Reklama

Niedziela Częstochowska

Dłonie Pana Boga

– Bardzo ważne jest, aby Duch Święty kierował naszymi pragnieniami – mówił w homilii abp Wacław Depo, który 17 września przewodniczył Mszy św. w parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Witkowicach-Nieznanicach.

Niedziela częstochowska 39/2020, str. V

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

Michał Janik/TV Niedziela

Niech Duch Święty kieruje waszymi pragnieniami – powiedział abp Depo

Niech Duch Święty kieruje waszymi pragnieniami – powiedział abp Depo

Podczas Eucharystii metropolita częstochowski udzielił sakramentu bierzmowania i poświęcił nowy ołtarz. – Jesteśmy małą wspólnotą, ale pełną radości i mocy, która się modli. Ten nowy ołtarz to takie dłonie Pana Boga wyciągnięte do nas – powiedział na początku Mszy św. proboszcz ks. Tomasz Dyjan.

Rozpoczynając Liturgię, abp Depo podkreślił, że „świątynia pięknieje, ale bardzo ważne jest to, aby ludzie byli piękni przede wszystkim od strony sumienia i serca. Krzyż zawieszony na sercu to nie pamiątka, ale moc idąca od Chrystusa”.

Reklama

W homilii arcybiskup nawiązał do sakramentu chrztu. – Prosząc o chrzest, prosimy o Boga, który jest życiem i dał nam życie – stwierdził i zapytał: – Dlaczego tutaj dzisiaj jesteśmy? I odpowiedział: – Dlatego, żeby potwierdzić w sobie, w ludzkiej naturze pragnienie Boga. To jest dzisiaj bardzo ważne, aby Duch Święty kierował naszymi pragnieniami. Ludzkie serce i ludzka natura, wychodząc od Boga, idą do Boga.

– Święty Augustyn przeszło 30 lat swojego życia błądził, szukał wśród różnych systemów mądrościowych i filozoficznych, aż znalazł Chrystusa i przyjął chrzest. A potem napisał w swoich Wyznaniach: „Stworzyłeś nas, Boże, i ukierunkowałeś ku sobie i niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Tobie” – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „ten święty pisał te słowa w V wieku”. – Dzisiaj w odniesieniu Bóg – człowiek nic się nie zmieniło, tylko świat się zmienił. Pan Bóg stworzył człowieka jako niewiastę i mężczyznę, a dzisiaj mówimy, że jest 56 płci i mogę sobie wymieniać, co tylko chcę. W imię wolności sprzeciwiam się samemu Bogu. Ci, którzy nam tę formę proponują i demonstrują na ulicach, mówią nam: „Nie straszcie nas śmiercią”.

Reklama

– Ten sam Bóg, który nas stworzył i dał nam życie, mimo że przemijamy, daje nam życie. Pan Bóg dał nam Syna, żeby naprawił utracony dawniej porządek, kiedy człowiek odwrócił się od Boga – dodał i wskazał młodym ludziom, że w dzisiejszych czasach bardzo potrzebny jest dar mądrości od Ducha Świętego.

– Kolejne obdarowanie przez Boga to wspólnota, którą stanowimy, wspólnota Kościoła. Tak wielu ludzi mówi nam: „Zobacz, ile jest zła w Kościele”. A do kogo ma pójść grzesznik, jeśli nie do Kościoła i pod krzyż? Bo to nie Kościół odpuszcza grzech jako instytucja, urząd, tylko Chrystus – zaznaczył.

Na zakończenie arcybiskup przypomniał młodym ludziom, że „tajemnica Kościoła to wzrastanie przez nawrócenie, powrót do Boga”. – Karmimy się Jego słowem i Jego Ciałem, żebyśmy mieli siłę do pokonania zła. Mocą Boga trzeba zło zwyciężać i nazywać je po imieniu – powiedział.

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo wydał dekret w sprawach adaptacji życia religijnego w czasie pandemii

2021-06-18 11:25

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pandemia COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo z dniem 19 czerwca odwołuje dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. Dekret w tej sprawie został opublikowany na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej.

„Mając na uwadze decyzję Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 czerwca 2021 r., dotyczącą zniesienia dyspens od udziału w niedzielnych Mszach św. (por. pkt 2. Komunikatu z 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski) i działając zgodnie z kan. 87 § 1 KPK, z dniem 19 czerwca 2021 r. odwołuję dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach św.” – czytamy w dekrecie.

CZYTAJ DALEJ

Wzór dla Papieża Dobroci

2021-06-15 11:59

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Adobe.Stock.pl

Św. Alojzy Gonzaga

Św. Alojzy Gonzaga

Święty Alojzy Gonzaga, wraz ze świętymi: Stanisławem Kostką i Janem Berchmansem, należał do grona ulubionych świętych Papieża Dobroci – św. Jana XXIII. Jest patronem młodzieży katolickiej.

Pochodził z bardzo zamożnej rodziny margrabiego Ferdynanda di Castiglione, jednak życie w przepychu tego świata go nie pociągało. Jak sam twierdził, pierwsze nawrócenie przeżył w wieku 7 lat. Na jego drodze od samego początku stawali wielcy święci. Pierwszej Komunii św. udzielił mu św. Karol Boromeusz. Swoje życie duchowe pogłębiał, czytając dzieła św. Piotra Kanizego i Ćwiczenia duchowe św. Ignacego z Loyoli. Modlił się nawet 5 godzin dziennie. Idąc za głosem powołania, 25 listopada 1585 r., wstąpił do nowicjatu jezuitów w Rzymie. Jego spowiednikiem i kierownikiem duchowym został św. Robert Bellarmin. Alojzy pragnął być kapłanem, jednak w latach 1590-91 Rzym nawiedziła epidemia dżumy. Wraz z innymi klerykami udał się na ochotnika do szpitala św. Sykstusa oraz do szpitala Matki Bożej Pocieszenia. Jego wyczerpany organizm uległ zarazie. Alojzy zmarł jako kleryk, bez święceń kapłańskich, 21 czerwca 1591 r. w wieku zaledwie 23 lat.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi kubańscy przeciwko narzucaniu ideologii gender

2021-06-21 18:39

[ TEMATY ]

biskupi

gender

Kuba

vchalup/fotolia

Kubańscy biskupi sprzeciwiają się narzucaniu ideologii gender. Piszą o tym w przesłaniu do rodzin, stanowiącym reakcję na rezolucję ministerstwa edukacji odnośnie do programu edukacji seksualnej.

Dyrektywa ministerstwa, piszą biskupi, „wzbudziła liczne wypowiedzi, obawy, opinie i krytykę ze strony rodziców, osób prywatnych i różnych wyznań religijnych, dostrzegających z niepokojem w treściach tego dokumentu wpływ tak zwanej ideologii gender, która mogłaby się u nas zakorzenić, oddalając nas od naszej historii i tradycji kulturowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję