Reklama

Niedziela Częstochowska

Wyczekiwany Mikołaj

Na placu przy świątyni w Kromołowie stanęła figura patrona parafii. Była to inicjatywa zmarłego niedawno ks. Andrzeja Karczewskiego.

Niedziela częstochowska 51/2020, str. VII

Tadeusz Gwiźdź

Uroczystość połączona z poświęceniem figury św. Mikołaja, biskupa i wyznawcy, odbyła się w drugą niedzielę Adwentu. Wydarzeniu przewodniczył ks. Tomasz Chalusiak.

Dzieło to powstało dzięki materialnemu zaangażowaniu wspólnoty parafialnej, która pragnęła oddać cześć swojemu orędownikowi. Figura rzeczywistych rozmiarów została wykonana z piaskowca przez artystę rzeźbiarza Adama Masłaka. Swoją formą nawiązuje do obrazu św. Mikołaja umieszczonego w głównym ołtarzu. Na cokole widnieje data 1776 r., gdyż jest on zabytkowy po renowacji. Stał do tej pory zniszczony i pusty, ale nikt z najstarszych parafian już nie pamięta, co się na nim znajdowało. Ówczesny proboszcz ks. Karczewski nie znalazł takiej informacji również w dostępnych mu opracowaniach i podjął decyzję, że odnowiony cokół posłuży jako postument pod nową figurę św. Mikołaja.

Reklama

Ze względu na stan epidemii w uroczystościach brała udział tylko reprezentacja parafian.

Od epoki, w której żył św. Mikołaj, dzieli nas siedemnaście stuleci. To wystarczająco długi czas, by wiele wydarzeń z życia świętego uległo zapomnieniu, a wiedza o nim stała się mieszaniną faktów historycznych i legend. Zatem każdy, kto odwiedzając jurajskie szlaki, dotrze do źródeł rzeki Warty, będzie mógł, spoglądając na zabytkową świątynię, dostrzec przed nią wizerunek jej patrona – św. Mikołaja, i wrócić pamięcią do dziecięcych lat i tego świętego biskupa, którego przecież darzyliśmy wielką sympatią, bo przynosił nam prezenty.

Figura uświadamia wspólnocie parafialnej, jak wielkie zobowiązanie wyznacza nam sylwetka naszego patrona – św. Mikołaja, który pokazał, w jaki sposób godnie korzystać z Bożych darów i mądrze udzielać z nich pomocy potrzebującym. Niech nieustannie przypomina nam o potrzebie ofiarności wobec bliźniego, stając się – jak to pięknie ujął papież św. Jan Paweł II – „patronem daru człowieka dla człowieka”.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję