Reklama

Niedziela Małopolska

Musimy pamiętać!

W 129. rocznicę urodzin gen. broni Stanisława Maczka, dowodzącego w czasie II wojny światowej 1 Dywizją Pancerną, przekazano opiekę nad jego popiersiem krakowskim licealistom.

Generał Stanisław Maczek zajmuje szczególne miejsce w historii Małopolski i Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – przypomniał Jakub Silezin, prawnuk śp. Wawrzyńca Silezina– podoficera zawodowego 1. Dywizji Pancernej, który poległ bohaterską śmiercią w walkach o wyzwolenie Bredy i spoczywa na tamtejszym cmentarzu, a pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP.

Młody krakowianin przypomniał m.in.: – To dzięki swojej taktyce i dużemu doświadczeniu frontowemu, zdobytym w kampanii I wojny światowej, dowodzona przez gen. Maczka 10. Brygada Kawalerii zatrzymała w pierwszych dniach września 1939 r. atakujące od strony Słowacji wojska niemieckie, których zadaniem było zdobycie Krakowa. Jakub Silezin wyjaśnił, że te działania pozwoliły Armii „Kraków” na przygotowanie się do walki i uratowanie miasta od zniszczenia. I podkreślił: – Generał Stanisław Maczek na zawsze pozostanie wzorem obywatelskiej postawy, patriotyzmu i szlachetności.

Wyróżnienie

Spotkanie stało się także okazją do wręczenia symboli 1 Dywizji Pancernej osobom, które od lat upowszechniają dzieje Polski, w tym historię życia legendarnego dowódcy. Symboliczne wyróżnienia otrzymali: Józef Lassota, Kazimierz Cholewa, Włodzimierz „Wowa” Brodecki, Wojciech Zagórny, XXV LO im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Bożena Błażejowska, Jarosław Pietrzak i Józef Wieczorek.

Reklama

Pomysłodawczynią tej formy wyróżnienia jest była wieloletnia nauczycielka historii w SP nr 33 w Krakowie Wanda Silezin, która w rozmowie z Niedzielą przyznaje: – Jestem pod wrażeniem tego, co przez lata dokonał Kazimierz Cholewa, tworząc w parku Jordana Galerię wybitnych Polaków, gdzie znajduje się także popiersie gen. Maczka. Przyznaje, że sama też starała się o upowszechnianie wiedzy o legendarnym generale, np. organizując konkursy, spotkania. I dodaje: – Bardzo się ucieszyłam, że opiekę nad popiersiem gen. Stanisława Maczka obejmą uczniowie z VII LO w Krakowie. Pomyślałam, że przy tej okazji warto upamiętnić osoby, które przyczyniły się do przywrócenia w Krakowie pamięci o gen. Maczku. Nauczycielka historii przypomina, że 1 Dywizja Pancerna powstała na rozkaz gen. Sikorskiego w 1942 r. w Wielkiej Brytanii. Także gen. Sikorski zatwierdził symbol tej jednostki wojskowej, przedstawiający czarny husarski hełm z otwartą przyłbicą oraz skrzydłem husarskim umieszczonym na pomarańczowej tarczy obwiedzionej czarnym konturem.

Idea

Mieszkająca niedaleko Parku Jordana Wanda Silezin przyznaje, że bardzo lubi tu przychodzić i czyni to często. Cieszy ją fakt, że spacerujący parkowymi alejkami ludzie; zarówno starsi, jak i młodzi zatrzymują się przy poszczególnych popiersiach, czytają znajdujące się tam informacje, a przy okazji w sposób niewymuszony uczą się historii. Przekonuje: – Musimy pamiętać o wybitnych Polakach, żeby wychowywać naszą młodzież, kolejne pokolenia w duchu miłości do ojczyzny. Jeżeli my to sobie odpuścimy, jeśli będzie nam obojętne, kto będzie nami rządził, pod jaką flagą, jakim językiem będziemy się porozumiewać, to będzie totalny dramat. Dlatego należy wykorzystywać każdą sytuację, okazję, aby przekazywać wiedzę historyczną.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnienie ważnych rocznic

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2020, str. VI

[ TEMATY ]

miejsca pamięci

upamiętnienie

Adam Łazar

Poczet I Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa

Poczet I Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa

Przy drodze między Oleszycami a Starym Dzikowem, w lesie Horaj, znajduje się ważne dla okolicznych miejscowości miejsce pamięci narodowej.

W tym miejscu postawiono dębowy pomnik upamiętniający gen. bryg. Józefa Kustronia. Obok znalazły się tablice informacyjne z życiorysem bohatera września 1939 r. i opisem szlaku bojowego 21. Dywizji Piechoty Górskiej od Górnego Śląska po Ziemię Lubaczowską. W latach późniejszych postawiono też krzyż.

CZYTAJ DALEJ

„Anielska podróż do Betlejem” - adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych

2022-11-25 20:38

[ TEMATY ]

Kraków

adwent

Karol Porwich/Niedziela

„Anielska podróż do Betlejem” to adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych. O tym, jak stawać się aniołami na co dzień w każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 z dziećmi rozmawiał będzie ks. Dariusz Chrostowski, duszpasterz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Rekolekcje są dopełnieniem materiałów przygotowanych przez Wydawnictwo św. Stanisława BM.

W każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 będzie można spotkać się na kanale You Tube Archidiecezji Krakowskiej i platformie Spotify, aby razem z dziećmi podsumować to, jak udało się przeżyć kolejne tygodnie oczekiwania na Boże Narodzenie.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję