Reklama

Niedziela Łódzka

Konferencja Episkopatu Polski

W dniach 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach na 387. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski spotkało się niemal 100 arcybiskupów i biskupów, aby omówić wyzwania duszpasterskie, jakie stoją obecnie przed Kościołem w Polsce.

Niedziela łódzka 41/2020, str. IV

[ TEMATY ]

KEP

Justyna Kunikowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowością tego spotkania – jak powiedział bp Miziński– była praca biskupów w pięciu grupach tematycznych, w których omawiali następujące zagadnienia: Strategia działania w czasie i po pandemii, Kościół w Polsce wobec przemian kulturowych, Obecność Kościoła w strefie społeczno-politycznej, Komunikacji Kościoła oraz Duszpasterstwo parafialne w kontekście przemian.

Ważnym wydarzeniem podczas Zebrania Planarnego była prezentacji nowej encykliki papieża Franciszka pt. Fratelli tutti – o braterstwie i przyjaźni społecznej.

Podziel się cytatem

Poza kwestiami duszpasterskimi biskupi zajmowali się także zagadnieniem formacji kapłanów oraz sprawami dotyczącymi rodziny. Podniesiono również kwestie przygotowane przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ważnym wydarzeniem podczas tego Zebrania Planarnego była prezentacji nowej encykliki papieża Franciszka pt. Fratelli tutti – o braterstwie i przyjaźni społecznej. Ten papieski dokument stał się ważnym głosem w sprawie ludzkości, która obecnie doświadcza bólu spowodowanego trwającą pandemią.

Spotkanie to poprzedziły dwa ważne wydarzenia. Pierwsze z nich związane było z otwarciem przez wybranych biskupów 16 Kościołów Jubileuszowych, które przez najbliższy rok staną się miejscem szczególnej Bożej łaski. Drugim była uroczystość ku czci św. Faustyny Kowalskiej, patronki Łodzi. Mszy św. oraz procesji z kościoła pw. św. Faustyny do Łódzkiej Archikatedry – miejsca, w którym autorce Dzienniczka objawił się Pan Jezus, przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Wszystkie te wydarzenia związane były z zaplanowanymi na grudzień obchodami 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-10-07 12:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu apeluje o modlitwę o deszcz

Zwracam się do wszystkich wiernych oraz ludzi dobrej woli z apelem o wytrwałą i żarliwą modlitwę błagalną o deszcz. Proszę, aby w sanktuariach, parafiach, domach zakonnych i rodzinach włączyć tę intencję do naszych modlitw ufając, że Pan Bóg usłyszy nasze prośby – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w Apelu.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że zmaganiom z epidemią koronawirusa w Polsce towarzyszy zmaganie się z suszą. „Jej skutkiem setki tysięcy hektarów uprawnych są zagrożone zniszczeniem a wszystko to będzie miało negatywny wpływ na produkcję rolną, a w przyszłości na ceny produktów spożywczych oraz zdolności eksportowe naszego kraju. Susza uderza w setki tysięcy rolników, sadowników, ogrodników i ich rodziny, którzy utrzymują się z owoców ziemi. Jej dotkliwość może odczuć również przemysł przetwórczy i spożywczy” – napisał abp Gądecki.
CZYTAJ DALEJ

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Niedziela łowicka 7/2005

[ TEMATY ]

św. Walenty

Archiwum parafii

Początek lutego. Gdzie nie spojrzeć, tam króluje kolor czerwony - kolor miłości, kolor walentynek. Na sklepowych półkach, wystawach, a nawet na prowizorycznych straganach pojawia się „nowy produkt” - miłość.

Opakowana w pluszowe misie, mrugające serduszka, zakochane mysie parki i tysiące innych zmyślnych cudeniek, mających tylko jedno zadanie - powiedzieć: „kocham Cię”. A wszystko z powodu jednego dnia - Dnia Zakochanych czyli walentynek.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Projekt SIGMA 2025 - wiara i braterstwo w seminarium

2025-02-13 21:50

[ TEMATY ]

Świdnica

powołanie

rekolekcje powołaniowe

wsd świdnica

Archiwum WSD Świdnica

Uczestnicy Projektu SIGMA podczas gry terenowej

Uczestnicy Projektu SIGMA podczas gry terenowej

Kilkudziesięciu nastolatków zdecydowało się przyjechać w czasie przerwy semestralnej do świdnickiego seminarium, by wspólnie zgłębiać tajniki męskiej siły i odkrywać własne powołanie.

Od 7 lutego przez trzy dni gmach świdnickiego Domu Ziarna wypełnił się atmosferą modlitwy, braterstwa i refleksji nad męską tożsamością, a uczestnicy rekolekcji mieli okazję do pogłębienia wiary, wspólnej formacji oraz odkrywania swojego powołania w duchu chrześcijańskich wartości. „Projekt SIGMA. O męskiej sile i możliwościach”. Już samo hasło wydarzenia brzmiało intrygująco i jak się okazało, przyciągnęło grupę blisko czterdziestu młodych chłopaków, którzy postanowili szukać odpowiedzi na pytania: czym tak naprawdę jest męska siła, na czym polega jej źródło oraz jak pielęgnować prawdziwie dojrzałą postawę mężczyzny w dzisiejszym świecie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję