Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Najważniejsza decyzja

Kandydaci do bierzmowania ze Skoczowa przyjęli Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela.

Tuż przed wakacjami młodzież z parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania uczestniczyła w kursie Eureka, który odbywa się tutaj już od 6 lat. – To forma rekolekcji, których autorem jest Szkoła Nowej Ewangelizacji Zacheusz z Cieszyna, stanowiąca także odpowiedź na wydane w 2018 r. przez biskupa wskazania odnośnie do nowego sposobu przygotowania do bierzmowania w naszej diecezji. Ich istotą jest głoszenie Dobrej Nowiny w sposób dostosowany do wieku i potrzeb młodzieży. Głoszenie to dokonuje się przez konferencje, których wydźwięk ma prowadzić do zbudowania wiary na fundamencie osobistej relacji z Jezusem – mówi wikariusz ks. Przemysław Guzior.

Precyzuje, że zależy im, aby uczestnicy rekolekcji – opierając się na fundamencie relacji budowanej na autorytecie rodziców – wchodzili w osobistą relację z Bogiem. Stąd najważniejszą decyzją, do której zapraszają młodzież, jest decyzja o przyjęciu Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela. – Kluczem do sukcesu jest budowanie atmosfery wzajemnego szacunku, współpracy i przekonania, że każdy młody człowiek jest odrębną jednostką, posiadającą wyjątkową wartość. Dzięki osobistemu świadectwu wiary ekipy prowadzącej, rozbudzamy ciekawość uczestników w poszukiwaniu własnej eureki, czyli odkrycia własnej relacji z Jezusem – dodaje kapłan.

Reklama

Na rekolekcjach młodzi pracują w małych grupach, by wspólnie odkrywać piękno Jezusa, także przez bycie we wspólnocie. – Budujemy na tym, co znamy, ale wykorzystujemy narzędzia, które angażują wszystkie zmysły. Przykładowo – mówiąc o zbawieniu, proponujemy wzięcie koła ratunkowego od Jezusa albo – mówiąc o wspólnocie, prosimy o wspólne wykonanie jakiegoś zadania – wymienia.

W kursie uczestniczyło 26 kandydatów z tutejszej parafii, a ekipę prowadzącą stanowili animatorzy przygotowujący ich do bierzmowania przez cały rok na czele z ks. Przemysławem Guziorem. Zajęcia prowadzono w domu spotkań, a na noclegi młodzi wracali do domów. W piątek mówili o Bożej miłości, w sobotę – o grzechu i zbawieniu w Jezusie oraz o Duchu Świętym, a w niedzielę o wspólnocie.

– Na kursie doświadczyłem miłości Bożej. Najważniejsze było dla mnie przyjęcie Ducha Świętego i wyznanie Jezusa Panem oraz niektóre świadectwa – mówi Sebastian. Maksymilian doświadczył wielu emocji, Mikołaj – niewytłumaczalnego szczęścia, a inny uczestnik – przynależności do Kościoła. – Czuję, że chciałabym dołączyć do ekipy i głosić ludziom prawdę o Bogu oraz pomagać w przygotowaniach do następnych tego typu spotkań i kursów – podkreśla Karolina. Podobnie myśli Klaudiusz, który po kursie chciałby się przysłużyć wspólnocie, ale jeszcze nie wie, w jaki sposób. Doświadczył tam wzrostu swojej wiary. Dla Aleksandry najważniejszym był moment, kiedy weszła do kościoła i uklęknęła przed Najświętszym Sakramentem. – Wtedy wiedziałam, że Jezus jest przy mnie. Miłość wielkim strumieniem wylewała się na mnie podczas tego spotkania. Dzięki świadectwom innych ludzi, przekonałam się, że Jezus mnie kocha i działa w każdym z nas – zaznacza Aleksandra.

Planowo młodzi przyjmą sakrament bierzmowania po wakacjach.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W parafii w Toporowie

– Jeżeli chcecie przeżyć przemienienie, jeżeli chcecie być tu, w Toporowie, na górze Tabor, bo wróćcie do swoich domów z głosem z nieba, głosem Boga, który mówi: Jezus jest moim Synem umiłowanym, słuchajcie Jezusa. Tak Go odrzucicie, to stracicie największy skarb w życiu. Niech Duch Święty uświęca nas i umacnia w szukaniu tego, co najcenniejsze – mówił bp Andrzej Przybylski 1 sierpnia w parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie z racji odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Spadkobiercy św. Jerzego

2021-09-22 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Uroczysta Eucharystia w świątyni garnizonowej pw. św. Jerzego poprzedziła przyjęcie nowych członków do Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję