Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Lipnica palmami stoi

Po raz 62. odbędzie się Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego – informuje Agnieszka Żołna-Zdunek, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej.

Niedziela małopolska 13/2021, str. IV

Maria Fortuna-Sudor

Tak wyglądał lipnicki rynek w niedzielę palmową jeszcze przed pandemią

Tak wyglądał lipnicki rynek w niedzielę palmową jeszcze przed pandemią

W zeszłym roku pandemia nie pozwoliła zrealizować zaplanowanego konkursu i związanych z nim wydarzeń. Teraz organizatorzy zdecydowali, że na lipnickim rynku konkurs odbędzie się tradycyjnie w Niedzielę Palmową, ale bez udziału publiczności i wydarzeń towarzyszących. Powołana komisja artystyczna oceni palmy w pięciu kategoriach: palm najwyższych (mierzących powyżej 22 m), wysokich (od 14 do 22 m), palm średnich (od 7 do 14 m) i niskich (od 3 do 7 m), a także współzawodnictwo dzieci. Zgłoszone do konkursu palmy ocenią plastycy i etnografowie.

Tradycja

– Lipniczanie od pokoleń wykonywali palmy, które święcone były w Niedzielę Palmową – przypomina dyrektor Żołna-Zdunek i podkreśla: – Palma świadczyła o zamożności gospodarza i jego statusie społecznym. Jej wysokość zależała zawsze od wielkości gospodarstwa. Jeśli morgów dziesięć, właściciel wykonywał dziesięć metrów palmy… Dodaje, że od pokoleń ojcowie i dziadkowie przekazują wiedzę na temat robienia palm swoim dzieciom i wnukom.

Reklama

Aktualny rekord palm wysokich należy do Andrzeja Goryla z Lipnicy Górnej. Jego palma, przygotowana na konkurs w 2019 r., miała 37 m i 78 cm! W rozmowie z Niedzielą twórca zaznaczył, że palmy wykonuje od lat i wyznał: – Za każdym razem jestem usatysfakcjonowany, że się udało, bo to trudna sztuka. A poza tym, to mój wkład w rozsławianie Lipnicy, bo to ważne, aby ta tradycja trwała.

Szczególną rolę w podtrzymaniu pięknego zwyczaju odegrał społecznik, miłośnik Lipnicy, poeta – Józef Piotrowski, który w 1958 r. zorganizował pierwszy konkurs. Dziś w upowszechnianie znanego nie tylko w Polsce wydarzenia, w jego organizację angażuje się wnuk pomysłodawcy, wójt Gminy Lipnica Murowana, Tomasz GromaEla, który zaznacza, że wydarzenie wpisuje się w dbałość o przeszłość, o tradycjEę, o wartości rozsławiające jego małą ojczyznę. Wspomina: – Pamiętam, że to było jedno z wielkich marzeń dziadka, aby Lipnica Murowana była rozpoznawalna, żeby ją kojarzono z ważnymi wydarzeniami w skali kraju. Dziadek starał się budować tę pozycję na bazie tradycji i dziedzictwa kulturowego. Ono sięga praktycznie XII wieku, na który jest datowane powstanie parafii. My dzisiaj na tej historii bazujemy. Można powiedzieć, że stanowi ona fundament naszej działalności.

Ponadczasowe wartości

Proboszcz parafii św. Andrzeja ks. Mariusz Jachymczak tradycyjnie poświęci palmy na lipnickim rynku. Odnosząc się do idei konkursu, stwierdza: – To jest żywe przekazywanie Ewangelii, z którą Apostołowie szli w świat i głosili ją napełnieni Duchem Świętym.

Przedstawiciele organizatorów konkursu przekonują, że Lipnica palmami stoi. – To nasza wizytówka – stwierdza Agnieszka Żołna-Zdunek i zapewnia, że lipniczanie bardzo dbają o podtrzymanie tradycji. Z kolei Tomasz Gromala zauważa: – Musimy pamiętać, żeby nie zatraciła się granica między tradycją, dziedzictwem, a komercją. Toteż staramy się mocno eksponować przywiązanie do ponadczasowych wartości. A ks. Mariusz Jachymczak puentuje: – Dla lipniczan te palmy to wyraz wiary, a także ich oznaka przywiązania do Kościoła, do lokalnej społeczności, do pięknego zwyczaju przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję