy

W dniach 26-28 października w Ośrodku Caritas w Myczkowcach odbyło się spotkanie rodzin oraz seniorów, którzy uczestniczą w projekcie „Na codzienne zakupy” realizowanym przy współpracy Caritas Polska z siecią sklepów Biedronka

Przybyło 7 rodzin z terenu Rzeszowa, które współfinansował MOPS Rzeszów, oraz 4 rodziny z terenu diecezji rzeszowskiej. Weekendowy pobyt rozpoczął się w piątek. Caritas zapewniła wszystkim nieodpłatnie noclegi i wyżywienie oraz liczne atrakcje i formy relaksu dla dzieci, tj. jazda konna, spotkanie w Sali Natura 2000, zwiedzanie Ogrodu Biblijnego i Centrum Ekumenicznego oraz spotkanie z psycholog i lekarzem, a także z duszpasterzami. Rodzice i korzystający z projektu Biedronki uczestniczyli w spotkaniu z psycholog oraz zwiedzali Ogród Biblijny i Centrum Ekumeniczne i zapoznali się z tematyką Natura 2000. Szczególnie wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym sprawił wspólny rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Wspólny pobyt był okazją do pokonywania barier pokoleniowych, dzielenia się tradycjami i wartościami, jakie daje rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #68

2021-09-26 07:39

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #68

Tym, co najbardziej niszczy życie każdej wspólnoty, jest pycha. Ona sprawia, że koncentrujemy się na sobie, na tym, co nasze, i tylko w naszym sposobie działania i myślenia widzimy dobro. A jak na to wszystko patrzy Pan Jezus? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXIV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję