Reklama

Niedziela Świdnicka

Mokrzeszów. Czas na kapłańską emeryturę

Po 23 latach duszpasterskiej posługi w parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Mokrzeszowie, na zasłużoną, proboszczowską emeryturę odszedł ks. kan. Stanisław Panewski.

[ TEMATY ]

Mokrzeszów

ks. Stanisław Panewski

archiwum prywatne

Ks. kan. Stanisław Panewski podczas Mszy św. dziękczynnej za 23 lata posługi w Mokrzeszowie

Ks. kan. Stanisław Panewski podczas Mszy św. dziękczynnej za 23 lata posługi w Mokrzeszowie

W ostatnią niedzielę marca parafianie i mieszkańcy Mokrzeszowa złożyli podziękowania odchodzącemu na emeryturę proboszczowi. – Jesteśmy wdzięczni za każdą odprawioną Mszę św., wygłoszone kazania i udzielone sakramenty. Za trud, pracę i włożone serce, aby nasza świątynia i jej otoczenie były coraz piękniejsze – dziękowali przedstawiciele wspólnot parafialnych, życząc przede wszystkim Bożego błogosławieństwa i łaski zdrowia, które w oczach współczesnego świata jest miarą szczęścia, optymizmu i radości.

archiwum prywatne

- Chcielibyśmy, aby ksiądz proboszcz, od czasu do czasu, wspomniał z sentymentem naszą miejscowość, gdzie przez wiele lat pełnił duszpasterską posługę – mówili parafianie, zapewniając kapłana, że zawsze jest mile widziany na mokrzeszowskiej ziemi.

Oczarowany postawą parafian

Przypomnijmy, że ks. kan. Stanisław Panewski urodził się w 1952 roku w Chwalibożycach koło Oławy. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1977 roku w katedrze wrocławskiej z rąk abp. Henryka Gulbinowicza. Jako wikariusz posługiwał w par. Zesłania Ducha Św. w Boguszowie Gorcach (1977-1980), w par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie (1980-1982), w par. Św. Marcina w Jaworze (1982-1989). Następnie w Goliszowie pełnił funkcję Rektora w Samodzielnym Ośrodku Duszpasterskim. W tym samym roku został proboszczem w par. Św. Jadwigi Śląskiej w Tomaszowie Bolesławieckim, gdzie posługiwał przez 10 lat. W 1999 roku objął urząd proboszcza w Mokrzeszowie, który piastował do 31 marca 2022 roku. W 2018 roku został włączony do kapituły kolegiackiej w Wałbrzychu, otrzymując tytuł honorowego kanonika.

archiwum prywatne

Ks. Stanisław w swojej pracy duszpasterskiej wiele zawdzięczał mieszkańcom. Przed laty, kiedy udzielał wywiadu jednemu z tygodników katolickich opowiadał, że jest oczarowany postawą swoich parafian. - Takiego zaangażowania zupełnie się nie spodziewałem – mówił, podkreślając, że wiele remontów, które odmieniły wizerunek kościoła nie mogłyby się odbyć, gdyby nie otwartość i życzliwość wiernych. Zdaniem proboszcza, przez te wiele lat, oddanie parafian zasługiwało na uznanie, zwłaszcza wtedy, gdy nie brakowało przeciwności, chociażby kiedy potężna wichura poważnie uszkodziła dach świątyni.

Reklama

Po blisko pięciu dekadach pracy duszpasterskiej przychodzi czas na odpoczynek, jak i na podreperowanie zdrowia. Ks. kan. Stanisław Panewski od 1 kwietnia zamieszka w świdnickim Domu Księży Emerytów.

Poprzednicy i następca

Parafia w Mokrzeszowie powstała w 1976 roku z podziału wspólnoty św. Mikołaja w Świebodzicach. Pierwszym proboszczem był w niej ks. Władysław Śleziak. Później posługę duszpasterza pełnił ks. kan. Aleksander Radecki, były ojciec duchowny wrocławskiego seminarium. Poprzednikiem ks. Stanisława był ks. prał. Wiesław Brachuc, a od 1 kwietnia decyzją biskupa świdnickiego parafią jako administrator będzie zarządzał ks. kan. Andrzej Majka, dyrektor administracyjny świdnickiego seminarium.

2022-04-01 00:18

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. kan. Stanisław Panewski

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Mokrzeszów

ks. Stanisław Panewski

Arkadiusz Żebrowski

Ks. kan. Stanisław Panewski podczas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego

Ks. kan. Stanisław Panewski podczas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego

O śmierci emerytowanego kapłana poinformowała Świdnica Kuria Biskupia. Ks. Panewski przez ostatnie 23 lata posługiwał w parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Mokrzeszowie, w dekanacie Świebodzice.

Ks. kan. Stanisław Panewski urodził się w 2 stycznia 1952 roku w Chwalibożycach koło Oławy. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1977 roku w katedrze wrocławskiej z rąk abp. Henryka Gulbinowicza. Jako wikariusz posługiwał w par. Zesłania Ducha Św. w Boguszowie Gorcach (1977-1980), w par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie (1980-1982), w par. Św. Marcina w Jaworze (1982-1989). Następnie w Goliszowie pełnił funkcję Rektora w Samodzielnym Ośrodku Duszpasterskim. W tym samym roku został proboszczem w par. Św. Jadwigi Śląskiej w Tomaszowie Bolesławieckim, gdzie posługiwał przez 10 lat. W 1999 roku objął urząd proboszcza w Mokrzeszowie, który piastował do 31 marca 2022 roku. W 2018 roku został włączony do kapituły kolegiackiej w Wałbrzychu, otrzymując tytuł honorowego kanonika.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję