Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Świątynia konsekrowana

22 października bp T. Rakoczy konsekrował kościół Matki Bożej Bolesnej w Brzeszczach-Jawiszowicach. Jest to 76. świątynia poświęcona przez biskupa ordynariusza w 20-letniej historii bielsko-żywieckiego Kościoła

Liturgię Eucharystii razem z biskupem celebrowali m.in.: budowniczy kościoła ks. Edward Baniak wraz z obecnym proboszczem ks. kan. Franciszkiem Janczym, byli duszpasterze jawiszowickiej wspólnoty, kapłani dekanatu oraz pochodzący z parafii duchowni. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele grup i wspólnot działających w parafii, górnicy i licznie zgromadzeni wierni. Liturgię ubogacał śpiewem parafialny chór „Canticum Novum”.

W homilii bp Rakoczy przypomniał wieloletnie starania mieszkańców powstałych w Brzeszczach osiedli o budowę nowego kościoła. Podziękował także wszystkim za zapał i zaangażowanie w tym dziele. - Budowa świątyni wymaga wielkiego zespołowego działania wielu ludzi oraz instytucji. Dziękuję każdemu za udział w długim procesie wznoszenia i ozdobienia tego kościoła - mówił do zgromadzonych wiernych bp Rakoczy. Przywołując zmarłych członków parafialnej wspólnoty, podkreślił wartość ich świadectwa wiary owocującej do dziś. - To z ich wiary i świadectwa życia wyrosła ta świątynia, bo bez wiary minionych pokoleń nie byłoby ani tej parafii, ani świątyni. Prośmy Boga aby stale umacniał w nas wiarę przodków - dodał hierarcha.

Reklama

Po homilii odbył się obrzęd konsekracji. Biskup namaścił poświęconym olejem mensę ołtarza oraz kamienie apostolskie zwane potocznie zacheuszkami. Następnie na ołtarzu zapalono pięć kadzielnic przyniesionych przez przedstawicieli parafian. Obrzęd zwieńczyło zapalenie światła symbolizującego Chrystusa.

W latach 60. ubiegłego stulecia w Brzeszczach powstały nowe osiedla zamieszkałe m.in. przez pracujących w pobliskiej kopalni węgla górników. Mieszkańcy przez długie lata starali się o zezwolenie na budowę kościoła. Ostatecznie zgodę uzyskano w 1980 r. W tym samym roku kard. Macharski dokonał aktu poświęcenia krzyża na placu budowy. 23 czerwca 1983 r. metropolita krakowski erygował parafię, której proboszczem został ks. Edward Baniak. 6 lat później posługę tę przejął ks. Jan Zając, od 1994 r. urząd ten sprawuje ks. kan. Franciszek Janczy. Na przestrzeni minionych trzech dekad w parafii Matki Bożej Bolesnej pracowało w sumie 31 kapłanów.

1 czerwca 2011 r. parafia, jako pierwsza w diecezji bielsko-żywieckiej i jedna z pierwszych Polsce, otrzymała relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Wspólnota otrzymała też od biskupa pozwolenie na drugi odpust parafialny ku czci bł. Karola Wojtyły.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigeria: Kościół katolicki zawiesił działalność

[ TEMATY ]

Kościół

zouzouwizman / Foter.com / CC BY

Kościół katolicki w Nigrze zawiesił do odwołania swoją działalność pozaliturgiczną - prowadzenie szkół, ośrodków zdrowia, dzieł charytatywnych i pomocy w rozwoju. Jest to skutek splądrowania i zniszczenia infrastruktury kościelnej i profanacji świątyń, dokonanych przez islamistów, którzy 16 i 17 stycznia zaatakowali budynki kościelne w proteście przeciwko karykaturom Mahometa, opublikowanym we francuskim tygodniku satyrycznym „Charlie Hebdo”.

Spłonęło wówczas m.in. 45 kościołów różnych wyznań chrześcijańskich. Zginęło 10 osób.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję