Reklama

Niedziela w Warszawie

Jednoczył ludzi wokół Eucharystii

W 34. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy grobie błogosławionego kapłana modlili się jego krewni, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych

Uroczystości rozpoczęło bicie dzwonu „Jerzy”, znajdującego się nieopodal grobu kapłana męczennika. Procesji celebransów do ołtarza towarzyszyła pieśń beatyfikacyjna „Kto wierzy, żyje na wieki”. Grób błogosławionego otoczyły poczty sztandarowe delegacji NSZZ „Solidarność” z całego kraju.

Reklama

W czasie Mszy św. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zachęcał do modlitwy w intencji rychłej kanonizacji bł. ks. Popiełuszki. W homilii podkreślił, że męczennicy uczą nas przede wszystkim głębokiej wiary, że ojczyzna nasza jest w niebie. – W tej perspektywie podwójnego zameldowania: ziemskiego przez narodzenie i przez chrzest do ojczyzny niebieskiej, ks. Jerzy Popiełuszko uczy nas głębokiej wiary, że Bóg w życiu człowieka jest na miejscu pierwszym. Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystkie nasze decyzje i postanowienia są na właściwym. Męczennicy uczą nas wreszcie odwagi, by człowiek nie zamilknął, gdy trzeba mówić prawdę i gdy trzeba prawdy bronić – powiedział kard. Nycz.

Ks. Popiełuszko potrafił gromadzić na Mszach św. w intencji Ojczyzny ludzi różnych poglądów. Jego życzeniem było, by ta jedność eucharystyczna przenosiła się na codzienne działania. Podczas Mszy św. za Ojczyznę sprawą najważniejszą była dla ks. Jerzego właśnie Eucharystia. – Wciąż należy pamiętać, iż Mszy św. należy się godność i szacunek, tak, by nigdy nie była wykorzystywana do jakichkolwiek pozaeuchrystycznych celów – przypomniał kard. Nycz. – Pełniąc misję jednania Kościół musi być dla wszystkich. Nie może być ani Kościołem państwowym, ani Kościołem związanym z jedną stroną sceny politycznej czy społecznej. Kościół jest dla zbawienia wszystkich i taki musi być, jeśli chce spełnić swoją misję. Musi mieć prawo działania i głoszenia nauki społecznej. O tę wolność walczył ks. Jerzy w tamtym okrutnym systemie.

Po Mszy św. odmówiono litanię do bł. ks. Jerzego. Była także możliwość ucałowania jego relikwii, a na grobie męczennika delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze. 19 października to w sanktuarium na Żoliborzu uroczystość odpustowa, związana z patronem tego miejsca. Co roku do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki tego dnia pielgrzymują liczni wierni.

2018-10-24 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież dziękuje za piękne i długie życie Marianny Popiełuszko

Papież Franciszek dziękuje Bogu za piękne i długie życie śp. Marianny Popiełuszko, oddane Bogu, Kościołowi i rodzinie. Błogosławi Jej najbliższym i uczestniczącym w pogrzebie.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję