Reklama

Prasa zagraniczna

Kto ma rację?

Choć gubernatorzy Teksasu i Missisipi ogłosili zniesienie restrykcji związanych z pandemią w ich stanach, to większość biskupów z tego terenu odniosła się z rezerwą do decyzji polityków i utrzymała zarówno obowiązek noszenia maseczek w kościołach, jak i zachowania dystansu. W El Paso biskup Mark J. Seitz podtrzymał nawet limit uczestników liturgii do 25% pojemności konkretnego kościoła.

Biskupi podkreślają, że nadal wielu ludzi choruje na COVID-19 i nic nie wskazuje na to, że zagrożenie dla życia i zdrowia minęło.

CNA

Hiszpanie wracają do Kościoła?

Reklama

Coraz więcej hiszpańskich podatników chce wspierać finansowo dzieła Kościoła. Mimo zmasowanej antykościelnej propagandy w całej Europie coraz więcej ludzi docenia realną wartość dzieł kościelnych na polu kultury, edukacji, zdrowia i działalności charytatywnej. W sumie hiszpańscy podatnicy przekazali w 2020 r. na Kościół katolicki 301,07 mln euro, co jest znaczącym, choć nie jedynym źródłem finansowania działalności kościelnej na Półwyspie Iberyjskim.

REPORT

Boża drużyna

To nieformalne zrzeszenie, które zostało utworzone przez przedstawicieli 25 parafii w archidiecezji Chicago.

Łączy ich fakt, że te parafie albo już zamknięto, albo są na ostatniej prostej do zamknięcia. Świeccy nie chcą, aby własność parafialna została sprzedana deweloperom. Domagają się od zarządu diecezjalnego, aby wziął pod uwagę ich stanowisko.

Reklama

W archidiecezji Chicago już od dłuższego czasu realizowany jest program Renew My Church, który ma na celu dostosowanie struktury duszpasterskiej do obecnych potrzeb i wyzwań. Wpływ na to mają przede wszystkim: brak księży, zmniejszająca się liczba praktykujących oraz zmiany demograficzne. Generalnym celem jest jak najefektywniejsze zagospodarowanie zasobów ludzkich i finansowych archidiecezji. Jej zarząd uspokaja, że pozyskane z ewentualnego zbycia własności parafialnej środki finansowe, po uregulowaniu ciążących na właścicielach zobowiązań, w tym długu, wrócą do konkretnej wspólnoty parafialnej.

Biały Dom

Wolność dla niektórych

Taki argument słyszymy często: nie należy zakazywać aborcji, a dbać jedynie o to, żeby ludzie mieli prawo wyboru. Jeżeli ktoś przyjmuje taki wywód za dobrą monetę, to bardzo się myli. Jedną z pierwszych inicjatyw nowego prezydenta USA – który choć ponoć osobiście jest przeciw aborcji, to w imię poszanowania ludzkiej wolności i prawa do wyboru, jako polityk, uznaje dopuszczanie przez prawo zabijania nienarodzonych – było wprowadzenie „Aktu o równości”, który ma zapewnić ochronę osób LGBT. Krytycy dopatrują się tutaj jednak drugiego dna i uważają, że ustawa będzie zmuszała np. lekarzy czy innych pracowników opieki zdrowotnej m.in. do zabijania nienarodzonych dzieci czy operacji zmiany płci, łamiąc ich sumienia i odmawiając im prawa do wyboru. Dziennikarz Owen Jensen chciał, aby rzecznik prasowy Białego Domu Jen Psaki odpowiedziała na pytanie, czy te obawy o zmuszanie ludzi do postępowania wbrew swojemu sumieniu są uzasadnione i co na ten temat sądzi prezydent Joe Biden. Rzeczniczka na to konkretne pytanie odpowiedziała „wymijająco”.

Der Sonntag

Kontrowersyjny obrzęd

To już nie dyskusja, to fakt. Wydawnictwo Bonifatius Verlag, związane z katolicką diecezją Paderborn, wydało książkę Paare. Riten. Kirche. Użytkownicy znajdą w niej obrzęd błogosławieństwa związków jednopłciowych. Wstęp do wydania napisał bp Ludger Schepers, biskup pomocniczy Essen, a przy jej opracowaniu brali udział pracownicy diecezji Moguncja. Biskup tego Kościoła lokalnego Peter Kohlgraf, na łamach diecezjalnego tygodnika, udzielił swoistego „błogosławieństwa” tej pozycji i jednocześnie tłumaczył, że jest niemożliwe, aby homoseksualista, świadomy swojej skłonności, żył w czystości. Jego zdaniem, skoro Katechizm Kościoła Katolickiego uznaje, że homoseksualizm nie jest kwestią ludzkiego wyboru, ale wrodzonych skłonności, to nie można wymagać od homoseksualistów życia w czystości, do czego zachęca Katechizm Kościoła Katolickiego.

Ostatnio głos biskupa Moguncji jest jednym z coraz częstszych głosów biskupów z Niemiec, a także z sąsiedniej Austrii.

2021-03-16 11:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję