Reklama

Watykan - Polska

Szturm nieba w intencji Franciszka

Do modlitewnego szturmu nieba w intencji Ojca Świętego zaprasza Wspólnota Ruchu Lednickiego. Akcja pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” organizowana jest już po raz drugi z okazji rocznicy wyboru papieża Franciszka

Pomysłodawcą tej modlitewnej inicjatywy jest kleryk łomżyńskiego seminarium duchownego Rafał Orzechowski. W 2017 r. w bazylice Santa Maria Maggiore uczestniczył on w czuwaniu modlitewnym z Ojcem Świętym jako osoba wydelegowana z diecezji łomżyńskiej na uroczystość przekazania symboli Światowych Dni Młodzieży dla młodych z Panamy. Po skończonej modlitwie wydarzyło się coś wyjątkowego. – Podszedł do mnie papież Franciszek, a ja opowiedziałem wtedy o działalności Wspólnoty Ruchu Lednickiego w Grajewie, której wówczas byłem liderem. Ojciec Święty, słysząc moje słowa, powiedział: – Ja modlę się za ciebie, a ty módl się za mnie. Byłem w szoku: głowa Kościoła prosi mnie, szeregowego żołnierza, o modlitwę! Wiedziałem, że nie mogę tego zbagatelizować, że musimy coś z tym zrobić – opowiada. To był moment, kiedy narodziła się idea zorganizowania modlitewnego szturmu nieba w intencji Następcy św. Piotra.

Reklama

Pierwsza edycja inicjatywy odbyła się 11 marca 2018 r. – okazją była 5. rocznica wyboru papieża Franciszka. Na wspólnej modlitwie zgromadziło się ponad 70 grup w 11 krajach na 3 kontynentach. W tym roku akcja „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” odbędzie się 10 marca. Data nie jest przypadkowa, będzie to bowiem niedziela poprzedzająca 6. rocznicę wyboru Ojca Świętego Franciszka.

Aspiracją młodych organizatorów jest, by modlitwa za Franciszka zjednoczyła i objęła cały świat. – Mamy nadzieję, że w modlitwę różańcową w intencji Ojca Świętego włączą się katolicy na wszystkich kontynentach – mówi Dawid Burzyński z Ruchu Lednickiego.

Organizatorzy podkreślają, że inicjatywa ma charakter duchowy, ale pragną, aby stała się okazją do uczynienia konkretnych gestów. Dlatego w tym roku odbędzie się również zbiórka różańców, które zostaną przekazane więźniom. – To nasza odpowiedź na to, do czego wzywa Franciszek: byśmy głosili wiarę na peryferiach. Są nimi m.in. więzienia, gdzie ludzie naprawdę potrzebują Boga – podkreśla Burzyński.

Reklama

Młodzi nie chcą, aby ten modlitewny szturm zgasł jak zapałka. Dlatego już niedługo zostanie opublikowana propozycja zaangażowania się w modlitwę za Papieża w ciągu roku oraz regularnego zapoznawania się z jego nauczaniem. – Będzie to swoista armia modlitwy. Jej zadaniami są modlitwa w intencjach Ojca Świętego i biskupów oraz rozpowszechnianie papieskiego nauczania – mówi kl. Orzechowski.

Aby dołączyć do akcji, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie Ruchu Lednickiego: https://bit.ly/2AFmfV0. Nie jest ważne, w jakim miejscu będzie się odbywać modlitwa. Mogą to być kościół, szkoła, park lub skwer. Najważniejsze, aby się zjednoczyć i otoczyć Papieża łańcuchem modlitwy. Można także modlić się indywidualnie. W tym roku głównymi intencjami będą dziękczynienie – za pontyfikat, za ŚDM w Panamie i za synod o młodzieży – oraz prośba o siły i potrzebne łaski dla Papieża.

Akcję honorowym patronatem objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wszelkie pytania na temat akcji można kierować pod adresem: ruchlednicki@lednica2000.pl .

Łukasz Krzysztofka

Ojciec Święty do Polaków

Pokój, dialog, braterstwo

Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, spotkania z ludźmi różnych kontynentów, kultur i religii, podobnie jak to w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, uświadamiają nam, jak ważnymi sprawami dla świata są pokój, dialog i braterstwo ludzi. Wymiarem tych aspektów życia w każdym z nas jest pokój z samym sobą, z bliźnimi, ze światem stworzonym. W duchu hasła tej minionej wizyty prośmy Boga w naszej codziennej modlitwie: „Uczyń mnie narzędziem pokoju!”. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

RV
Audiencja generalna, 6 lutego 2019 r.

Podróż do Emiratów Arabskich

„Niespodzianka” Boga

Podsumowaniu podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich poświęcił Ojciec Święty swoją katechezę 6 lutego br. podczas audiencji generalnej w Watykanie. – Ta podróż należy do „niespodzianek” Boga. Chwalmy Go więc i Jego Opatrzność i módlmy się, aby rzucone ziarno wydało owoce zgodnie z Jego świętą wolą – powiedział Franciszek.

Podkreślił znaczenie tej podróży, ponieważ wyznaczyła ona postęp w dialogu międzyreligijnym i wysiłku krzewienia pokoju na świecie w oparciu o ludzkie braterstwo. Była pierwszą wizytą papieża na Półwyspie Arabskim i zbiegła się z 800. rocznicą odwiedzin św. Franciszka z Asyżu u sułtana Malika al-Kamila. Ojciec Święty wskazał na znaczenie swojego wystąpienia podczas spotkania międzyreligijnego, które podkreśliło znaczenie braterstwa opartego na wspólnym pochodzeniu od Boga. Potępił próby usprawiedliwienia aktów przemocy w imię Boga. Zwrócił też uwagę na znaczenie podpisanego wraz z wielkim imamem Al-Azharu „Dokumentu o ludzkim braterstwie”. Wyraził przekonanie, że możliwe jest spotkanie się, że można się szanować i prowadzić dialog i że mimo różnorodności kultur i tradycji świat chrześcijański i islamski doceniają i strzegą wspólnych wartości: życia, rodziny, zmysłu religijnego, szacunku dla osób starszych, edukacji młodzieży i innych.

KAI

Z Twittera papieża franciszka

Bóg jest z człowiekiem, który dąży do pokoju. I z nieba błogosławi każdy krok, który na tej drodze jest podejmowany na ziemi.

2019-02-13 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję