Reklama

Niedziela Częstochowska

O wspólnotach na forum

Za nami XXIII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej, które odbyło się w parafii św. Floriana w Częstochowie.

Spotkanie było pierwszym po 2-letniej przerwie wymuszonej pandemią. – Pandemia sparaliżowała działania wspólnot. Chcemy się zobaczyć i porozmawiać, co dalej czynić – powiedział „Niedzieli” ks. Dariusz Nowak, proboszcz parafii św. Floriana oraz asystent Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej. Zapowiedział również, że na wiosnę odbędą się wybory zarządu rady.

Podczas forum poruszono temat synodu. Jego uczestnicy mogli się również zapoznać z nowym programem duszpasterskim: „Posłani w pokoju Chrystusa”, którego realizacja rozpoczęła się w Polsce w I niedzielę Adwentu.

W programie forum znalazły się: modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, spotkanie przy kawie, prezentacja wspólnot oraz Msza św.

Maciej Orman/Niedziela

Spotkanie były okazją do prezentacji młodych wspólnot, takich jak Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II, którego celem jest popularyzacja nauczania papieża Polaka, oraz Stowarzyszenie Pielgrzymi Niepokalanej, które wynagradza za grzechy aborcji i modli się o jej całkowite zaprzestanie, ale które także niesie konkretną pomoc matkom chcącym poddać się aborcji. Ponadto stowarzyszenie koordynuje w Częstochowie akcję „Paczuszka dla maluszka”, której inicjatorem jest Fundacja Małych Stópek.

– Zbieramy dary dla kilku ośrodków i dla naszych podopiecznych – poinformowała Iwona Chałaszczyk, prezes Pielgrzymów Niepokalanej. Do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie dotarły już pierwsze partie. Podopieczni potrzebują ręczników jednorazowych, nawilżanych chusteczek, ale także czekoladek. Do ośrodka opiekuńczo-leczniczego prowadzonego przez Stowarzyszenie Pielęgniarsko-Opiekuńcze „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie” przy ul. Michałowskiego trafią z kolei: pampersy, słoiczki z zupkami, kaszki i poduszki-przytulanki.

– W zbiórkę zaangażowało się bardzo dużo parafii i kilka przedszkoli – cieszyła się Jowita Kostrzewska z Pielgrzymów Niepokalanej. Dzięki hojności ludzi o wrażliwym sercu prezenty trafią także do 30 dzieci z rodzin, którym jest trudniej, lub biednych, którymi opiekuje się stowarzyszenie.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Akcja „Paczuszka dla maluszka” potrwa do 6 stycznia, dlatego do Księgarnio-kawiarni Niebo w mieście Częstochowa przy ul. Mirowskiej 4 wciąż można przynosić: pampersy, nutridrinki, środki czystości, nowe ubranka, nowe zabawki rozwojowe, które będzie można również łatwo uprać (nie pluszaki).

Podczas forum obecni byli reprezentanci takich wspólnot jak: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego im. s. Faustyny Kowalskiej, Klub Inteligencji Katolickiej, Sodalicja Mariańska, Stowarzyszenie Nowa Ewangelizacja, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich, Akcja Katolicka, Rycerstwo Niepokalanej, Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”, Rycerze Kolumba, Fundacja Dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II oraz Parafialny Zespół Animacji i Ewangelizacji działający w parafii św. Floriana.

XXIII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej odbyło się w dniu pogrzebu abp. Stanisława Nowaka, który w 1995 r. powołał Radę Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej.

Więcej w „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 9 stycznia 2022 r.

2021-12-19 17:34

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

29. rocznica utworzenia archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

abp Stanisław Nowak

archidiecezja częstochowska

Maciej Orman/Niedziela

25 marca 1992 r., bullą „Totus tuus Poloniae populus”, Jan Paweł II podniósł diecezję częstochowską do rangi archidiecezji i ustanowił Częstochowską Prowincję Kościelną, czyli metropolię. Ta rocznica jest dobrą okazją do przypomnienia ważniejszych wydarzeń z życia Kościoła częstochowskiego.

Pierwszym arcybiskupem metropolitą w 1992 r. został dotychczasowy biskup częstochowski Stanisław Nowak. Archidiecezja liczyła wówczas 31 dekanatów, 281 parafii, 609 kapłanów i ok. 920 tys. wiernych. 29 lat istnienia metropolii i archidiecezji częstochowskiej przyniosło wiele ważnych zmian. Narodziły się nowe możliwości lepszego dostosowania pracy duszpasterskiej. Obecnie archidiecezja częstochowska liczy: 311 parafii, 36 dekanatów, 4 regiony duszpasterskie, 1 parafię personalną i 3 rektoraty.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję