Reklama

Niedziela Kielecka

Pan Bóg potrzebuje naszego zaufania

Parafia Sokolniki przeżywała 33-dniowe rekolekcje zawierzenia Najświętszej Marii Pannie. Pierwsze duchowe owoce już są.

Niedziela kielecka 28/2022, str. VI

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzież

Sokolniki

arch. parafii

Młodzież z parafii na górze Zborów. Lato 2021

Młodzież z parafii na górze Zborów. Lato 2021

Na prośbę proboszcza ks. Józefa Majchrzyka bp Jan Piotrowski wydał zgodę na wieczystą adorację w kościele. – Pragnienie wprowadzenia wieczystej adoracji towarzyszyło mi już od dwóch lat. Kult Serca Pana Jezusa jest mocno związany z kultem eucharystycznym. Chciałem jednak, abyśmy najpierw przygotowali się do tego wydarzenia poprzez misje święte. Były one organizowane w ubiegłym roku przy wsparciu Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie. W tym roku przeprowadziliśmy 33-dniowe rekolekcje w okresie Wielkiego Postu. Codziennie uczestniczyło w nich blisko 80 osób – opowiada proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Józef Majchrzyk.

Wiele duchowego dobra

Przygotował on książeczki z rozważaniami, które każdy mógł zabrać do domu. – Sam zawierzyłem się 10 lat temu Maryi i wiem, jak to jest ważne – wyznaje, podkreślając, że „Traktat o prawdziwym Nabożeństwie do Najświętszej Marii Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, choć powstał 400 lat temu, wciąż jest aktualny, a oparte na nim 33-dniowe rekolekcje mogą przynieść wiele duchowego dobra w parafiach. Wersje rekolekcji są umieszczane w internecie na każdy dzień – opowiada zainteresowanym.

Kolejnym etapem były renowacje misji. Konferencje również prowadził ks. Majchrzyk. Całe poświęcone były modlitwie „Ojcze nasz” – poszczególnym jej prośbom. W tym czasie rozeznaliśmy, że akcje są w parafiach potrzebne, ale ważniejsza jest stała modlitwa, która ma być centrum życia parafii – mówi proboszcz.

On wie, czego nam potrzeba

Dlatego od 13 maja – od dnia wprowadzenia wieczystej adoracji rozpoczęliśmy codzienną modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem. Ta inicjatywa wpisała się w III Kongres Eucharystyczny w diecezji, ale również w trzyletni program duszpasterski, w którego centrum jest Eucharystia.

– Dlaczego różaniec? – Maryja we wszystkich objawieniach prosiła właśnie o tę modlitwę. Podkreśla, że parafianie przyjęli tę inicjatywę z otwartym sercem. Na poranną Mszę św. przychodzi od 15-20 osób. Odmawiamy część radosną. Po południu odmawiamy w domu tajemnice światła, a w przed wieczorem bolesne i chwalebne. – A intencje? – Nie wymieniamy szczególnych intencji. Pan Bóg potrzebuje naszego zaufania. On wie najlepiej, czego nam potrzeba i posyła swoje łaski – tłumaczy ks. Majchrzyk.

Reklama

ŚDM zawitało do parafii

W parafii ruszył pierwszy turnus letniego wypoczynku dla młodzieży (łącznie 63 osoby). Młodzi (ok. 60 osób) odwiedzają lokalne sanktuaria. Święta Anna, Gidle, Leśniów, Olkusz, Żarki. Z podobnej parafialnej oferty korzystało ponad 50 dzieci w czasie tegorocznych ferii zimowych. Zawsze jest przynajmniej siedmiu opiekunów – rodziców. Pomoc w opiece nad dziećmi ze strony rodziców była warunkiem zorganizowania wypoczynku. Akcja potrwa do 18 lipca. Młodzi podczas półkolonii parafialnych przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w 2023 r. Rozpoczęli w ubiegłym roku akcją letnią – Światowe Dni Młodzieży na Jurze.

– Nie wiadomo, czy uda się pojechać do Lizbony, ale parafia zapowiada dekanalne obchody ŚDM dla młodzieży ze sceną przed kościołem. Wydarzenia kulturalne mają przeplatać się z modlitwą, katechezą, ewangelizacją i dniem wspólnoty. – Formuła jest oazowa. Jan Paweł II organizując ŚDM w Rzymie inspirował się doświadczeniem oazowym zrodzonym w Polsce i przetransponował je na światowe obchody – wyjaśnia.

Ks. Majchrzyk zapowiada dla młodzieży także największe plenerowe kino parafialne na wakacje. A na ekranie same wartościowe i dobre filmy.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję