Reklama

Głos z Torunia

Nowa przestrzeń działania

Niedziela toruńska 22/2019, str. 5

[ TEMATY ]

Caritas

Ewa Jankowska

Przecięcia wstęgi dokonał m.in. dyrektor ks. kan. Grzegorz Bohdan

Przecięcia wstęgi dokonał m.in. dyrektor ks. kan. Grzegorz Bohdan

Otwarcie nowego budynku Brodnickiego Centrum Caritas im. bp. Jana Chrapka odbyło się 16 maja. Do zmodernizowanego budynku zostały przeniesione Bursa Szkolna, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz biura i magazyny.

Reklama

Ks. kan. Grzegorz Bohdan, dyrektor Brodnickiego Centrum Caritas, opowiedział, jak w niecały rok udało się zrealizować projekt nowoczesnej rozbudowy budynku: – Od początku zaufaliśmy Opatrzności Bożej. Myślę, że to jest pierwszy stopień naszego zwycięstwa. Długo przed rozpoczęciem projektu zanosiliśmy w naszej kaplicy modlitwy o Boże błogosławieństwo, zawierzając się Bogu przez wstawiennictwo św. Józefa i Świętych Aniołów Stróżów. Nowy budynek Brodnickiego Centrum Caritas liczy ponad 2 tys. m2 i mieści się przy ul. Gajdy 3 w Brodnicy. Posiada pełne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Znajdują się w nim m.in. pracownie witrażu, krawiecka, stolarska, przestronna kuchnia, miejsca do nauki i rozrywki dla młodzieży, 30 pokoi 2-osobowych z łazienkami, sale konferencyjne, pokoje dla wychowawców i terapeutów, szatnie, biura oraz pomieszczenia magazynowe. Miejsce to jest dla wielu osób niepełnosprawnych, bezdomnych, młodzieży uczącej się, wychowawców i terapeutów przestrzenią zamieszkania, terapii, nauki, rozwijania umiejętności. Z pomocy i wsparcia Brodnickiego Centrum Caritas korzysta średnio ok. 150 osób.

– Bóg jest miłością, a my chrześcijanie nazywamy tę miłość caritas. Dziękujemy Brodnickiemu Centrum Caritas za to, że pięknie tę ideę wypełnia – powiedział ks. kan. Krzysztof Sroka, zastępca dyrektora Caritas Polska, składając podziękowania na ręce Księdza Dyrektora i pracowników. Rozbudowa, modernizacja oraz wyposażenie były możliwe dzięki realizacji środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wsparciu powiatu brodnickiego, miasta Brodnica, wielu osób i instytucji.

– Myślę, że to jest siła dyrektora ks. kan. Grzegorza Bohdana, że potrafił stworzyć zespół, który się wzajemnie wspiera, razem potrafi realizować wielkie sprawy. Życzę, żeby Centrum nadal było miejscem, w którym realizuje się przykazanie miłości Boga i bliźniego – powiedział bp Wiesław Śmigiel, kierując do wszystkich słowa podziękowania. Po przywitaniu, obejrzeniu prezentacji przygotowanej przez pracowników Caritas i wręczeniu podziękowań Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia budynku oraz kaplicy pw. Świętych Aniołów Stróżów, mieszczącej się przy Brodnickim Centrum Caritas.

2019-05-28 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdyby nie Kościół...

2021-07-07 11:38

Niedziela częstochowska 28/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

misje

Caritas

Peru

Archiwum prywatne ks. Kamila Tokarza

Rodziny wielodzietne otrzymują paczki od Caritas Peru

Rodziny wielodzietne otrzymują paczki od Caritas Peru

Ludzie mają większe zaufanie do Kościoła niż do innych instytucji, dlatego że on ich nie opuścił, również w czasie pandemii – mówi ks. Kamil Tokarz pracujący na misjach w Mazan w Peru.

Maciej Orman: Jak rozległa jest księdza parafia?

Ks. Kamil Tokarz: Obejmuje 60 wiosek, czyli 16 tys. osób. Motocyklem (który jest darem od MIVA Polska) mogę poruszać się tam, gdzie są drogi, czyli zaledwie w promieniu 10 km. Później zostaje tylko podróż łódką. Dotarcie do jednej wioski trwa nieraz 8 godzin, więc nie mogę być tam często. Cieszę się, że udało mi się odwiedzić wszystkie wioski podczas pandemii, kiedy razem z lekarzami zawoziliśmy leki i jedzenie. To był fajny czas, żeby poznać ludzi.

CZYTAJ DALEJ

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

5. rocznica wizyty Franciszka w Auschwitz-Birkenau

2021-07-29 10:03

[ TEMATY ]

Auschwitz

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zgodnie z wolą Ojca Świętego w niemal zupełnej ciszy przebiegła jego wizyta 29 lipca 2016 r. na terenie b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Czas ten był przepełniony modlitwą w milczeniu. Jedyne słowa, jakie Franciszek wyraził w formie wpisu do księgi pamiątkowej, brzmiały: "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa". Tego samego dnia Franciszek uczestniczył w Drodze Krzyżowej na Błoniach, z udziałem 800 tys. młodych.

Papież przybył do Oświęcimia kilka minut po godz. 9.00. W Oświęcimiu powitał go biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Samochód z Ojcem Świętym przejechał następnie do bramy głównej. Tu Franciszka powitał dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję