Reklama

Niedziela Legnicka

Do celu – różnymi drogami

Trwa Rok św. Jakuba. Na drogę pielgrzymkową zwaną Camino można wyruszyć na różne sposoby.

Niedziela legnicka 21/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Rok św. Jakuba

Radosław Makówka

Trasa wiodła przez urokliwe zakątki Hiszpanii

Trasa wiodła przez urokliwe zakątki Hiszpanii

Najczęściej są to wędrówki piesze, ale można też przemierzyć szlak rowerem czy nawet konno. Na jeden z tych sposobów zdecydował się przed 2 laty ks. Dawid Kostecki z grupą mężczyzn z parafii, w której wtedy pracował.

Nie wycieczka, ale rekolekcje

– W 2019 r. z grupą mężczyzn wyruszyliśmy na popularną Camino – Drogę św. Jakuba. Były to nasze rekolekcje z momentami przemyślenia pewnych spraw, wyciszenia, wyruszenia na pielgrzymi szlak z modlitwą. Wybraliśmy w podróż rowerami – mówi o tej wyprawie ks. Dawid.

Dlaczego św. Jakub i Santiago

Reklama

– Może dlatego, że zawsze było to moim marzeniem jeszcze w seminarium. Na parafii została rzucona kiedyś przy kawie w grupie tych mężczyzn taka propozycja. Odpowiedź była natychmiastowa: – No to co, kupujemy bilety i lecimy! I tak zrodziły się te rekolekcje. W ubiegłym roku chcieliśmy znów wyruszyć na trasę, tym razem z Fatimy. Ale pandemia pokrzyżowała te plany. Co nie oznacza, że nie są one do zrealizowania, są tylko przesunięte w czasie.

Owoce pielgrzymki

Najlepszą oceną tych rekolekcji są słowa żon mężczyzn, które po ich powrocie mówiły do ks. Dawida: – Niech ksiądz częściej robi takie pielgrzymki, bo mój mąż wrócił odmieniony. To były znaczące słowa i dla tych mężczyzn, i dla mnie – wspomina.

Dzień pielgrzymkowy

Codziennie była Eucharystia. Sprawowaliśmy ją w różnych miejscach. Zazwyczaj chcieliśmy w niej uczestniczyć ze wspólnotą lokalną danej miejscowości. Ale kiedy przejeżdżając przez jakąś miejscowość, spodobał nam się jakiś kościółek, zatrzymywaliśmy się w nim, a widząc, że jest ołtarz polowy w ogrodzie, tam odprawialiśmy Mszę św., bo wszystkie paramenty liturgiczne mieliśmy ze sobą. Codziennie odmawialiśmy Różaniec. Ale od razu mieliśmy wpisane to w program podróży, że odmawiać go będziemy wtedy, kiedy będzie droga pod górę. Tym samym była to dla nas taka osobista Kalwaria. Odmawialiśmy go indywidualnie, gdyż każdy miał inne tempo pokonywania tych wzniesień.

Finał

– Dziennie przejeżdżaliśmy około 100 km. Spaliśmy tam, dokąd danego dnia dojechaliśmy. Zaplanowany był tylko pierwszy nocleg po wylądowaniu samolotem w Hiszpanii. Podróż zakończyła się tzw. compostelką, poświadczającą, że przejechaliśmy 600 km oraz muszlą św. Jakuba. To akcent, który dla każdego pielgrzyma jest tak po ludzku ważny. Tą duchową pieczęć dobiliśmy wspomnianą compostelką i ostatnią pieczątką w paszporcie pielgrzyma. Wyprawa zakończyła się sukcesem. Czekamy na następną – mówi ks. Dawid.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małujowicka perła

Niedziela wrocławska 5/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Marzena Cyfert

Relikwie I stopnia św. Jakuba Apostoła

Relikwie I stopnia św. Jakuba Apostoła

W Kościele rozpoczął się Rok Święty Jakubowy. Po odpust nie trzeba iść do Santiago de Compostela, choć to piękna wędrówka, można go uzyskać w jednym z kościołów stacyjnych. W regionie dolnośląskim, w sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.

Małujowicka gotycka świątynia jawi się jako najwspanialszy element na wyznaczonym turystycznym szlaku Polichromii Brzeskich. Dzięki zachowanym średniowiecznym malowidłom ściennym nazywana jest Śląską Sykstyną.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję