Reklama

Kościół

Warto zobaczyć

Apostołowie w Wiecznym Mieście

Życie świętych Piotra i Pawła jest nierozerwalnie związane z Rzymem. Zapraszamy na spacer po wybranych miejscach ich śladami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piotr – rybak z Kafarnaum. Należał do grona najbardziej zaufanych uczniów Jezusa i dzięki temu był świadkiem najbardziej niezwykłych zdarzeń. Numer 1 w katalogu Apostołów. Więziony za wiarę Apostoł Żydów. Cudownie uwolniony. Autor dwóch listów. Pierwszy papież, czyli biskup Rzymu. Planował stąd uciec po rozpoczęciu prześladowań chrześcijan.

Paweł – żydowski faryzeusz z rzymskim obywatelstwem. Prześladowca chrześcijan po nawróceniu w drodze do Damaszku stał się gorliwym wyznawcą Mistrza z Nazaretu. Choć nie należał do grona Dwunastu, jest Apostołem Narodów. Autor trzynastu listów apostolskich. W Rzymie został uwolniony od zarzutów stawianych mu w Jerozolimie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piotr i Paweł – według tradycji – stracili życie w Rzymie za czasów prześladowania chrześcijan.

Bazylika i plac św. Piotra

Na Wzgórzu Watykańskim, w miejscu, gdzie dziś stoi Bazylika św. Piotra, został ukrzyżowany Apostoł. Ponieważ nie czuł się godzien umrzeć jak jego Mistrz, ukrzyżowano go głową do dołu. Według tradycji, miało to miejsce 29 czerwca 67 r.

Reklama

Dziś bazylika jest jednym z najpiękniejszych i największych kościołów świata. Pierwotny został otwarty w 326 r. w miejscu, gdzie znajduje sie grób pierwszego papieża. Zbudowany na planie krzyża łacińskiego, z kopułą, kolumnadą. Bazylika jest długa na 218 m, szeroka na 115 m, wysoka na 132 m w miejscu kopuły, 46 m – w nawie głównej. Może pomieścić 60 tys. osób. Dziś to istne muzeum, w którym można podziwiać dzieła Berniniego (baldachim nad grobem św. Piotra), Michała Anioła (Pieta), charakterystyczny witraż z gołębicą symbolizującą Ducha Świętego. Rozciągający się przed bazyliką plac projektu Berniniego, w kształcie elipsy, otoczony kolumnadą, symbolizuje wyciągnięte ramiona Kościoła. Mają one otaczać i chronić wiernych. W jego środku jest obelisk egipski z cyrku Nerona, na którego szczycie wznosi się krzyż. Obok obelisku są dwie fontanny, jedną z nich projektował Maderno, drugą – Bernini. Jednocześnie na placu może się znajdować nawet 350 tys. osób. Od czasów Jana Pawła II corocznie pojawia się tam szopka i choinka.

Kościółek Quo Vadis Domine

To popularna nazwa kościoła Najświętszej Maryi Panny w Palmis. Przypomina o tym, jak św. Piotr za czasów prześladowań chrześcijan po wielkim pożarze postanowił opuścić Rzym. Usytuowany jest na Drodze Apijskiej, którą uciekał Apostoł. To tam miał spotkać Jezusa, którego zapytał: „Quo Vadis Domine?” (Dokąd idziesz, Panie?). Jezus odpowiedział: „Idę do Rzymu, by dać się ponownie ukrzyżować”. Zawstydzony Piotr zawrócił do Rzymu, gdzie został ukrzyżowany.

Legendę tę wykorzystał Henryk Sienkiewicz w powieści Quo vadis.

Bazylika św. Piotra w Okowach

To tutaj, w świątyni z V wieku na wzgórzu Eskwilin, są przechowywane niezwykłe relikwie – łańcuchy, którymi według tradycji był skuty św. Piotr podczas swojego uwięzienia. Przekazała je papieżowi Leonia, żona cesarza Walentyniana III.

Bazylika słynie również z obecności w niej słynnego posągu Mojżesza z charakterystycznymi rogami, wykonanego przez Michała Anioła.

Opiekę nad bazyliką sprawują kanonicy regularni laterańscy.

Tre Fontane

Reklama

Święty Paweł – jako rzymski obywatel – został ścięty mieczem między 65 a 67 r. za Bramą Ostyjską. Według tradycji, jego ścięta głowa miała uderzyć trzykrotnie o ziemię. W tych miejscach wytrysnęły 3 źródła. Dziś w miejscu o nazwie Tre Fontane znajduje się sanktuarium-opactwo z trzema kościołami, nad którym pieczę sprawują trapiści. W jednym z nich, w kościele św. Pawła przy Trzech Źródłach, z przełomu XVI i XVII wieku, można zobaczyć również rzymski kamienny słup milowy, na którym Apostoł położył głowę, a według innych źródeł – do którego podczas egzekucji był przywiązany.

Bazylika św. Pawła za Murami

Tradycja wskazuje, że jest to miejsce pochówku Apostoła Narodów, którego dokonała Lucyna Rzymska. Najpierw powstała tu niewielka kapliczka, bazylikę zaś wzniesiono na przełomie IV i V wieku. Strawioną przez pożar w XIX wieku odbudowano, zachowując jej pierwotny kształt. Dziś ta pięcionawowa świątynia ma wymiary 131 x 65 m i 80 kolumn. W nawie głównej znajduje się grób św. Pawła, przykryty baldachimem z XIII wieku. Odnaleziono tu inskrypcję z IV wieku (PAVLO APOSTOLO MART.) Obok kościoła jest klasztor benedyktyński. Warto dodać, że na ścianach bazyliki są wizerunki wszystkich papieży.

***

Dzień 29 czerwca to święto Rzymu – mieszkańcy mają wolne w pracy. Bazylika św. Piotra jest miejscem uroczystej Mszy św. sprawowanej przez papieża, podczas której mianowanym w ostatnim czasie biskupom wręcza on paliusze – symbol władzy, którą zgodnie z prawem metropolita pozostający w komunii z Kościołem Rzymu obejmuje w swojej metropolii.

2024-06-18 14:27

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ocalone relikwie

Relikwie świętych apostołów Piotra i Pawła z kościoła z diecezji Chalon sur Marne, który we Francji został zamknięty i przeznaczony do sprzedaży, zostały wprowadzone do świątyni w Konstantynowie Łódzkim.

Po świętach wielkanocnych katolickie media obiegła wiadomość, że w tym roku we Francji chrzest święty przyjęło o 31 proc. więcej osób dorosłych niż w roku minionym. Podano także informację, że procentowo wzrosła liczba katechumenów, czyli osób przygotowujących się do przyjęcia sakramentów. Dane te rodzą nadzieję, że najstarsza córa Kościoła – jak określił Francję Jan Paweł II – doświadcza odnowy religijnej i duchowej. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym kraju masowo zamykane są chrześcijańskie świątynie. Na portalach internetowych znaleźć możemy oferty sprzedaży organów piszczałkowych, ławek, ołtarzy, krzyży, obrazów, a nawet relikwiarzy z desakralizowanych budynków sakralnych. – Dokładnie znam tę sytuację Kościoła, ponieważ przez lata studiowałem we Francji – mówi ks. Roman Piwowarczyk, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Konstantynowie Srebrnej. Z bólem serca patrzy się na to, jak wiekowe świątynie są niszczone lub przebudowywane na domy mieszkalne, kluby muzyczne czy też restauracje. – Wszyscy wiemy, że ludzie na zachodzie porzucają swoje chrześcijańskie korzenie i odchodzą od Boga. Wiemy również, że wierzącym zagraża nie tylko postępująca laicyzacja i wszechobecna ideologizacja, która kwestionuje wszystko, co związane z Ewangelią Jezusa, ale również i islamizacja. Proces zmian, jaki zaszedł we Francji, jest bardzo podobny do tego, jaki obecnie zachodzi w Polsce. Wszystko zaczęło się od budowania państwa laickiego, później wielokulturowego, w którym pod hasłem tolerancji zaczęto deprecjonować fakty historyczne, a następnie państwa otwartego, do którego napłynęły setki tysiące islamskich migrantów. Kiedy dowiedziałem się, że z zamykanych kościołów relikwie pierwszego stopnia trafiają na przysłowiowy „strych”, nie mogłem obok tego przejść obojętnie. Dlatego, kiedy dowiedziałem się od francuskiego księdza, że w depozycie znalazły się relikwie świętych apostołów Piotra i Pawła, to od razu o nie wystąpiłem. W parafii natychmiast znaleźli się darczyńcy, którzy ufundowali relikwiarz i w uroczystość odpustową zainstalowaliśmy je w naszym kościele – podkreśla ks. Piwowarczyk. – Jesteście drugą świątynią w diecezji, w której znajdują się doczesne szczątki dwóch Apostołów, będących założycielami wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie – mówił w homilii ks. Paweł Gabara. – Ich obecność pośród wielu innych wielkich wstawienników, których przechowuje wasza świątynia, a szczególnie obok cudownego wizerunku Matki Bożej ze Srebrnej, jest darem i zachętą, by przez nich zawierzać Bogu swoje intencje. Pierwszy papież, czyli św. Piotr oraz ewangelizator pogan, czyli św. Paweł, którzy ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie, są dla nas w obecnych czasach znakiem odwagi w głoszeniu słowa Bożego, które wzywa do nawrócenia i przyjęcia Jezusa – podkreślał ks. Gabara.
CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca, by cierpienie sprawiało rozwój człowieka

2025-04-06 12:37

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Jubileusz 2025

Jubileusz Chorych

Włodzimierz Rędzioch

„Nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych” - zaapelował Ojciec Święty do chorych i pracowników służby zdrowia. Przybyli oni do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.

„Oto Ja dokonuję rzeczy nowej; pojawia się właśnie. Czyż jej nie poznajecie?” (Iz 43, 19). Są to słowa, które Bóg, za pośrednictwem proroka Izajasza, kieruje do ludu Izraela będącego na wygnaniu w Babilonie. Dla Izraelitów jest to trudny okres, wydaje się, że wszystko zostało stracone. Jerozolima została zdobyta i spustoszona przez żołnierzy króla Nabuchodonozora II, a wygnanemu ludowi nic nie pozostało. Perspektywa wydaje się być zamknięta, przyszłość mroczna, wszelka nadzieja zniweczona. Wszystko może skłaniać wygnańców do załamania się, do gorzkiej rezygnacji, do poczucia, że nie są już błogosławieni przez Boga.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję