Reklama

Niedziela Łódzka

Z Ewangelią na stadionie

Nawrócenie to konieczność zwrócenia uwagi na wszystkie życiowe sytuacje, które spowodowały, że jesteśmy daleko od Jezusa.

Niedziela łódzka 37/2021, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Kongres Nowej Ewangelizacji

Piotr Drzewiecki

Uczestnicy spotkania ewangelizacyjnego wnoszą ewangeliarz

Uczestnicy spotkania ewangelizacyjnego wnoszą ewangeliarz

Papież Franciszek zachęca Kościół do wyjścia na peryferie i poszukania tych osób, które odeszły od Jezusa. Dla mieszkańców miasta, choćby takiego jakim jest Łódź, peryferie to dzielnice na obrzeżach lub miejsca, w których zamieszkują zazwyczaj ludzie materialnie biedni. Jednakże takie spojrzenie na papieskie posłanie jest mylne, dlatego że zdecydowana większość ludzi materialnie i duchowo biednych nie mieszka na obrzeżach miasta lub w dzielnicach ogrodzonych płotem i strzeżonych przez firmy ochroniarskie, lecz obok nas.

Wyjdź na peryferie

Papież Franciszek, zachęcając do wyjścia na peryferie, zaprasza do głębokiej refleksji nad peryferiami duchowymi i moralnymi, które są w nas, i które doprowadziły nas do tego, że dziś jesteśmy pogubieni i daleko od Boga. Wielu ludzi, a szczególnie młodych, nie widzi w Kościele partnera do rozmowy, ponieważ dostrzega w nim tylko instytucję przenikniętą grzechem, zapatrzoną w siebie, zawsze czegoś wymagającą i przestarzałą. Młodzi widzą w Kościele jedynie księży, a nie dostrzegają w nim Jezusa, który właśnie wszystko czyni nowym, nie tylko swoim słowem, ale i czynem. Wyjście z Ewangelią do łodzian ma uświadomić wszystkim, że Jezus nie przychodzi do nas gdzieś z zewnątrz, ale że On jest z nami tu, w tym mieście, od wielu lat i że nieustannie, z miłością, nam siebie daje i bardzo pragnie naszej bliskości – mówi abp Grzegorz Ryś. Poszukanie na peryferiach swojego życia tego wszystkiego, co stare, zaśniedziałe i zepsute, jest świetną okazją do odbycia duchowej rewitalizacji.

Doświadczaj wolności

Reklama

„Miasto – rewitalizacja” stało się hasłem VI Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który obecnie odbywa się w Łodzi, i w ramach którego 11 września obędzie się na stadionie Orła, otwarty dla wszystkich mieszkańców Łodzi koncert ewangelizacyjny. Zanim do tego wydarzenia dojdzie, warto wiedzieć, że setki uczestników kongresu przez ostatnie dni zastanawiało się nad wieloma problemami, które dotykają człowieka: bezdomność, niesakramentalność związków, rozczarowanie Kościołem, homoseksualizm, przestępczość – to niektóre z zagadnień, które omawiano i otoczono modlitwą. Spotkanie otwarte na stadionie Orła pn. Ku doświadczeniu wolności składać się będzie z kilku elementów: wspólnego uwielbienia Boga, głoszenia kerygmatu, spektaklu modlitewno-ewangelizacyjnego Dekalog w wykonaniu znakomitych artystów, Kazania na Górze, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz z możliwości skorzystania z sakramentu pojednania.

Natomiast w niedzielę o godz. 18.30, również na stadionie Orła, sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za dar beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Choć oboje realizowali swoje powołanie w różnych obszarach pracy duszpasterskiej, to nieustannie wspierali się duchowo, wiedząc, że modlitwa i jedność z Bogiem przynosi człowiekowi najwięcej dobra.

Zresetuj swoje serce

– Dobrze jest tydzień szkoły rozpocząć z Bogiem – mówi ks. Paweł Bogusz, duszpasterz młodzieży, dlatego w poniedziałek 13 września od godz. 9, w ramach Areny Młodych, na stadion Orła zapraszamy młodzież. Hasło spotkania brzmi „Reset” i oznacza działanie, które z jednej strony coś kończy, a z drugiej coś nowego zaczyna. Zresetuj swoje serce, które jest pełne uczuć, myśli i pragnień i nakieruj je na Jezusa, który temu, co jest w nas, nadaje sens i znaczenie – to jedno z przesłań Areny Młodych.

Jeśli uważnie wczytamy się w program wydarzeń ewangelizacyjnych w Łodzi, to zauważymy, że nie są one skierowane tylko do świeckich, ale również do osób duchownych i życia konsekrowanego. Dobrze, że zaczynamy rozumieć potrzebę ponownego przyjęcia słów Jezusa, które stwarzają nas na nowo i nadają naszemu codziennemu życiu Bożego znaczenia.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wierzę i już!” - Tydzień Ewangelizacji Bydgoszczy

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Małgorzata Cichoń

Ponad dwadzieścia imprez składa się na tegoroczny Tydzień Ewangelizacji Bydgoszczy pod hasłem „Wierzę i już!”. Mieszkańcy miasta i diecezji biorą udział w spotkaniach modlitewnych, koncertach, wykładach.

Ponad dwadzieścia imprez składa się na tegoroczny Tydzień Ewangelizacji Bydgoszczy, który odbywa się pod hasłem „Wierzę i już!”. Mieszkańcy miasta i diecezji biorą udział w spotkaniach modlitewnych, muzycznych, a także wykładach nt. naprotechnologii.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek dziś rano tuż przed 6.15 modlił się u stóp figury Matki Boskiej

2021-12-08 10:57

PAP

Papież dzisiaj rano, o godzinie 6.15 udał się na Plac Hiszpański w centrum Rzymu, aby przez statuą Niepokalanej oddać jej cześć.

Franciszek prosił Maryję o cud ochrony i uzdrowienia dla narodów cierpiących z powodu wojny i kryzysu klimatycznego oraz o nawrócenie, aby skruszały kamienne serca tych, którzy wznoszą mury odgradzające ich od cierpienia innych. Ojciec Święty udał się następnie do bazyliki Matki Bożej Większej.

CZYTAJ DALEJ

Ustanowiono sanktuarium św. Józefa

2021-12-08 20:11

[ TEMATY ]

Opole

Łukasz Krzysztofka

Bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski ustanowił w Jemielnicy diecezjalne sanktuarium św. Józefa.

Uroczystą Mszę św. koncelebrowali opolscy biskupi pomocniczy: bp Paweł Stobrawa i bp Rudolf Pierskała oraz jemielniccy kapłani. W Eucharystii uczestniczyły siostry zakonne, poczty sztandarowe i członkowie Bractwa św. Józefa ze wszystkich rejonów diecezji. Centrala Bractwa mieści się właśnie w parafii Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję