7 października. Kolejna wyższa uczelnia w Legnicy - Wyższe Seminarium Duchowne zainaugurowało nowy rok akademicki. W katedrze została odprawiona Msza św. Przewodniczył jej abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański. Natomiast w auli legnickiego seminarium po raz dziesiąty zabrzmiał hymn "Gaude Mater". Po raz pierwszy próg uczelni przekroczyło 27 studentów. Inauguracja jest okazją do podsumowania poprzedniego roku akademickiego, wręczenia nagród najlepszym studentom i składania życzeń. Przez 10 lat w legnickim seminarium duchownym wyświęcono ponad 140 księży, którzy pracują na terenie całej diecezji.
8 października. Były jeleniogórski szpital miejski będzie jak nowy. Po przejęciu go przez legnicką Caritas trwają tam intensywne prace remontowe. Zmodernizowano system ogrzewania, wymieniono okna. Teraz przyszedł czas na elewację budynku. W placówce tej przebywa obecnie osiemdziesięciu pacjentów. Gdyby nie limity Dolnośląskiej Kasy Chorych, mogłoby przebywać w niej dwukrotnie więcej chorych.
11 października. Uczestnicy sierpniowej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę spotkają się w Legnicy. W sobotę o godz. 8.00 sprzed katedry legnickiej ponownie wyruszą na szlak. Tym razem ich celem jest sanktuarium maryjne w Legnickim Polu. Tam o godz. 13.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji pątników. Przypomnijmy, w tegorocznej jubileuszowej pieszej pielgrzymce do Częstochowy wzięło udział ponad 2 tysiące osób.
Pralki, lodówki i wersalki - wszystko warte ponad 70 tys. złotych otrzymali powodzianie ze Starych Bogaczowic k. Wałbrzycha. Dary dla 96 rodzin przekazała Caritas Diecezji Legnickiej. Podczas wrześniowej powodzi wiele rodzin straciło cały dorobek życia. Nocy z 31 sierpnia na 1 września nigdy nie zapomną. Z powodzianami spotkał się biskup legnicki Tadeusz Rybak, który zapewnił wszystkich o swojej modlitwie.
Legnicka Caritas w przyszłym tygodniu przekaże kolejne dary dla powodzian.
12 października. W całej Polsce już po raz drugi w niedzielę odbędzie się Dzień Papieski. Obchodom tego dnia towarzyszyć będą m.in. koncerty zespołów, wystawy i ogólnopolska zbiórka pieniędzy dla zdolnej, ubogiej młodzieży. W Legnicy Dzień Papieski rozpoczął się dziś rano Pielgrzymką do Legnickiego Pola. Tam o godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji uczestników sierpniowej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. O godz. 15.00, już w Legnicy zaplanowano występy zespołów, w tym koncert Tomka Kamińskiego. Równie ciekawie zapowiada się Niedziela Papieska. Po każdej Mszy św. wolontariusze ze specjalnie oznakowanymi puszkami będą zbierać pieniądze na stypendia dla biednej młodzieży. W tym roku z diecezji legnickiej pomoc finansową otrzyma 18 uczniów.
Przez dwa tygodnie dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy Białej koło Legnicy przygotowywali się do obchodów Dnia Papieskiego. Koncert skrzypcowy, wystawa prac malarskich, projekcja filmu oraz konkurs recytatorski to tylko niektóre wydarzenia niedzielnej uroczystości. Dzień Papieski w Białej zakończy się wieczorem poetyckim. Młodzież recytować będzie wiersze Karola Wojtyły.
Walcem Chopina i Tańcem węgierskim zainaugurowane zostaną w niedzielę Dni Kultury Chrześcijańskiej w Bolesławcu. Już po raz szósty odbędą się tam koncerty, wystawy, ciekawe prelekcje i konkursy. Będzie można również poznać ludzi żyjących we wspólnocie "Pustynia w mieście". Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończy 24 listopada prelekcja poświęconą manipulacji w mediach. Wygłosi ją redaktor naczelny miesięcznika FRONDA.
Triduum Paschalne przywołuje na myśl historię naszego zbawienia, a tym samym zmusza do wejścia w istotę chrześcijaństwa. Przeżywanie tych najważniejszych wydarzeń zaczyna się w Wielki Czwartek przywołaniem Ostatniej Wieczerzy, a kończy w Wielkanocny Poranek, kiedy zgłębiamy radosną prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa i umacniamy nadzieję naszego zmartwychwstania. Wszystko osadzone jest w przestrzeni i czasie. A sam moment śmierci Pana Jezusa w Wielki Piątek podany jest z detaliczną dokładnością. Z opisu ewangelicznego wiemy, że śmierć naszego Zbawiciela nastąpiła ok. godz. dziewiątej (Mt 27, 46; Mk 15, 34; Łk 23, 44). Jednak zastanawiający jest fakt, że ten ważny moment w zbawieniu świata identyfikujemy jako godzinę piętnastą. Uważamy, że to jest godzina Miłosierdzia Bożego i w tym czasie odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego.
Dlaczego zatem godzina dziewiąta w Jerozolimie jest godziną piętnastą w Polsce? Podbudowani elementarną wiedzą o czasie i doświadczeniami z podróży wiemy, że czas zmienia się wraz z długością geograficzną. Na świecie są ustalone strefy, trzymające się reguły, że co 15 długości geograficznej czas zmienia się o 1 godzinę. Od tej reguły są odstępstwa, burzące idealny układ strefowy. Niemniej, faktem jest, że Polska i Jerozolima leżą w różnych strefach czasowych. Jednak jest to tylko jedna godzina różnicy. Jeśli np. w Jerozolimie jest godzina dziewiąta, to wtedy w Polsce jest godzina ósma. Zatem różnica czasu wynikająca z położenia w różnych strefach czasowych nie rozwiązuje problemu zawartego w tytułowym pytaniu, a raczej go pogłębia.
Jednak rozwiązanie problemu nie jest trudne. Potrzeba tylko uświadomienia niektórych faktów związanych z pomiarem czasu. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że pomiar czasu wiąże się zarówno z ruchem obrotowym, jak i ruchem obiegowym Ziemi. I od tego nie jesteśmy uwolnieni teraz, gdy w nauce i technice funkcjonuje już pojęcie czasu atomowego, co umożliwia jego precyzyjny pomiar. Żadnej precyzji nie mogło być dwa tysiące lat temu. Wtedy nawet nie zdawano sobie sprawy z ruchów Ziemi, bo jak wiadomo heliocentryczny system budowy świata udokumentowany przez Mikołaja Kopernika powstał ok. 1500 lat później. Jednak brak teoretycznego uzasadnienia nie zmniejsza skutków odczuwania tych ruchów przez człowieka.
Nasze życie zawsze było związane ze wschodem i zachodem słońca oraz z porami roku. A to są najbardziej odczuwane skutki ruchów Ziemi, miejsca naszej planety we wszechświecie, kształtu orbity Ziemi w ruchu obiegowym i ustawienia osi ziemskiej do orbity obiegu. To wszystko składa się na prawidłowości, które możemy zaobserwować. Z tych prawidłowości dla naszych wyjaśnień ważne jest to, że czas obrotu Ziemi trwa dobę, która dzieli się na dzień i noc. Ale dzień i noc na ogół nie są sobie równe. Nie wchodząc w astronomiczne zawiłości precyzji pomiaru czasu możemy przyjąć, że jedynie na równiku zawsze dzień równy jest nocy. Im dalej na północ lub południe od równika, dystans między długością dnia a długością nocy się zwiększa - w zimie na korzyść dłuższej nocy, a w lecie dłuższego dnia. W okolicy równika zatem można względnie dokładnie posługiwać się czasem słonecznym, dzieląc czas od wschodu do zachodu słońca na 12 jednostek zwanych godzinami. Wprawdzie okolice Jerozolimy nie leżą w strefie równikowej, ale różnica między długością między dniem a nocą nie jest tak duża jak u nas. W czasach życia Chrystusa liczono dni jako czas od wschodu do zachodu słońca. Część czasu od wschodu do zachodu słońca stanowiła jedną godzinę. Potwierdzenie tego znajdujemy w Ewangelii św. Jana „Czyż dzień nie liczy dwunastu godzin?” (J. 11, 9). I to jest rozwiązaniem tytułowego problemu. Godzina wschodu to była godzina zerowa. Tymczasem teraz godzina zerowa to północ, początek doby. Stąd współcześnie zachodzi potrzeba uwspółcześnienia godziny śmierci Chrystusa o sześć godzin w stosunku do opisu biblijnego. I wszystko się zgadza: godzina dziewiąta według ówczesnego pomiaru czasu w Jerozolimie to godzina piętnasta dziś. Rozważanie o czasie pomoże też w zrozumieniu przypowieści o robotnikach w winnicy (Mt 20, 1-17), a zwłaszcza wyjaśni dlaczego, ci, którzy przyszli o jedenastej, pracowali tylko jedną godzinę. O godzinie dwunastej zachodziło słońce i zapadała noc, a w nocy upływ czasu był inaczej mierzony. Tu wykorzystywano pianie koguta, czego też nie pomija dobrze wszystkim znany biblijny opis.
To Chrystus ukrzyżowany przyciąga dziś nowych ludzi do Kościoła we Francji - uważa bp Matthieu Rougé, ordynariusz podparyskiej diecezji Nanterre. Na łamach dziennika La Croix odnosi się do bezprecedensowych osiągnięć Kościoła nad Sekwaną: gwałtownego wzrostu liczby chrztów dorosłych, tłumów na liturgiach Środy Popielcowej i Niedzieli Palmowej, rekordowego udziału paryskich licealistów w pielgrzymce do Lourdes.
Bp Rougé uważa, że osiągnięcia te są nie tyle rezultatem apostolskich inicjatyw kapłanów i wiernych, co dziełem samego Boga, po prostu łaską. Spełnia się to, co zapowiedział sam Jezus: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie”.
Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje
2025-04-19 00:12
tom /KAI
PAP
„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.
„Droga oferowana każdemu człowiekowi - podróż do wewnątrz, rachunek sumienia, zatrzymanie się na cierpieniach Chrystusa w drodze na Kalwarię” - podkreślił Franciszek i wskazał, że Droga Krzyżowa jest rzeczywiście zejściem Jezusa „ku temu światu, który Bóg kocha” (Stacja II). Jest także „odpowiedzią, przyjęciem odpowiedzialności” przez Chrystusa. On, „przybity do krzyża”, wstawia się, stawiając się „między skłóconymi stronami” (stacja XI) i prowadzi je do Boga, ponieważ Jego „krzyż burzy mury, anuluje długi, unieważnia wyroki, ustanawia pojednanie”. Jezus, „prawdziwy Jubileusz”, odarty z szat i objawiony nawet „tym, którzy patrzą, jak umiera”, patrzy na nich „jak na umiłowanych powierzonych przez Ojca”, ukazując swoje pragnienie zbawienia „nas wszystkich, każdego z osobna” (Stacja X)
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.