Reklama

Procesja inna niż zwykle

W 2020 r. mijają 703 lata, odkąd papież Jan XXII w 1317 r. zarządził wprowadzenie święta Bożego Ciała w całym Kościele. Jak w tym roku, w czasie epidemii COVID-19, może wyglądać nasze publiczne wyznanie wiary? Co z procesjami eucharystycznymi?

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. 22-23

Bożena Sztajner/Niedziela

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) oddajemy należną cześć i uwielbienie Chrystusowi. Dziękujemy za łaski płynące przez sakrament Eucharystii oraz w pokorze błagamy Chrystusa o wybaczenie wszelkich zniewag wyrządzonych przez ludzi z powodu ich słabości, oziębłości i grzechów. To nasze publiczne wyznanie wiary przez procesję Bożego Ciała ma swoją długą historię. W tym roku jednak, 11 czerwca, prawdopodobnie będzie inaczej, a to wszystko z powodu epidemii COVID-19.

Bez procesji centralnych

Ze względu na obowiązujące obostrzenia w tym roku najpewniej nie będzie tradycyjnych centralnych procesji w naszych miastach. Obchody mają się odbywać tylko w parafiach. W archidiecezji częstochowskiej procesje eucharystyczne w Boże Ciało będą poprowadzone wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego. Ołtarze mają być urządzone na placu kościelnym, jeśli to możliwe – z wykorzystaniem istniejących kaplic lub krzyży. „W procesji, będącej kontynuacją Mszy św., mogą wziąć udział tylko uczestnicy poprzedzającej ją Eucharystii, w liczbie, jaka może, stosownie do aktualnych przepisów, gromadzić się wewnątrz kościoła” – przypomniano w komunikacie częstochowskiej Kurii. Również tradycyjne procesje eucharystyczne organizowane z racji dawnej oktawy Bożego Ciała – zarówno w poszczególne jej dni, jak i na zakończenie – mogą się odbywać wokół kościoła, ale bez urządzania ołtarzy. Podobnie w Toruniu, Rzeszowie i archidiecezji warszawskiej obchody Bożego Ciała mają się odbyć tylko w wymiarze parafialnym. Arcybiskup Stanisław Gądecki również wskazał w specjalnym dekrecie, że na terenie archidiecezji poznańskiej, „biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, nie organizuje się procesji Bożego Ciała ulicami parafii. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możliwa jest skromna procesja eucharystyczna po Mszy św. wokół kościoła – należy jednak zadbać o zachowanie stosownego dystansu między uczestnikami”. Metropolita wrocławski abp Józef Kupny podkreślił: „Pewne jest jedno: chcę, żeby procesje Bożego Ciała się odbyły. To nie tylko piękna tradycja, ale przede wszystkim znak, że zapraszamy Jezusa Chrystusa do naszej codzienności, że zależy nam na tym, by nasz Bóg był z nami w miejscach, w których pracujemy, mieszkamy, jednym słowem – gdzie toczy się nasze życie. W tym roku raczej zrezygnujemy we Wrocławiu z tzw. centralnej procesji. Natomiast jak będą one odbywały się w parafiach? Wszystko zależy od obowiązujących w tym czasie uregulowań prawnych oraz wymogów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa”.

Adoracje Najświętszego Sakramentu

Bieżący rok duszpasterski obchodzimy w Kościele w Polsce pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary”. Jest to okazja do odnowienia naszej wiary w prawdziwą i rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Dlatego w informacjach z poszczególnych diecezji zwraca się uwagę na adorację Najświętszego Sakramentu. W Toruniu uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma być dniem adoracji Najświętszego Sakramentu. W archidiecezji częstochowskiej, jeśli urządzenie procesji na placu kościelnym nie będzie możliwe, po Mszy św. można zorganizować uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie słowa Bożego i tekstów mówiących o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata kapłan może udzielić sprzed drzwi świątyni.

Reklama

Nieszpory eucharystyczne

W wielu naszych świątyniach kultywowana jest tradycja odprawiania uroczystych Nieszporów eucharystycznych, najczęściej w dawnej oktawie Bożego Ciała. Warto przypomnieć, że w kalendarzu liturgicznym formalnie nie ma oktawy Bożego Ciała, istnieje ona natomiast zwyczajowo i polega na praktyce procesji eucharystycznej, zachowywanej na zasadzie tradycji. W Polsce zaleca się zachowanie procesji eucharystycznych przez 8 dni, aż do uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku zwraca się szczególnie uwagę na znaczenie Nieszporów eucharystycznych.

Modlitwa przez śpiew pieśni eucharystycznych

Boże Ciało to także pieśni eucharystyczne, które zazwyczaj wyśpiewujemy na ulicach miast. Tym razem powinny one zabrzmieć nie tylko podczas procesji eucharystycznej wokół kościoła, ale również w kościele podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, a także, jak proponuje Fundacja Orszak Trzech Króli, w gronie rodzinnym w domu.

2020-05-26 18:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być odważnym jak św. Filomena

2020-08-09 23:19

Fot. Marek Zygmunt

Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. prof. dr hab. Mieczysław Kogut.

Do jedynego w Polsce kościoła pod wezwaniem św. Filomeny w Gniechowicach przybyli licznie parafianie i pielgrzymi z całego kraju. Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. prof. dr hab. Mieczysław Kogut, proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sośnicy.

Witając wszystkich gości, proboszcz i kustosz tego miejsca ks. Jarosław Wawak powiedział, że „podczas tej Eucharystii chcemy podziękować świętej Filomenie za opiekę nad nami, naszymi rodzinami, nad tymi, których Jej powierzamy”.

W homilii ks. prof. M. Kogut zauważył, że wspominamy młodą niewiastę o kochającym sercu, ale jednocześnie wspominamy kogoś, kto spotkał Pana Boga. Podkreślił, że święta Filomena, która w historii jakby zatarła swoje ślady, jest ciągle obecna duchem. Ona odkrywała swoim młodzieńczym sercem drogę do Boga. Pokazywała i odkrywała, że jest wśród nich ktoś bardzo wielki - jest Chrystus.

- Dla św. Filomeny najważniejszy był Chrystus. A mądrość oddawana czci Jezusowi stanowiła fundament jej ludzkiego życia. Dziś potrzeba nam ludzi pełnych odwagi, męstwa, którzy głoszą wiarę w Jezusa Chrystusa. Tylko w oparciu o łaskę i ufność wobec Boga, możemy być mężnymi i odważnymi świadkami Chrystusa, gotowymi na wszystko ze względu na Niego. Wzrastajmy w ufności na modlitwie, w życiu codziennym, w radościach i w smutkach, w zdrowiu i w chorobie, w życiu osobistym i społecznym. Polegajmy na Panu Bogu, bo w Nim jest nasza jedyna nadzieja - nawoływał kończąc homilię ks. prof. Mieczysław Kogut.

Przed Eucharystią jej uczestnicy wysłuchali prelekcji Gabrieli Gajdy na temat „Filomena męczennica z czasów Dioklecjana”. Na zakończenie uroczystości wokół świątyni przeszła procesji z relikwiami i figurą św. Filomeny. Odpustowe obrzędy zakończyło specjalne nabożeństwo połączone z możliwością uczczenia relikwii i namaszczeniem Olejem Świętej Filomeny.

CZYTAJ DALEJ

Premier: nie ma i nie będzie zgody na próby ideologizacji

2020-08-10 11:30

[ TEMATY ]

premier

LGBT

Mateusz Morawiecki

facebook.com/MateuszMorawiecki

Bezpieczeństwo polskich rodzin i wolność do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami to fundament naszej polityki; nie ma i nie będzie zgody się na jakiekolwiek próby ideologizacji i indoktrynacji - napisał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

"Bezpieczeństwo polskich rodzin i wolność do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami to fundament naszej polityki. Nie ma i nie będzie zgody się na jakiekolwiek próby ideologizacji i indoktrynacji" - podkreślił premier, odnosząc do protestów środowisk LGBT w ostatnich dniach.

Jak dodał, "rząd wsłuchuje się w głosy rodziców, daje im możliwość wyboru i sprzeciwia się indoktrynacji i ideologizacji polskich rodzin". "Bo przecież +takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży wychowanie+" - napisał premier Morawiecki, cytując słowa Jana Zamoyskiego.

Według prokuratury, Michał Sz. - przedstawiający się jako Małgorzata Sz. "Margot" - podejrzany jest o dokonanie czynu chuligańskiego polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do 5 lat więzienia.

W połowie lipca zgodnie z decyzją sądu wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. W piątek sąd uwzględnił zażalenie prokuratora i zastosował wobec niego dwumiesięczny areszt tymczasowy. W sobotę Michał Sz. został doprowadzony do aresztu śledczego.

W związku z aresztem dla aktywisty w piątek przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją - zaatakowany został m.in. radiowóz. Policja zatrzymała 48 osób. Wszyscy zatrzymani opuścili komendy; 48 osobom przedstawiono zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku; pięć osób ma także inne zarzuty.

W sobotę wieczorem na placu Defilad przed PKiN odbyła się manifestacja poparcia dla społeczności LGBT. Podobne manifestacje odbyły się w sobotę m.in. w Krakowie i Poznaniu.(PAP)

ipa/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję