Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Patrzmy z zachwytem w górę

Biblia i modlitwy Kościoła zachęcają do spoglądania w górę. Może stąd wzięły się zdobienia na sklepieniach świątyń – by odzwierciedlać Boską potęgę i niebiańskie piękno.

Niedziela sosnowiecka 4/2021, str. IV

[ TEMATY ]

renowacja

Piotr Wyparło

Ukończone sklepienie kaplicy Serca Jezusa

Ukończone sklepienie kaplicy Serca Jezusa

Cieszą zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie zabytkowych polichromii bocznych kaplic w kościele Świętej Trójcy na będzińskim zamkowym wzgórzu. Kaplice wybudował w XIX wieku – w ramach rozbudowy nie mogącego pomieścić coraz większej liczby parafian kościoła – ks. proboszcz Leopold Dobrzański.

Liczące blisko 150 lat polichromie sklepień ocalały jako jedyny w całości zachowany fragment zabytkowej malatury w świątyni. Postępującego zniszczenia dokonał czas, ale przyspieszyły je niewątpliwie szkody górnicze, za które wyrokiem sądu parafia uzyskała odszkodowanie pokrywające większość prowadzonych prac.

Reklama

Teraz polichromie nie tylko nie grożą odpadnięciem, ale zachwycają swymi pierwotnymi barwami i bogatszą ornamentyką, którą wydobyto spod kolejnych warstw konserwatorskiej farby, jaką przez wieki były odświeżane.

W kaplicy Serca Pana Jezusa każdy może już podziwiać końcowy efekt prac. Wraz ze sklepieniem odnowiono też glify okienne i portal wejściowy, a także znajdujące się tu zabytkowe małe organy z balkonem chóru. Jako że wcześniej odtworzono tutaj także kompletną malaturę ścian, można naprawdę przenieść się w czasie i spokojnie, w modlitewnej zadumie kontemplować mękę Zbawiciela, której insygnia wymalowano na sklepieniu wraz z trzymającymi włócznię i chustę aniołami oraz apokaliptycznym Barankiem.

Sklepienie skrzy się złotem, przyciąga uwagę intensywnością granatu i wyrazistością spoglądających na nas z góry świętych.

Podziel się cytatem

Kaplica Matki Bożej wciąż pozostaje we władaniu ekipy konserwatorskiej. Tu końcowy efekt będzie jeszcze bardziej zachwycający, a różnica w stosunku do stanu sprzed kilku miesięcy jeszcze wyraźniejsza. Wciąż oczyszczane i precyzyjnie odmalowywane sklepienie skrzy się złotem (nakładanym w formie cieniuteńkich płatków szlachmetalu), przyciąga uwagę intensywnością granatu i wyrazistością spoglądających na nas z góry świętych Józefa, Joachima i Anny, a także czterech Ewangelistów. Także tu trwają prace przy glifach okiennych i portalach wejściowych. W kościele prace konserwatorskie objęły także sklepienie kruchty i podniebie, czyli dolną część balkonu dużego chóru muzycznego. Także tu jest odkrywana, konserwowana, a gdzie trzeba odtwarzana malatura sprzed wieków.

Rozpoczęty 2021 rok parafia zaplanowała oddać pod opiekę aniołów, zakładając nowe witraże w oknach prezbiterium, dedykowane Aniołowi Stróżowi oraz Archaniołowi Gabrielowi.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra odzyska dawny blask

W gorzowskiej katedrze w wielu miejscach na ścianach pojawiły się różnej wielkości prostokątne ubytki. Ale spokojnie - to nie najazd wandali, nic też nie odpadło. To tylko pozostałości po badaniach konserwatorskich. Katedra szykuje się do remontu

Te badania są niezbędne, żeby zrobić całościową inwentaryzację obiektu. Prowadzone są badania architektoniczne i badania konserwatorskie - mówi proboszcz parafii ks. Zbigniew Kobus. - Musimy wiedzieć, co się zachowało i w jakim to jest stanie, bo wtedy dopiero będzie można stworzyć projekt renowacji katedry. Wtedy też powstanie kosztorys i jeśli znajdą się środki, będziemy mogli przystąpić do pracy.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję