Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wieści z seminaryjnego domu

Seminarium – zewnętrznie to tylko budynek, jedna z instytucji, ale dla nas, kleryków, to prawdziwy dom, w którym żyjemy, wzrastamy i rozwijamy się.

Niedziela rzeszowska 51/2020, str. VI

Archiwum WSD

Coroczna formacja odbywa się na czterech płaszczyznach: ludzkiej, duchowej, intelektualnej i duszpasterskiej. Wszystkie wydarzenia, które mają tu miejsce, są osadzone na tych właśnie płaszczyznach. A więc co słychać w seminaryjnej wspólnocie?

Po powrocie z wakacji, po raz kolejny, choć nieco inaczej – z zachowaniem reżimu sanitarnego, ale jak zawsze – z Bogiem, rozpoczęliśmy, w składzie 49 kleryków oraz 5 przełożonych, nowy rok formacyjny 2020/2021. Z 26 na 27 września uczestniczyliśmy w pierwszym dniu skupienia, który poprowadził nasz ojciec duchowny ks. Jacek Szczęch. Motywem przewodnim był fragment Ewangelii św. Łukasza (Łk 9, 51-62), który opisuje wędrówkę Jezusa do Jeruzalem.

Reklama

Październik, obok modlitwy różańcowej, przypomina nam również o łączności z misjami. Podczas 94. Tygodnia Misyjnego, nasza wspólnota w sposób szczególny modliła się za misjonarzy głoszących Dobrą Nowinę na krańcach świata, tam gdzie jest ona szczególnie potrzebna.

Listopad, to miesiąc modlitw i pamięci o tych, którzy odeszli. W naszej wspólnocie przeżywaliśmy swoiste triduum, które rozpoczęliśmy od nieszporów, drugim dniem była uroczystość Wszystkich Świętych, a zakończyliśmy je wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych. Przez cały miesiąc modliliśmy się za zmarłych, polecając ich w wypominkach oraz nawiedzając okoliczne cmentarze.

Radosnym dniem w seminarium był 7 listopada, kiedy z rąk bp. Edwarda Białogłowskiego święcenia diakonatu przyjął kl. Jakub Przybyło, a posługę akolitatu otrzymał kl. Mateusz Wojtuń. W tym samym dniu siedmiu braci z trzeciego roku przyjęło strój duchowny.

Reklama

Modlitwa, cisza i świadectwo duszpasterskie. Tak można by określić czas rekolekcji, które przeżyliśmy w dniach 11-15 listopada. W tym roku rekolekcjonistą naszej wspólnoty był ks. Daniel Drozd. Od 29 listopada do 7 grudnia przeżywaliśmy nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Są to szczególne dni, podczas których rozważamy tajemnice Maryi. Czyniliśmy to poprzez codzienne nieszpory oraz słuchanie słowa, które głosił ks. dr Mateusz Rachwalski.

Każdy czas jest darem. Za wszystkie wydarzenia, ludzi, których spotkaliśmy na naszej drodze, zawsze powinniśmy dziękować.

Podziel się cytatem

Tak w kronikarskim zapisie wyglądał czas naszej seminaryjnej formacji. Każdy czas jest darem. Za wszystkie wydarzenia, ludzi, których spotkaliśmy na naszej drodze, zawsze powinniśmy dziękować. W pierwszej kolejności dziękujemy Bogu, który jest dawcą i sprawcą wszystkiego. Jednak oprócz wdzięczności duchowej zawsze przychodzi czas na wdzięczność ludziom. Za każdą modlitwę, dobre słowo, gest, ofiarność, pragniemy serdeczne podziękować. W sposób szczególny pozdrawiamy czytelników Niedzieli. Prosimy o modlitwę w intencji seminarium oraz w intencji nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Patrząc z nadzieją w przyszłość, wszystkim mówimy: Szczęść Boże!

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

pl.wikipedia.org

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedynie ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?

Dziadkowie Jezusa – Boga pochodzili z królewskiego rodu Dawida. Ich imiona niosą ze sobą symboliczne przesłanie: Joachim oznacza „przygotowanie Panu”, Anna – „łaska”. Starali się żyć pobożnie, zgodnie z nakazami Prawa. Swój majątek podzielili na trzy części: jedną przeznaczyli dla świątyni, drugą – ubogim, trzecia pozostała na ich potrzeby. Przez 20 lat swojego małżeństwa modlili się pokornie o potomstwo, składali ofiary na świątynię. Ich bezdzietność wytykano palcami, szydzono z nich. A Bóg – jak często czyni w życiu swoich wybranych i umiłowanych – przychodzi spóźniony. Kiedy już nie ma, po ludzku sądząc, nadziei. Po sytuacji, w której Joachim poczuł się znieważony w świątyni z powodu braku potomstwa – kapłan nie pozwolił mu złożyć ofiary – postanowił opuścić Annę i w górach, gdzie pasły się jego stada, rozpocząć czas 40 dni postu i modlitw. Odrzucona Anna opłakiwała swoje życie i prosiła, żeby Bóg odmienił los jej rodziny. Wtedy też obiecała Bogu, że jeśli pocznie dziecko, odda je Jemu na służbę. I Bóg ulitował się nad Anną i Joachimem. Posłał im swego anioła z wieścią, że narodzi im się dziecko – pełna łaski Maryja. Gdy dziewczynka – przyszła matka Boga – miała trzy lata, rodzice, wypełniając swą obietnicę, ofiarowali Maryję do świątyni, gdzie przebywała do 12. roku życia. Modliła się tam razem ze swoimi rówieśnicami, studiowała Pismo Święte, uczyła pieśni i obrzędów religijnych, haftowała szaty dla kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję