Reklama

Niedziela Legnicka

Pokrzeszowskie reminiscencje

Odpust krzeszowski daje okazję do spotkań różnych ludzi i wyzwala wiele inicjatyw. Oto kilka przykładów.

Niedziela legnicka 36/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Krzeszów

odpust krzeszowski

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Stoisko w Krzeszowie cieszyło się zainteresowaniem pielgrzymów

Stoisko w Krzeszowie cieszyło się zainteresowaniem pielgrzymów

Za nami wielki odpust krzeszowski. Kolejny już raz na uroczystość przyjechali przedstawiciele i wolontariusze Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”, którzy nie tylko zbierali datki na funkcjonowanie tego dzieła, ale też mówili pielgrzymom o swojej pracy.

Hospicjum domowe

Jedną z osób promujących hospicjum była Iwona Kubicz, pielęgniarka. – Formuła Dobra to hospicjum domowe dla ciężko chorych dzieci z terenu Dolnego Śląska. Zajmujemy się naszymi małymi pacjentami w ich domach. To ważne, ponieważ dzieci, które są chore, mogą pozostać w miejscu sobie najbliższym, czują się spokojne, bezpieczne, nie są oderwane od swoich bliskich – mówi.

Zespół

Reklama

Do każdego pacjenta jeździ zespół specjalistów. To lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, wolontariusze i psycholog. To zapewnia kompleksową pomoc choremu dziecku oraz jego rodzicom. Obecnie pod opieką hospicjum jest 120 małych pacjentów. Cały zaś zespół liczy: 24 lekarzy, 21 pielęgniarek, 51 rehabilitantów, 55 wolontariuszy oraz 6 psychologów.

– Hospicja dziecięce są bardzo potrzebne. Tego nie widać na co dzień, ale dzieci ciężko chorych przybywa. One potrzebują fachowej pomocy, wsparcia. Potrzebują tego również ich rodzice, na których spada największy ciężar opieki i troski, również tej materialnej – dodaje pani Iwona.

Kwestowanie

Okazuje się, że pomocy bezpłatnej jest zawsze za mało, dlatego Formuła Dobra korzysta z każdej okazji, aby gromadzić fundusze na swoją działalność, aby w ten sposób móc odciążyć, choć w jakimś stopniu, rodziców chorych dzieci. – Uczestniczymy w różnych kwestach, jesteśmy na festynach, imprezach masowych, pozyskujemy także fundusze z 1%. Nasza obecność to nie tylko zbieranie środków pieniężnych, ale też informacja o działaniach i pacjentach. Chcemy, żeby o nas usłyszano – podkreśla pani Iwona.

Warto również podkreślić, że Formuła Dobra to także hospicjum perinatalne, które zapewnia kompleksowe wsparcie rodzicom spodziewającym się narodzin ciężko chorego dziecka. Osobom zaangażowanym w Formułę Dobra towarzyszy motto: „Nawet jeśli przychodzi taki moment, że już nie można kogoś leczyć, zawsze można się nim opiekować”.

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Kapituła w diecezji

Sanktuarium krzeszowskie, które często zwane jest duchową stolicą Dolnego Śląska, coraz bardziej staje się znane nie tylko w naszym regionie, ale również na terenie całego kraju i poza jego granicami

Przed Biskupem Legnickim, jak i całym duchowieństwem diecezji stawia to potrzebę zajęcia się w tym miejscu propagowaniem nie tylko walorów artystycznych okazałych budowli, ale przede wszystkim piękna liturgii i pogłębienia duchowego kultu krzeszowskiej Pani. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, biskup legnicki Stefan Cichy 31 sierpnia powołał specjalnym dekretem, ogłoszonym podczas Mszy św. sprawowanej w samo południe w krzeszowskiej bazylice, Kapitułę Krzeszowską, czyli kolegium prezbiterów wybranych przez biskupa. To druga w naszej diecezji kapituła po Kapitule Katedralnej. Kapitułę Krzeszowską stanowi grupa 24 księży, noszących odtąd tytuł kanonika. W większości są to księża proboszczowie, wybrani z terenu diecezji legnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Adrian Galbas SAC – arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej

2021-12-04 12:06

[ TEMATY ]

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Ojciec Święty Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej bp. Adriana Józefa Galbasa SAC arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso. Decyzję Papieża ogłosiła 4 grudnia w południe, we wspomnienie św. Barbary, Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej bp Adrian Galbas SAC będzie pełnił posługę arcybiskupa koadiutora w archidiecezji katowickiej. Oznacza to, że z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę, abp. Wiktora Skworca, zostanie jego następcą.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Orszak św. Mikołaja

2021-12-05 19:41

Paweł Wysoki

Setki rozradowanych osób w niedzielę, 5 grudnia, przemaszerowały ze starego miasta na wzgórze Czwartek, gdzie znajduje się kościół św. Mikołaja. Orszak poprowadził święty, który hojnie rozdawał najmłodszym prezenty. Upominki otrzymali też podopieczni domów dziecka, mali pacjenci szpitala uniwersyteckiego oraz niepełnosprawne i niewidome dzieci z placówek znajdujących się na terenie parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję