Reklama

Niedziela Sandomierska

Naśladował św. Franciszka

Siostry ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego, świętujące 90. rocznicę powstania, dziękowały za półtora wieku od momentu urodzenia ich założyciele – bł. ks. Antoniego Rewery. Z tej okazji w Sandomierzu odbyło się sympozjum oraz dziękowano Bogu podczas Eucharystii

Niedziela sandomierska 45/2018, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

zakonnice

Ks. Adam Stachowicz

Mszy św. przewodniczył bp Artur Miziński

Mszy św. przewodniczył bp Artur Miziński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego swoje początki czerpie z ruchu tercjarskiego bardzo mocno rozwiniętego i czynnie działającego w latach międzywojennych ubiegłego wieku. Wielkim propagatorem tercjarstwa i założycielem zgromadzenia sióstr franciszkanek był ks. Antoni Rewera, kapłan i społecznik Sandomierza oraz męczennik z Dachau. – W związku z obchodami rocznicy powstania zgromadzenia 27 października w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu, odbyło się sympozjum poświęcone duchowości i działalności założyciela, ks. Antoniego Rewery oraz posłudze sióstr „Rewerzanek”. W pierwszym wykładzie ks. Waldemar Gałązka mówił o zaangażowaniu ks. Rewery w sprawy życia Kościoła lokalnego, podkreślając jego rolę w pracach Sądu biskupiego, jako seminaryjnego wychowawcy oraz pełniącego wiele funkcji w ramach Kurii diecezjalnej – informuje ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii.

Reklama

Kolejną prelekcję miał ks. Marek Tatar, który na podstawie pism błogosławionego przedstawił cechy doskonałości chrześcijańskiej. – Ks. Antoni Rewera w jednej z konferencji do alumnów stwierdza, „świętość, czyli doskonałość duchowa polega na doskonałym zjednoczeniu się z Bogiem przez miłość i przyjaźń. Kto szczerze i prawdziwie miłuje, ten rad słucha, ten Go naśladuje, ten z Nim stanowi jedno serce i jedną duszę”. Ks. Antoni jest radykalnym świadkiem oddania życia za wyznawaną prawdę. Z tego względu jest niekwestionowanym świadkiem radykalnego życia chrześcijańskiego – podkreślał Prelegent. Ostatni wykład dotyczący charyzmatu zgromadzenia wygłosiła s. Daniela Chwałek. – Charakterystyczne cechy zgromadzeniu nadał założyciel bł. ks. Antoni słowem pisanym i stylem własnego życia. Współzałożyciel Sługa Boży ks. prof. Wincenty Granat powiedział, że pokora, prawdomówność i ogromna dobroć, to cnoty, które występowały u założyciela w stopniu heroicznym. One to, jednoznacznie podkreślają wierność bł. ks. Antoniego wobec człowieka i współczesności, i należą do charakterystycznych cech, które pozostawił Córkom św. Franciszka. W swojej posłudze siostry starają się realizować te założenia idąc ku Bogu w bliźnim – mówiła siostra ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podsumowaniem sympozjum była Msza św. w kościele św. Józefa, gdzie przez lata posługę proboszcza pełnił bł. ks. Antoni Rewera. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP. Eucharystię koncelebrowali: bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Edward Frankowski oraz kapani związani z działalnością zgromadzenia. We wspólnej modlitwie wzięły udział siostry ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego oraz z innych zgromadzeń zakonnych posługujących na terenie diecezji, a także wierni świeccy. Podczas Mszy św. dziękowano Bogu za posługę „Rewerzanek” w kilkunastu domach zakonnych rozsianych w kilku diecezjach. Na początku przemówił bp Krzysztof Nitkiewicz: – Bł. ks. Antoni Rewera, męczennik II wojny światowej, ale i międzywojennego czasu pokoju, bo wierność Chrystusowi zawsze oznacza męczeństwo, jest Bożym darem dla naszego Kościoła, podobnie jak założone przez niego zgromadzenie zakonne. Dziękując za duchową spuściznę jaką nam pozostawił, starajmy się niczego z niej nie utracić – powiedział Ordynariusz Sandomierski. Podczas homilii sekretarz generalny KEP zauważył: – Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego jest wiernym owocem życia i świętości bł. ks. Antoniego Rewery. To on dostrzegł potrzebę założenia zgromadzenia na Ziemi Sandomierskiej, a jego duchowość znalazła odzwierciedlenie w franciszkańskim charyzmacie zgromadzenia. Brzmi ono „aby w każdym czasie gdzie postawi nas Boża Opatrzność, z prostotą i radością, ukazywać ubóstwo, pokorę i miłość Ukrzyżowanego Zbawiciela”. Ten charyzmat został jasno określony przez Waszego założyciela – bł. ks. Antoniego Rewerę, który w swojej duszpasterskiej działalności naśladował św. Franciszka z Asyżu w umiłowaniu Boga i najuboższych bliźnich – mówił bp Artur Miziński. Na zakończenie Mszy św. odśpiewano dziękczynne „Ciebie Boga wysławiamy”.

– Dzisiejsze spotkanie przypomniało nam, że mamy dokoła siebie mnóstwo świadków, którzy nas wspierają, abyśmy nie zatrzymywali się w drodze i którzy pobudzają nas do kontynuowania naszej drogi do celu – podkreślała s. Klara Radczak, przełożona generalna zgromadzenia. – Pośród ważnych dat w historii naszej wspólnoty zakonnej jest najpierw ta: 4 październik 1928 r. kiedy to z inicjatywy ks. Rewery i sandomierskich Tercjarzy powstało w Sandomierzu Towarzystwo Domu Ludowego pw. św. Franciszka Serafickiego. Kolejne ważne daty to: 16 maja 1933 r., otwarcie nowicjatu zgromadzenia. Od tego dnia przełożona zgromadzenia matka Aniela Osmala zaczęła przyjmować kandydatki do życia zakonnego. 16 marca 1942 r. ks. Antoni został aresztowany, wywieziony do obozu, najpierw Oświęcim, potem Dachau, gdzie poniósł śmierć męczeńską 1 października 1942 r. Po wojnie osierocone Zgromadzenie otoczył opieką bp Jan Kanty Lorek oraz ks. Piotr Gołębiowski i ks. Wincenty Granat. Dnia 3 pażdzienika 1959 r. zgromadzenie otrzymało upragniony status na prawie diecezjalnym. 8 grudnia 1999 r., Stolica Apostolska zatwierdziła zgromadzenie na prawie papieskim – poinformowała s. Klara Radczak.

2018-11-07 08:52

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małżeństwa Bogiem silne

Niedziela lubelska 52/2012, str. 8

[ TEMATY ]

małżeństwo

jubileusz

Sylwia Jurczyńska

Jubileusz małżeński to wielka radość dla całej rodziny

Jubileusz małżeński to wielka radość dla całej rodziny

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie obyła się VI edycja Dzielnicowego Jubileuszu Małżeństw. 25 listopada na uroczystą Eucharystię zaproszono aż 260 par małżeńskich, obchodzących w tym roku okrągłą rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Najdłuższym małżeńskim stażem mogli się poszczycić państwo Bieńkowie, którzy wspólnie przeżyli 65 lat

Uroczystość odbyła się we wspomnienie błogosławionych Alojzego i Marii Beltrame Quattrocchich, małżonków z Włoch. - Intencją naszego świętowania jest zauważenie roli małżeństw katolickich w społeczeństwie, a szczególnie w społeczności lokalnej naszej dzielnicy Wrotków. Chcemy też docenić ich wkład w życie Kościoła, podziękować Bogu za łaski, jakimi ich obdarzył oraz zawierzyć Mu dalsze życie. Rola katolickich małżeństw w budowaniu społeczeństwa i świata przyjaznego człowiekowi jest niezastąpiona. Widać to zwłaszcza teraz, gdy do głosu dochodzą modele, które wypaczają lub wręcz wynaturzają to, czym naprawdę jest rodzina - mówi pomysłodawca akcji i radny miejski Tomasz Pitucha. - Warto więc przypominać, że rodzina jest przykładem miłości pochodzącej z Boga i od Boga. Jubilaci niosą ją w świat i do ludzi. Wnoszą ją także w życie swojej dzielnicy i parafii. Przemieniają świat i czynią go bardziej ludzkim, dlatego rzeczą tak niezmiernie istotną jest dzielenie się radością i przeżywanie jej nie tylko w rodzinnym gronie, ale i pokazywanie świadectwa swojego życia innym - dodaje.
CZYTAJ DALEJ

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy wiedzą, że Bóg jest wielki"

2025-03-28 21:31

[ TEMATY ]

świadectwo

aciprensa/zrzut ekranu YT

"Chcę, żeby wszyscy wiedzieli, że Bóg jest wielki. Bóg jest piękny. Bóg chce, żebyśmy wszyscy się modlili, mieli miłość w sercach, pomagali sobie nawzajem" – takie jest życzenie Máximo Napa Castro – znanego jako "Gatón" – peruwiańskiego rybaka, który nigdy nie stracił wiary, nawet kiedy utknął na morzu na 95 dni, aż w końcu został uratowany u wybrzeży Ekwadoru.

Maximo przyznaje, że nigdy nie przeczytał Biblii, co teraz chce zrobić, jak tylko zdobędzie trochę pieniędzy. Teraz stracił łódź, która zapewniała mu codzienne utrzymanie.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję