Reklama

Niedziela Przemyska

Perłowy jubileusz Caritas

Jubileusz 30. rocznicy reaktywacji Caritas Archidiecezji Przemyskiej stał się okazją do wdzięczności Bogu i ludziom za miniony czas i zrodzone dobro, jak również przestrzenią do budowania planów na przyszłość.

Niedziela przemyska 29/2020, str. VI

archiwum Caritas

Poświęcenie nowej placówki Caritas

Poświęcenie nowej placówki Caritas

Dokładnie 29 czerwca minęła 30. rocznica reaktywacji działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Po wieloletniej przerwie w oficjalnym funkcjonowaniu tej agendy, wywołanej działaniami władz komunistycznych, decyzją ówczesnego bp. Ignacego Tokarczuka Caritas wróciła do realizacji swych statutowych celów i misji służenia potrzebującym.

Dom Caritas w Starym Mieście

Świętowanie perłowego jubileuszu było wyjątkowe, jego punktem kulminacyjnym stała się inauguracja działalności kolejnej placówki prowadzonej przez naszą diecezjalną Caritas.

30 czerwca odbyło się uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku Środowiskowego Domu Samopomocy w Starym Mieście k. Leżajska. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem dyrektora Caritas – ks. prał. Artura Jańca i prezentacją bogatej działalności tej kościelnej agendy. Następnie miała miejsce uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Adam Szal. Po słowach wdzięczności wyrażonych wobec osób zaangażowanych w powołanie do istnienia nowej placówki, dokonano jej aktu poświecenia i otwarcia.

Przygotowanie do życia w świecie

Środowiskowy Dom Samopomocy znalazł swoje miejsce w odrestaurowanym dzięki lokalnym władzom dawnym budynku szkoły w Starym Mieście i jest ośrodkiem dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnością. Podstawowym zadaniem ośrodka jest podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności uczestników niezbędnych do jak najbardziej samodzielnego życia. Dokonuje się do m.in. poprzez: trening funkcjonowania w życiu codziennym, trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, naukę umiejętności spędzania czasu wolnego, poradnictwo psychologiczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wsparcie w dostępie do koniecznych świadczeń zdrowotnych, terapię ruchową oraz opiekę. Dom bezpłatnie zapewnia beneficjentom całodzienny pobyt, przynajmniej jeden posiłek, podstawowe świadczenia opiekuńcze, rekreacyjno-kulturalne, a także edukacyjne. W codziennym harmonogramie dnia znajduje się także czas na rehabilitację społeczną i przygotowanie podopiecznych do życia w aktualnych kontekstach środowiskowych i socjalno-bytowych.

Reklama

Adresaci domu

Adresatami domu są: osoby przewlekle psychicznie chore, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a także osoby ze spektrum autyzmu i sprzężeniami. Obecnie placówka zapewnia pobyt i zajęcia dla 35 podopiecznych. Środowiskowy Dom Samopomocy w Starym Mieście świadczy swoją pomoc od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00.

Nowa placówka Caritas dzięki współpracy wielu środowisk, życzliwości rzeszy osób, w tym zwłaszcza lokalnych samorządowców oraz dzięki ofiarności pracowników, to kolejne miejsce na mapie naszej archidiecezji dającej wsparcie, poczucie wartości i sensu życia dla najbardziej potrzebujących oraz ich rodzin.

Wniosek o skierowanie do ŚDS składa się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się, dołączając zaświadczenia lekarskie (od psychiatry lub neurologa, a także lekarza rodzinnego) diagnozujące sytuację pacjenta oraz orzeczenie o niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Piszkowice. Policjanci meldują wykonanie zadania

2022-12-07 15:35

[ TEMATY ]

policja

pomoc charytatywna

Piszkowice

Barbara Deryło

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Kwartet stróżów prawa po raz kolejny wyruszył ze świąteczną pomocą. Tym razem uśmiechy zagościły wśród dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach (powiat Kłodzko).

To już kolejny rok, kiedy policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Ząbkowic Śląskich oraz komisariatów w Kamieńcu Ząbkowickim i Ziębicach włączają się w pomoc charytatywną dla lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję