Reklama

Dodaj do ulubionych

Oto zbiór wierszy, który pokazuje, jak wielką siłę posiadają myśli wyrażone za pomocą języka poezji.

Sięgał po nią płomień, kornik drążył oprawę, człowiek w nią godził i czas nadwątlał kartki, jednak ocalała/ I czas przeszły z przyszłym/ Łączy nadal, jak kartki okładek spojeniem” – napisał poeta, przywołując moc, jaką posiada myśl zapisana językiem poezji. Książka, zawierająca wiersze Tadeusza Szymy i piękne ilustracje Adama Rokowskiego, przedstawia nie tylko utwory poety, ale również zamieszczony w posłowiu esej Lidii Dudkiewicz pt. Książka o książce, poświęcony spotkaniu człowieka z książką.

Reklama

Do wydania została dołączona płyta z trzema filmami zrealizowanymi przez młodych ludzi, pod kierunkiem Antoniego Rota i Pawła Jaworskiego na podstawie wierszy autora. Muzykę do filmów skomponował Siergiej Wowkotrub, a rysunki do animacji wykonał Adam Rokowski. Wystąpili w nich uczniowie Zespołu Szkół Artystycznych i Akademickich „ALA” w Częstochowie.

Tadeusz Szyma to „współczesny klasyk kultury” – czytamy w posłowiu Książki; humanista w czystej postaci – publicysta, krytyk filmowy, autor książek, redaktor, scenarzysta, producent filmowy i wykładowca akademicki. Znany poeta, publikujący wiersze o tematyce lirycznej, poświęca strofy także znaczącym postaciom Kościoła – św. Janowi Pawłowi II, kard. Stefanowi Wyszyńskiemu czy bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Książka stanowi część projektu multimedialnego, który powstał w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej pod nazwą „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Kampania korzysta ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Redaktorem Książki jest Jan Szyma – wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota „Gaude Mater” w Częstochowie, który był pomysłodawcą, realizatorem projektu i wydawcą Książki.

Książka
Tadeusz Szyma
Stowarzyszenie Wspólnota „Gaude Mater”

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję