Reklama

Głos z Torunia

Nowa przestrzeń działania

Niedziela toruńska 22/2019, str. 5

[ TEMATY ]

Caritas

Ewa Jankowska

Przecięcia wstęgi dokonał m.in. dyrektor ks. kan. Grzegorz Bohdan

Przecięcia wstęgi dokonał m.in. dyrektor ks. kan. Grzegorz Bohdan

Otwarcie nowego budynku Brodnickiego Centrum Caritas im. bp. Jana Chrapka odbyło się 16 maja. Do zmodernizowanego budynku zostały przeniesione Bursa Szkolna, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz biura i magazyny.

Reklama

Ks. kan. Grzegorz Bohdan, dyrektor Brodnickiego Centrum Caritas, opowiedział, jak w niecały rok udało się zrealizować projekt nowoczesnej rozbudowy budynku: – Od początku zaufaliśmy Opatrzności Bożej. Myślę, że to jest pierwszy stopień naszego zwycięstwa. Długo przed rozpoczęciem projektu zanosiliśmy w naszej kaplicy modlitwy o Boże błogosławieństwo, zawierzając się Bogu przez wstawiennictwo św. Józefa i Świętych Aniołów Stróżów. Nowy budynek Brodnickiego Centrum Caritas liczy ponad 2 tys. m2 i mieści się przy ul. Gajdy 3 w Brodnicy. Posiada pełne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Znajdują się w nim m.in. pracownie witrażu, krawiecka, stolarska, przestronna kuchnia, miejsca do nauki i rozrywki dla młodzieży, 30 pokoi 2-osobowych z łazienkami, sale konferencyjne, pokoje dla wychowawców i terapeutów, szatnie, biura oraz pomieszczenia magazynowe. Miejsce to jest dla wielu osób niepełnosprawnych, bezdomnych, młodzieży uczącej się, wychowawców i terapeutów przestrzenią zamieszkania, terapii, nauki, rozwijania umiejętności. Z pomocy i wsparcia Brodnickiego Centrum Caritas korzysta średnio ok. 150 osób.

– Bóg jest miłością, a my chrześcijanie nazywamy tę miłość caritas. Dziękujemy Brodnickiemu Centrum Caritas za to, że pięknie tę ideę wypełnia – powiedział ks. kan. Krzysztof Sroka, zastępca dyrektora Caritas Polska, składając podziękowania na ręce Księdza Dyrektora i pracowników. Rozbudowa, modernizacja oraz wyposażenie były możliwe dzięki realizacji środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wsparciu powiatu brodnickiego, miasta Brodnica, wielu osób i instytucji.

– Myślę, że to jest siła dyrektora ks. kan. Grzegorza Bohdana, że potrafił stworzyć zespół, który się wzajemnie wspiera, razem potrafi realizować wielkie sprawy. Życzę, żeby Centrum nadal było miejscem, w którym realizuje się przykazanie miłości Boga i bliźniego – powiedział bp Wiesław Śmigiel, kierując do wszystkich słowa podziękowania. Po przywitaniu, obejrzeniu prezentacji przygotowanej przez pracowników Caritas i wręczeniu podziękowań Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia budynku oraz kaplicy pw. Świętych Aniołów Stróżów, mieszczącej się przy Brodnickim Centrum Caritas.

2019-05-28 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Caritas Polska możesz pomóc chorym na choroby rzadkie

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Światowy Dzień Chorego

adobe.stock.pl

Na każdą z nich cierpi niewielka liczba osób, ale łącznie dotykają milionów ludzi - poważne, często przewlekłe i postępujące choroby wymagają niejednokrotnie bardzo kosztownej terapii. Caritas Polska pomaga chorym, którzy się z nimi zmagają, aby – jak naucza papież Franciszek w związku z obchodzonym 11 lutego Światowym Dniem Chorego – „nikt nie został pozostawiony sam sobie”.

Według oficjalnej definicji, za choroby rzadkie uznaje się takie, które dotykają nie więcej niż 5 na 10 tys. osób, choć na niektóre z nich mogą cierpieć pojedyncze osoby. Do tej pory wykryto ponad 6 tys. chorób rzadkich. W Polsce, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, choruje na nie od 2,3 do nawet 3 mln osób. Wielu chorych wymaga terapii, których koszty przekraczają możliwości finansowe ich rodzin. Z pomocą przychodzi im Caritas Polska, zbierając fundusze na ich leczenie poprzez specjalny serwis www.UratujeCie.pl.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje dk. Karol Dobrasiewicz

2021-12-07 11:04

[ TEMATY ]

zmarły

ks. S. Piekielnik/www.diecezja.radom.pl

W dniu 6 grudnia 2021r. wczesnym wieczorem w tragicznym wypadku samochodowym w Parszowie koło Skarżyska-Kamiennej zginął dk. Karol Dobrasiewicz.

Pochodził z parafii pw św. Jana w Radomiu. Miał 31 lat. W ostatnim czasie odbywał praktyki duszpasterskie w ośrodku „Promień” w Mariówce.

CZYTAJ DALEJ

Poświęcenie pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego ps. “Pług”

2021-12-07 21:54

fot_pawel_dubiel_nowiny24.jpg

Bp Jan Wątroba poświecił pomnik Łukasza Cieplińskiego

Bp Jan Wątroba poświecił pomnik Łukasza Cieplińskiego

W dzień urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" 26 listopada 2021, patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie odbyło się odsłonięcie pomnika poświęconego jego pamięci. Inicjatorem upamiętnienia są 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Podkarpacki i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Bp Jan Wątroba dokonał poświęcenia pomnika i przewodniczył modlitwie za ojczyznę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję