Reklama

Niedziela Częstochowska

30 lat archidiecezji częstochowskiej

25 marca 1992 r. bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” Jan Paweł II podniósł diecezję częstochowską do rangi archidiecezji i ustanowił Częstochowską Prowincję Kościelną, czyli metropolię.

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Karol Porwich/Niedziela

Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

„Nowy układ administracyjny Kościoła w Polsce nie był jakimś zaskoczeniem. Wcześniej były, oczywiście, spotkania i przygotowania do tego wydarzenia. Wówczas odbyła się historyczna konferencja episkopatu w Gnieźnie, w miejscu historycznej pierwszej metropolii w Polsce. Biskupi przez ten fakt chcieli, aby Gniezno duchowo było ojczyzną wszystkich nowych metropolii w Polsce. Przy tworzeniu nowych metropolii liczono się z wcześniejszą historią. Decyzja ta została ogłoszona w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny” – wspominał w rozmowie z „Niedzielą” śp. abp senior Stanisław Nowak, który będąc czwartym biskupem częstochowskim, po podniesieniu diecezji do rangi archidiecezji został pierwszym metropolitą częstochowskim.

„Trzeba również zauważyć, że nasza archidiecezja ruszyła w nowy czas naznaczona tajemnicą krzyża. Rok 1992 był dla nas bardzo trudny. Kilka miesięcy po ogłoszeniu nowej struktury archidiecezji zmarło dwóch naszych biskupów pomocniczych: Franciszek Musiel (2 grudnia 1992 r.) i Tadeusz Szwagrzyk (7 grudnia 1992 r.)” – opowiadał abp Nowak.

Archidiecezja częstochowska liczy: 312 parafii (w tym jedną personalną), 36 dekanatów, 4 regiony duszpasterskie (częstochowski, radomszczański, zawierciański i wieluński) oraz 3 rektoraty. Na jej terenie mieszka 707 512 osób (w tym 686 686 katolików – dane z 2021 r).

Reklama

Metropolitą częstochowskim jest abp Wacław Depo. W posłudze wspierają go biskup pomocniczy Andrzej Przybylski oraz bp senior Antoni Długosz.

Patronką archidiecezji częstochowskiej jest Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski, a metropolii częstochowskiej patronuje Najświętsza Maryja Panna Częstochowska. Główną świątynią jest bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie.

2022-03-25 13:25

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żegnamy kapłana sługę

– Żegnamy kapłana sługę, sługę Boga, wychowawcę kapłanów, pasterza, Jezus go powołał. Niech Matka Boga, Matka Kapłanów, prowadzi Cię do Wiecznego Kapłana Jezusa Chrystusa – mówił arcybiskup senior Stanisław Nowak podczas Mszy św. żałobnej.

Ks. kan. dr Jan Sambor, emerytowany proboszcz parafii św. Judy Tadeusza w Częstochowie, prefekt i dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego, prorektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie, wykładowca katolickiej nauki społecznej, zmarł nagle 7 lipca 2020 r. w wieku 74 lat, w 43. roku kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję