Reklama

Z prasy zagranicznej

Pew Research Center

Ludzie religijni są szczęśliwsi

Można powiedzieć, że to odkrycie nie dziwi. Z najnowszego badania Pew Research Center, przeprowadzonego w 26 krajach świata, wynika, że ludzie aktywni religijnie – nie chodzi tylko o chrześcijan – uważają się częściej za bardzo szczęśliwych w porównaniu do rodaków, którzy nie praktykują swojej wiary albo w ogóle nie przyznają się do żadnej religii. W różnych krajach te proporcje wyglądają różnie, ale zasada w większości się potwierdza, tzn. w 19 na 26 badanych krajów.

W Stanach Zjednoczonych 36 proc. badanych, którzy deklarowali, że praktykują wyznawaną wiarę, uznawało, że są „bardzo szczęśliwi”. Wśród osób, które przyznawały, że wierzą, ale nie praktykują, odsetek „bardzo szczęśliwych” wynosił już 25 proc. Co dziwne, najbardziej szczęśliwym narodem – przynajmniej takie wyniki przyniosło to badanie – są Meksykanie. U południowego sąsiada USA niemal trzy czwarte ludzi aktywnych religijnie deklarowało wysoki poziom satysfakcji z życia. Niewiele mniejszy odsetek osób, które nie praktykują wiary, również przyznawał, że są bardzo szczęśliwi.

Reklama

Z badania wynika także, że ludzie aktywni religijnie chętniej angażują się w działalność społeczną, w tym np. częściej głosują w wyborach. Badacze z PRC wyciągają generalny wniosek, że wraz z postępem laicyzacji i odchodzeniem ludzi od wiary, co obserwuje się m.in. wśród młodszego pokolenia w USA, na pewno będzie malał poziom zadowolenia z życia.

L’Osservatore Romano

Laurka dla patriarchy Cyryla

Patriarcha Cyryl, metropolita Moskwy, obchodził 1 lutego br. 10. rocznicę objęcia kierownictwa nad najpotężniejszym pod względem liczebnym patriarchatem prawosławnym na świecie. Obszerny artykuł na ten temat zamieścił watykański dziennik „L’Osservatore Romano”, co wiele mówi o bliskich relacjach między Watykanem a Moskwą.

„L’Osservatore Romano” jest pełen zachwytu nad osiągnięciami Cyryla. W wychodzącym za Spiżową Bramą dzienniku wyliczono, że dzięki patriarsze Moskwy i jego planowi duszpasterskiemu w sposób skokowy rozwinęła się sieć kościelna na terytorium jurysdykcyjnym patriarchatu i poza jego granicami. Powstało m.in. 150 nowych diecezji, o jedną trzecią – do 40 tys. – wzrosła liczba duchownych, zarówno księży, jak i diakonów. W podobnej proporcji przybyło parafii i innych miejsc kultu. Obecnie patriarchat moskiewski cieszy się posiadaniem 38 649 cerkwi. Rozwinęło się także życie zakonne. W ciągu ostatnich 10 lat powstało prawie 1000 nowych monasterów. „L’Osservatore Romano” podkreśla, że centralną ideą wielkiego projektu duszpasterskiego było, by Cerkiew była bliżej ludzi. Dzieje się to przez projekty stricte ewangelizacyjne, w tym katechetyczne, przez działania społeczne oraz charytatywne. W dzienniku podkreślono szczególne zaangażowanie patriarchatu Moskwy w pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie oraz w działania na rzecz zbliżenia z Kościołem katolickim. Jako jego znaki wymieniono nie tylko spotkanie Franciszka z Cyrylem w Hawanie, ale także wspólne przesłanie patriarchy Cyryla i abp. Józefa Michalika, ówczesnego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, na temat polsko-rosyjskiego pojednania – z 2012 r.

Reklama

Przy okazji celebracji 10. rocznicy urzędowania Cyryla w Moskwie odbył się miniszczyt prawosławny, na którym omawiano nie tylko bolesną dla Cyryla kwestię ukraińską, ale i sprawy globalnego prawosławia. Mówi to jedno: sny o trzecim Rzymie są nadal aktualne.

The Catholic Register

Asia Bibi znajdzie schronienie w Kanadzie

Po 8 latach spędzonych w celi śmierci Asia Bibi została nareszcie uwolniona przez Sąd Najwyższy Pakistanu z zarzutu obrazy islamu. Sąd ją uwolnił, ale wiadomo, że w Pakistanie nie ma życia dla niej ani dla jej męża i dzieci. Poza murami pakistańskiego więzienia grozi jej śmierć. Gdzie schroni się Asia Bibi? Według kanadyjskiej prasy, bohaterska Pakistanka zamieszka w kraju Klonowego Liścia. Za ocean jakiś czas temu wyemigrowały już jej córki. Musiały to uczynić, bo po wyroku z 31 października ub.r. muzułmańscy fundamentaliści wydali na nie wyrok śmierci i 3 razy musiały zmieniać miejsce pobytu w Pakistanie. Uznano, że dłużej uciekać się nie da, bo ryzyko wpadnięcia w ręce morderców jest zbyt duże.

Operacja przetransportowania Asi Bibi za ocean jest tajna, gdyż grupy fundamentalistów mają środki i możliwości, aby podążyć tropem znienawidzonej kobiety. Pragnący zachować anonimowość katolicki biskup z Kanady powiedział tygodnikowi „The Catholic Register”, że Pakistanka razem ze swoim mężem i córkami zamieszka w niewielkim kanadyjskim mieście. Jego lokalizacja też jest zachowywana w ścisłej tajemnicy. Prawdopodobnie Asia Bibi otrzyma także – o ile będzie chciała – nową tożsamość.

Putin grozi

Centra polityczne Federacji Rosyjskiej do tej pory oszczędnie wypowiadały się na temat przyznania autokefalii prawosławnym na Ukrainie. Jeżeli nawet któryś z polityków skomentował sytuację, to był to co najwyżej polityk średniego szczebla. Dopiero teraz stanowisko najwyższych władz rosyjskich przedstawił Władimir Putin. Przywódca nie rozwodził się szczególnie, powiedział to, czego można się było spodziewać. Skrytykował przyznanie autokefalii i obiecał, że będzie walczył o wolność religii, co należy odczytać jako wolę kontynuacji walki z Ukrainą i Ukraińską Autokefaliczną Cerkwią Prawosławną. Zdaniem Putina, powstanie nowej Cerkwi to sprawa polityczna i efekt walki o władzę na Ukrainie. Według niego, krok ten był szkodliwy, wywołał wrogość i nietolerancję. Putin ostrzegł przy okazji, że Rosja zastrzega sobie prawo do reakcji i powzięcia takich środków, które zagwarantują poszanowanie praw człowieka, w tym szczególnie prawo do wolności sumienia. Powiało grozą.

Transmisja z Mszy św. w arabskich samolotach

Jedne z największych linii lotniczych na świecie, kategoryzowane jako premium – ETIHAD transmitowały na żywo w swoich samolotach wizytę papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zarząd firmy w specjalnym komunikacie przed pielgrzymką Franciszka poinformował, że transmisja live wszystkich punktów papieskiej wizyty zostanie przeprowadzona na pokładach największych maszyn, którymi dysponują ETIHAD: airbusach A380 i boeingach 787 Dreamliner.

2019-02-13 07:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się kolejny Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

2021-09-17 10:17

Katarzyna Dobrowolska

Na Święty Krzyż pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają od 20 lat. Tegoroczna edycja Rajdu odbędzie się pod hasłem: „Przez Krzyż do chwały”. Zwieńczeniem rajdu będzie Msza święta na zakończenie sprawowana w Bazylice świętokrzyskiego sanktuarium o godz. 14.30.

Rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania. To jedna z największych jednodniowych imprez turystycznych w Polsce. Co roku brało w nim udział od 4 do 5 tys. osób, głównie były to dzieci i młodzież szkolna, ale szły w nim również całe rodziny, klerycy, siostry zakonne, wychowawcy nauczyciele, miłośnicy regionu. Uczestników prowadzi grupa wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich. Pandemia ograniczyła możliwości organizacji wydarzenia. W ubiegłym roku na Święty Krzyż dotarły tylko delegacje, które modliły się w intencjach pątników. W tym roku rajd będzie miał już szerszą formułę. Organizatorzy przygotowali 6 tras pielgrzymkowych: 1) ze Świętej Katarzyny – trasa „Puszczańska”, 2) z Bielin – trasa „Zbójecka”, 3) z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, 4) spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) – trasa „Rodzinna”, 5) z Chybic – trasa „Akademicka”, 6) z kościoła pw. św. Wojciecha w Kielcach – „Mocarny szlak”. Obowiązuje na nich limit 300 uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję