Reklama

Celem ewangelizacji jest budzenie wiary

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 28/2012

KATARZYNA JASKÓLSKA: - W październiku w naszej diecezji odbędzie się kongres ruchów i stowarzyszeń dla nowej ewangelizacji. Skąd taki pomysł?

KS. ANDRZEJ SAPIEHA: - To inicjatywa oddolna, zrodziła się w gronie osób zaangażowanych w ruchy odnowy Kościoła. Pomysł ten zyskał następnie akceptację bp. Stefana Regmunta, a jego realizację koordynuje Wydział Duszpasterski naszej kurii diecezjalnej.

- Jaki jest cel kongresu?

- Celem jest rozbudzenie ewangelizacyjnej gorliwości w naszym Kościele diecezjalnym, a zwłaszcza w tej jego cząstce, jaką stanowią ruchy i stowarzyszenia katolickie. Wszyscy coraz bardziej dostrzegamy palącą potrzebę nowej ewangelizacji, także w naszej diecezji. Z roku na rok rośnie liczba niepraktykujących, życie wielu ochrzczonych ma bardzo mało wspólnego z Ewangelią, a tradycyjne formy działalności duszpasterskiej nie potrafią sobie poradzić z tym problemem. Kongres nie ma być jednorazową akcją, ale impulsem do jeszcze większego i stałego zaangażowania w dzieło ewangelizacji.

Reklama

- Co należy rozumieć pod pojęciem nowa ewangelizacja?

- W krajach mających bardzo długą tradycję chrześcijańską, takich jak Polska, dostrzegamy dzisiaj u wielu ludzi bardzo duży rozdźwięk pomiędzy deklaracją wiary a życiem. Można wręcz mówić o cichej apostazji i o praktycznym materializmie. Ludzie ochrzczeni żyją tak, jakby Boga nie było. W tej sytuacji potrzeba tego, co wcześniej Jan Paweł II, a teraz Benedykt XVI, nazwał nową ewangelizacją. Chodzi o doprowadzenie tych ludzi do żywej wiary i o odnowienie żywych wspólnot kościelnych. Trzeba jednak zauważyć, że nowa ewangelizacja nie ma być jakimś nowym rodzajem aktywności, którą Kościół powinien podjąć. To raczej ewangelizacyjne ukierunkowanie całej działalności kościelnej oraz odnowienie zapału misyjnego, który powinien charakteryzować każdego chrześcijanina i każdą chrześcijańską wspólnotę.

- W trakcie kongresu konferencje będzie głosił ks. Denis Biju-Duval. Dlaczego akurat on?

- Jest on jednym z konsultorów Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. To nowa dykasteria Kurii Rzymskiej powołana przez Benedykta XVI. Ks. Biju-Duval jest wykładowcą na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, a jednocześnie członkiem wspólnoty charyzmatycznej Emmanuel, jednej z tzw. nowych wspólnot francuskich. Uznaliśmy, że warto u nas gościć kogoś, kto łączy w sobie doświadczenie uczestnictwa w jednym z ruchów odnowy Kościoła, pracę w Kurii Rzymskiej oraz zaangażowanie w refleksję teologiczną na poziomie akademickim. Tym bardziej, że pierwszym punktem kongresu będzie sympozjum naukowe w Rokitnie poświęcone tematyce ewangelizacji i zaangażowaniu w nią nowych ruchów.

- A czy już wiadomo, kim będą pozostali wykładowcy?

- Cały czas trwają jeszcze konsultacje i doprecyzowujemy szczegóły kongresowego programu. Będziemy się jednak starali, żeby to były osoby z naszego środowiska, dobrze znające naszą diecezję. Nie chcemy dywagować ogólnie na temat ewangelizacji, chcemy skupić się na naszych lokalnych potrzebach. Będziemy się więc zastanawiać, gdzie, w jakich środowiskach i w jakiej formie potrzebuje ewangelizacji nasza diecezja. Jakie podmioty już istniejące mogłyby się zaangażować w ewangelizację. I pod tym kątem staramy się szukać prelegentów.

Reklama

- Kongres będzie podzielony na dwie części. Pierwsza to wspomniane już sympozjum, a druga to modlitwa i ewangelizacja.

- Pierwsza część ma dostarczyć materiału dla refleksji intelektualnej. Będzie przeznaczona dla węższej grupy odbiorców. Do udziału w drugiej części zapraszamy natomiast wszystkich członków poszczególnych ruchów i stowarzyszeń. Chcemy zebrać w Zielonej Górze możliwie dużą liczbę osób na modlitwie, na słuchaniu Słowa Bożego, na sprawowaniu Eucharystii po to, żeby na nowo sobie przypomnieć, kim jesteśmy, jaki jest nasz charyzmat, nasze zadanie w Kościele i na nowo się wzajemnie zachęcić do podjęcia dzieła ewangelizacji. Taki jest cel spotkań poszczególnych ruchów i stowarzyszeń w kościołach stacyjnych w Zielonej Górze. Wieczorem natomiast rozpocznie się wspólne czuwanie z modlitwą do Ducha Świętego, który jest głównym sprawcą ewangelizacji w Kościele - bez Niego nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Będzie to też moment posłania, otrzymania misji. Następny dzień - niedziela - to czas praktycznej ewangelizacji. Każdy ruch czy stowarzyszenie zaproponuje własny program ewangelizacyjny, zgodny ze swoim charyzmatem. Może to być posługa podczas niedzielnej Eucharystii w parafiach, np. dawanie świadectwa, może to być koncert czy happening ewangelizacyjny na ulicach miasta, indywidualne rozmowy z ludźmi albo jakaś akcja ewangelizacyjna w centrach handlowych, skierowana do tych, którzy w niedzielę wolą pójść na zakupy zamiast do kościoła. Zwieńczeniem tego dnia będzie uroczysta celebracja Mszy św.

- I w ten sposób nasza diecezja wejdzie w Rok Wiary.

- W dniu, kiedy Kościół powszechny zainauguruje Rok Wiary, w naszej diecezji rozpocznie się kongres ruchów dla nowej ewangelizacji. To szczęśliwa zbieżność terminów. Przecież celem ewangelizacji jest właśnie budzenie wiary. Nie tylko w tych, którym głosi się Ewangelię, ale także w samych ewangelizatorach. Jak to powiedział Jan Paweł II, „wiara wzmacnia się, gdy jest przekazywana”.

* * *

Ks. dr Andrzej Sapieha
Rzecznik prasowy Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję