Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pamięć o nowym błogosławionym

Archidiecezja Kult „Kardynała Szczecińskiego” pozostaje wciąż żywy w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, zarówno przez jego nauczanie, ale także przez miejsca pamięci.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2021, str. II

[ TEMATY ]

pomnik

Dajana Kurantowicz

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego w Kobylance

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego w Kobylance

Jemu poświęcone zostały np.: dwie tablice – w katedrze szczecińskiej (odsłonięta 28 maja 1991 r.) i na ścianie świątyni św. Andrzeja Boboli w Szczecinie (odsłonięta 8 grudnia 2001 r.), pomnik przy bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie 24 czerwca 2001 r. (odsłonił go abp Zygmunt Kamiński) i w Kobylance (9 czerwca 2018 r. odsłonił go abp Jan Pawłowski); tutejsza parafia św. Antoniego, 18 września zostanie podniesiona do godności sanktuarium. Również odbudowany kościół filialny w Chominie w parafii Macierzyństwa NMP w Benicach otrzyma wezwanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W Szczecinie od 1981 r. dawna ul. Wielka nosi nazwę kard. Stefana Wyszyńskiego.

W bazylice św. Jana Chrzciciela (od 30 listopada 2012 r.) w transepcie wschodnim znajduje się epitafium z wizerunkiem twarzy bł. Stefana Wyszyńskiego, a pod nim słowa prymasa wypowiedziane w Krakowie 12 maja 1974 r.: „Dla nas po Bogu największa miłość to Polska”; wewnątrz niego została umieszczona purpurowa piuska kardynalska – dar Instytutu Prymasowskiego. W bazylice króluje także Wizerunek Matki Bożej Zwycięskiej (jeden z trzech w Polsce namalowany przez prof. Leonarda Torwita) uroczyście koronowany 13 października 2018 r. przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a osobiście przekazany Szczecinowi przez Prymasa Tysiąclecia.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddzielić krzyż od Jana Pawła II?!

Niedziela Ogólnopolska 46/2017, str. 3

[ TEMATY ]

pomnik

www.coeurdebretagne.com

Z wielkim zaskoczeniem nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie spotkała się decyzja najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji odnośnie do usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II w gminie Ploërmel w Bretanii. Jak można nie tylko tak ocenzurować dzieło artystyczne, ale przede wszystkim pozbawić je jego najistotniejszej wymowy – wszak osoba Jana Pawła II nieodłącznie wiąże się z krzyżem Chrystusa! Na szczęście pojawiają się liczne propozycje z Polski, ale i z Francji, przyjęcia pomnika – widzimy jednak, jak chore są społeczeństwa Europy, że tak alergicznie reagują na chrześcijańskie symbole. Nie czynią tak w stosunku do innych kultur, które bez większych uwarunkowań w ogromnym tempie rozwijają się na naszym kontynencie.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o Nawrócenie Zwolenników Aborcji

2021-12-04 21:07

[ TEMATY ]

modlitwa

Modlitwa o Nawrócenie Zwolenników Aborcji

W pierwszą sobotę grudnia startuje już 62. miesięczny cykl Modlitwy o Nawrócenie Zwolenników Aborcji. Na czym ta modlitwa polega i jak się włączyć? O tym poniżej.

Z Dzienniczka Siostry Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować drogę Panu w Adwencie?

2021-12-04 22:16

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Sr. Amata CSFN

Wszyscy czterej ewangeliści cytują fragment z księgi Izajasza, który zapowiada misję św. Jana Chrzciciela. Tylko ewangelista Łukasz cytuje dłuższy fragment niż pozostali ewangeliści. Mówi on, że zbawienie ujrzą wszyscy ludzie, nie tylko Żydzi. Ten dłuższy cytat pozwala zrozumieć nie tylko działalność Jana Chrzciciela, ale także Boży plan zbawienia przez Jezusa.

1. Słowa Klucze

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję