Reklama

Niedziela Łódzka

Święta Anna – patronka miasta Brzezin k. Łodzi

W Brzezinach, przy drodze biegnącej w kierunku wsi Witkowice czy Gałków na uboczu znajduje się niewielka drewniana budowla z białą przymurówką. Według tradycji wiódł tamtędy trakt handlowy z Wielkopolski i Kujaw do Piotrkowa a później dalej, do Krakowa. Idąc śladami historii, w 1502 roku staraniami podkomorzego łęczyckiego, Stanisława Lasockiego, zostali sprowadzeni właśnie tutaj księża misjonarze.

[ TEMATY ]

Święta Anna

archidiecezja łódzka

Miasto Brzeziny

Piotr Drzewiecki

Główny Ołtarz w kościele świętej Anny w Brzezinach

Główny Ołtarz w kościele świętej Anny w Brzezinach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W XVI wieku pojawiła się na tym terenie murowana kaplica, z charakterystyczną amboną na zewnątrz, którą ufundował wojewoda podlaski, Stanisław Warszycki. W następnych stuleciach przebudowano stary kościół, zostawiając charakterystyczną murowaną część, w której obecnie znajduje się zakrystia, a ambona została przykryta drewnianą zabudową obecnego wizerunku kościoła. Bardzo prawdopodobne, że w tym czasie powstała także drewniana dzwonnica. Z upływem czasu budowla zaczęła popadać w ruinę. Z inicjatywy księdza Antoniego Szelewskiego, w 1859 roku przeprowadzono kapitalny remont świątyni oraz jej oszalowanie. W ciągu XX wieku zabiegi remontowe były przeprowadzane jeszcze dwukrotnie.

Działalność społeczna na rzecz renowacji

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004 rok to czas, kiedy powstaje Społeczny Komitet Odnowy kościoła św. Anny, mający na celu pomoc księdzu proboszczowi w zbieraniu funduszy i dbaniu o konserwację zabytku. Komitet poprzez rozmaitą organizację wydarzeń jak np. koncerty mniej lub bardziej znanych artystów, wspiera kościół św. Anny zapewniając niezbędną pomoc przy administrowaniu terenu. Na szczególną uwagę zasługuje „Ambasador Brzezin” Zbigniew Zamachowski, który swoim zaangażowaniem przyczynia się do ratowania zabytkowego kościoła poprzez zapraszanie na spotkania z lokalnymi mieszkańcami znanych aktorów w ramach programu „Zbigniew Zamachowski zaprasza do św. Anny”.

Reklama

Od momentu, kiedy Społeczny Komitet Odnowy zajmuje się obiektem, wykonano szereg prac remontowych na całym jego terenie Odnowiona została zakrystia, ściany zewnętrzne i dzwonnica oraz fundamenty i podwaliny kościoła. Podczas remontów zostało odkrytych wiele niewidocznych, ale niezwykle cennych szczegółów architektonicznych. Po zdjęciu oszalowania okazało się, że do frontu kościoła przylegała dwuspadowa kruchta a od strony południowej dwa otwory okienne, które prawdopodobnie oświetlały część chóru, przeznaczoną dla wysoko postawionych książąt czy właścicieli ziemi.

Przy pracach związanych z zewnętrzną renowacją kościoła po raz pierwszy korzystano z funduszy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz po raz kolejny z pomocy finansowej Gminy Miasta Brzeziny. By umożliwić finansowanie remontów, Komitet postanowił rozprowadzać podczas odpustu św. Anny drewniany krzyż–cegiełkę, dużo mniejszy, wykonany z odzyskanych 300-letnich, zdrowych części podwalin kościoła. Inspiracją do umownie nazwanego „Krzyża św. Anny” był krzyż św. Andrzeja, który przybrał kształt litery V oraz krzyż z różańca wykonanego z kryształu górskiego, otrzymanego na pamiątkę od Pawła VI, kiedy Karol Wojtyła został kardynałem. Krzyż ma ponad metr wysokości i wisi na ścianie drewnianego kościoła.

Podróż do wnętrza świątyni

Reklama

Gdy uniesie się wzrok, uwagę przykuwa umieszczony na belce tęczowej, rzeźbiony w drewnie, wizerunek Jezusa Ukrzyżowanego, którego wyjątkowo długie i szczupłe nogi świadczą o tym, że rzeźbiarz był świadomy, że figura będzie oglądana od dołu i celowo te proporcje nóg wydłużył. Widoczna krew Chrystusa jest w pierwszej kolejności rzeźbiona a następnie malowana. Na belce tęczowej widnieje jeszcze napis, który został przetłumaczony przez księdza Janusza Lewandowicza: "Tutaj mnie moja miłość przybiła na wysokim drzewie Tu mnie sama tylko miłość a nie moja wina udręczyła”, który staje się bardzo wymownym przesłaniem dla wszystkich odwiedzających kościół św. Anny.

Ołtarz, pochodzący z XVIII wieku otoczony jest legendą, że został przeniesiony z kościoła farnego na skutek pożaru, który nam miał miejsce. W ołtarzu znajduje się obraz świętej Anny, która naucza Maryję, datowany na 1884 rok. Podczas prac remontowych, odkryto, że pod wizerunkiem babci Jezusa znajduje się drugi obraz z 1662 roku, który w pierwotnej wersji był namalowany na desce, na którym na głowie Matki Bożej był diadem. Ten wizerunek został przykryty, w czasie zaborów rosyjskich, w których nikt poza carem nie mógł być królem. Istnieje legenda, która głosi, że miejscowi wierni zamówili obraz świętej Anny nauczającej Maryję i przykryli pierwotny obraz.

Reklama

Na szczególną uwagę zasługuje także kamienna kropielnica - jedna z najstarszych w archidiecezji Łódzkiej, której szacowana data powstania określona jest na XV wiek. Charakterystyczne wyżłobienia to najprawdopodobniej ślady po ostrzeniu szabli. Podczas uroczystości ogłoszenia świętej Anny patronką Brzezin w 2014 roku, ufundowany został dzwon świętej Anny, umieszczony w oryginalnej drewnianej dzwonnicy, w której pierwotnie mieściły się dwa dzwony, przetopione na broń podczas II Wojny Światowej. Na zewnątrz kościoła, widoczne są fragmenty zachowanego bruku, mającego pierwotnie chronić przed bagnistymi, podmokłymi terenami – zostały one odkryte przy pracach architektonicznych i zachowane dla odwiedzających. Widoczna część ekspozycyjna murowanej kaplicy pokazuje różnorodność i kawałkami dobudowywano kolejne elementy.

Teraźniejszość i służba

Jest to kościół filialny parafii farnej Podwyższenia Świętego Krzyża, gdzie co niedzielę odprawiana jest poranna Eucharystia. Kościół pełni także funkcję patronalną – spotykają się tutaj podopieczni Klubu Wzajemnej Pomocy AA, harcerze oraz towarzystwo św. Brata Alberta. Urokliwy charakter wnętrza staje się też inspiracją do zawierania tutaj sakramentu małżeństwa. Parafii przyznano nagrodę Zabytek Zadbany – edycja 2013 w kategorii specjalnej – architektura i konstrukcje drewniane, którą otrzymała od Głównego Konserwatora Zabytków za prace przeprowadzone przy obiekcie.

2020-07-26 11:47

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości odpustowe w Świętej Annie – zapowiedź

[ TEMATY ]

odpust

Święta Anna

www.swanna.mniszki.dominikanie.pl

Figura św. Anny Samotrzeć

Figura św. Anny Samotrzeć

Siostry dominikanki zapraszają do sanktuarium w Świętej Annie na odpust ku czci jego patronki.

W sobotę 25 lipca Msza św. i zakończenie nowenny do św. Anny o godz. 18. W niedzielę 26 lipca Sumie odpustowej i procesji eucharystycznej o godz. 11.30 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Pozostałe Msze św. tego dnia o godz. 8.30, 10 i 17.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję