Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zatroskany o wszystkich

Nowy błogosławiony, kard. Stefan Wyszyński, podczas pełnienia swej posługi nawiedził kilka miejsc w granicach obecnej diecezji sosnowieckiej.

Niedziela sosnowiecka 38/2021, str. VI

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Archiwum

Wizyta Prymasa Tysiąclecia w Bolesławiu była pokrzepieniem dla wiernych

Wizyta Prymasa Tysiąclecia w Bolesławiu była pokrzepieniem dla wiernych

Prymas Tysiąclecia był obecny na uroczystościach milenijnych w 1967 r. w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu oraz w 1968 r. w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, podczas koronacji łaskami słynącej figury Matki Zagłębia. Swym autorytetem włączył się w sprawę rozwiązania konfliktu i odzyskania świątyni w Bolesławiu, gdzie przyjechał 27 sierpnia 1972 r. i sprawował Mszę św. przy małej kapliczce i namiocie ustawionym na parafialnym cmentarzu.

Reklama

Lata 1957-73 to najtrudniejszy okres w historii parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Bolesławiu. Wskutek nieporozumień w parafii nastąpił jej rozłam i powstała parafia Kościoła Polskokatolickiego. Od 1 września 1957 r. kościół dostał się pod zarząd parafii Polskokatolickiej. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego przez wiele lat modlili się więc w kaplicach w Tłukience, Laskach oraz w kaplicy cmentarnej przedłużonej o namioty na nowym cmentarzu. Tu odbywały się wszystkie posługi religijne. W pewnych okresach modlono się w domach prywatnych w Bolesławiu-Ćmielówce i w Krzykawie. Świątynia została odzyskana w październiku 1973 r.

Jak zauważa Jan Ryszard Chojowski, wizyta w Bolesławiu Prymasa Tysiąclecia w związku z wydarzeniami, jakie miały tam miejsce, stała się rzeczywiście pokrzepieniem, „dodawała otuchy i była światełkiem w tunelu zwątpienia dla parafialnej społeczności Bolesławia”. – Wielce ważną musiała być to sprawa, skoro głowa Kościoła w Polsce osobiście w nią się zaangażowała. Kardynał przybył do Bolesławia w XXI niedzielę zwykłą, 27 sierpnia 1972 r., udając się do Smardzowic na koronację obrazu Matki Boskiej. Do kościoła prymas wejść nie mógł. Zatrzymał się i Mszę św. sprawował przy małej kapliczce i namiocie ustawionym na parafialnym cmentarzu. Jak ważną i brzemienną w skutki musiała być ta prymasowska wizyta, niech świadczy fakt, iż dwukrotnie później przybywał do Bolesławia metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. I dzisiaj, z perspektywy czasu patrząc, należy to docenić i być podwójnie wdzięcznym Prymasowi: raz, że podtrzymał ducha wiary w narodzie, a dwa, że idąc w jego ślady, Bolesław nawiedził późniejszy następca św. Piotra i dzisiaj św. Jan Paweł II. Jest się więc czym szczycić – dodaje Jan Ryszard Chojowski.

Z inicjatywy proboszcza parafii ks. Sylwestra Kulki, dla upamiętnienia wizyty w Bolesławiu kard. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zostały umieszczone na murze cmentarnej kaplicy pamiątkowe tablice. W oknie nad ołtarzem Miłosierdzia Bożego zainstalowany został witraż. Przedstawia on znaną scenę, w której kard. Wyszyński klęczy przed Janem Pawłem II i całuje papieski pierścień, a Ojciec Święty przytula i podnosi go z klęczek. Scena ta miała miejsce na Placu św. Piotra w Rzymie w dniu inauguracji pontyfikatu, 22 października 1978 r. Witraż został wstawiony w 2011 r.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Ósemka” jak osiem błogosławieństw

Niedziela Ogólnopolska 35/2012, str. 16-17

[ TEMATY ]

historia

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

wychowanie

INSTYTUT PRYMASA WYSZYŃSKIEGO

Komańcza, 1956 r.

Komańcza, 1956 r.

Pierwotną ideą Marii Okońskiej - założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego - było utworzenie „Miasta Dziewcząt”. Realizacją tego planu miały być katolickie ośrodki dla dziewcząt jako instytucje wychowawcze, w celu odrodzenia narodu przez kobiety. Dziewczęta po takiej szkole miały wracać do pracy wychowawczej w swoich środowiskach

Wszystko zaczęło się w 1942 r., czyli 70 lat temu. Zrodził się wówczas Instytut Prymasowski - wspólnota życia konsekrowanego, tzw. instytut świecki, który założyła Maria Okońska. Od samego początku kierownictwo duchowe objął w nim ks. prof. Stefan Wyszyński, przyszły prymas Polski. Część tej wspólnoty od 1953 r. współpracowała z Zakonem Paulinów na Jasnej Górze. Z grupy tej powstał Instytut Prymasowski Ślubów Narodu na Jasnej Górze, zatwierdzony 3 maja 1957 r. przez prymasa Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

O. Rydzyk: dziękujemy Ci, Matko Najświętsza, za te 30 lat, oddajemy Ci się na następne lata

Dziękujemy Ci Matko Najświętsza za te 30 lat, oddajemy Ci się na następne lata — powiedział w sobotę założyciel i dyrektora Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk na zakończenie uroczystości jubileuszowych rozgłośni w Toruniu. Redemptorysta podziękował też wszystkim wspierającym stację.

W uroczystości, których kulminacyjnym momentem była msza święta pod przewodnictwem metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego w hali widowiskowo-sportowej, wzięło udział kilka tysięcy osób. Obecni byli m.in. ministrowie, posłowie, liczni biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas Mszy św. w Atenach: doświadczenie pustyni i nawrócenie, to wyjście poza schematy

2021-12-05 16:50

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

O tym, że adwentowe zaproszenie do nawrócenia i do spotkania z Bogiem na pustyni życia, to przede wszystkim zachęta do wychodzenia poza dotychczasowe schematy wiary i własnych możliwości, mówił papież Franciszek w niedzielnej homilii. Msza św., której przewodniczył w Megaron Concert Hall w Atenach, to centralny punkt jego wizyty apostolskiej w Grecji.

Swoją refleksję Ojciec Święty oparł na Ewangelii z dnia, zachęcając wiernych do odniesienia do siebie samych zarówno zaproszenia do spotkania Boga w doświadczeniu pustyni, jak też do osobistego nawrócenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję