Reklama
drogowskazy
3
z Watykanu
4
niemieckie obozy śmierci
5
dookoła świata
6
groźne Himalaje
7
8
dookoła Polski
9
Stolica Apostolska - Turcja
5 lutego 2018 r. prezydent Turcji zostanie przyjęty przez papieża Franciszka
10-11
ponad granicami - spotkania z Janem Pawłem II
12-13
temat numeru: zatrzymać aborcję
14-17
temat numeru: zatrzymać aborcję
18-19
powrót Sienkiewicza do rodzinnego domu
Muzeum Henryka Sienkiewicza w uroczym dworku w Woli Okrzejskiej k. Łukowa sprawiło sobie znakomity prezent na 50-lecie istnienia. Przy wsparciu finansowym wielu instytucji i ludzi dobrej woli wykupiło z prywatnych rąk fragment rękopisu „Potopu”.
20-22
23
24-25
Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym
Duchowość jest tym dla człowieka, czym centralny program dla komputera albo czym popędy i instynkty dla zwierząt.
28-29
30
wiara i życie
31
liturgia tygodnia
Życie jest jak podróż przez bezdroża – pełne przeszkód, pułapek, często w ciemnościach. Wiara jest jak światła reflektorów w naszym pojeździe.
32-33
felieton
35
rozmawiamy o Polsce
O skali politycznej agresji, odpowiedzialności polityków i próbie budowania obywatelskiej jedności
36-37
38
z prasy zagranicznej
39
niemiecki obóz koncentracyjny Soldau
40-41
analizy i diagnozy
42
felietony
44-45
rodzina - poradnik
Dziś opowiem wam bajkę. Dawno, dawno temu (dokładnie dziesięć lat, ale bajki zaczynające się w sposób tradycyjny brzmią jakoś bardziej dostojnie), w święto Ofiarowania Pańskiego, Dzień Życia Konsekrowanego i Matki Bożej Gromnicznej.
48
Niedziela Młodych
50-53
kultura
54
bliżej świata - Mołdawia
55
56
Niedziela bielsko-żywiecka
Po raz 10. w murach Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej 19 stycznia odbył się Ekumeniczny Maraton Biblijny. Jego tematem przewodnim stały się słowa „Prawica Twoja wsławiła się mocą”, a tekstem, który odczytało 26 lektorów, były wersety Księgi Wyjścia.
W jaki sposób można pozyskać fundusze na wyjazd na ŚDM do Panamy? Chociażby przez rozprowadzanie cukierków (krówek) czy wystawianie jasełek.
Tym razem w kościele Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach 20 stycznia zagrała grupa Pectus.
Niedziela częstochowska
Pamiętamy to wyrażenie, które oznacza: na pewno, bez wątpliwości, na sto procent, niech tak będzie. Przypomina ono o tym, że ludzie mieli w swoim życiu bardzo ważne odniesienie – do Pana Boga.
W dniach 20-21 stycznia w Pajęcznie już po raz czwarty odbył się Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek.
Rozmowa z dyrektorem Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego przy Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie,
Niedziela podlaska
Podtrzymywanie pięknej tradycji kolędowania, to cel przyświecający Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, które po raz drugi zorganizowało Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych.
Odbudowa części skrzydła przeznaczonego pod opłatkarnię to głównie cegiełka rodzin z diecezji drohiczyńskiej. Dzięki pracy rąk Mniszek Benedyktynek z Drohiczyna powstają opłatki, komunikanty, hostie, które rozprowadzane są do parafii w diecezji drohiczyńskiej
W czasie, kiedy obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego, pytamy siostrę karmelitankę Dzieciątka Jezus Mateuszę Kuśmierek, o jej drogę powołania, o życie w zgromadzeniu i całkowite oddanie się Bogu
Niedziela kielecka
Ekspozycja pod tym tytułem, przygotowana przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku, pod kierunkiem Ewy Kołomańskiej, ukazuje wkład poszczególnych duchownych, zaangażowanie biskupów, czy zakonów w ratowanie Żydów podczas II wojny światowej
Św. Karol Boromeusz, związany z początkami wzgórza Karczówka z klasztorem – jedną z wizytówek Kielc, ukochaną przez mieszkańców i turystów – wiernie strzeże historycznego dziedzictwa niezwykłego miejsca
>Drugie Betlejem w Kielcach, które odbyło się 20 stycznia w Hali Leszka Drogosza, już za nami. To był piękny koncert kolęd i zarazem widowisko artystyczne na najwyższym poziomie.
Niedziela małopolska
Koncert dedykowany śp. Helenie Kmieć odbył się w niedzielę 28 stycznia w auli św. Jana Pawła II przy bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach.
140 lat temu w podkrakowskich Wawrzeńczycach urodził się Henryk Miłek. Syn organisty stał się twórcą niezwykle popularnym w przedwojennej Polsce
Leszek Łabuń, miłośnik i współtwórca krakowskiego folkloru. Przez 30 lat grał w „Krakowskiej Szmelcpace”, a od 5 – występuje z zespołem „Słoneczni”.
Niedziela lubelska
Mieczysław Cisło urodził się 15 sierpnia 1945 r. w Niemirówku (parafia Krasnobród, diec. zamojsko-lubaczowska).
W Państwowym Muzeum na Majdanku 20 stycznia odbyły się obchody 75. rocznicy pacyfikacji wsi Dziesiąta
W 2018 r. siostry Służebnice Wynagrodzicielki Najświętszego Serca Jezusa świętują jubileusz 100-lecia. Jedyny w Polsce dom tego zgromadzenia znajduje się w Lublinie
Niedziela legnicka
Salezjański Kociołek Kultury” to cykl spotkań organizowanych przy salezjańskiej parafii św. Jana Bosco w Lubinie.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy odbyła się w dniach od 19 do 21 stycznia br. pierwsza tura rekolekcji powołaniowych dla młodzieży męskiej. Motywem przewodnim spotkania stały się słowa: „W mocy Ducha Bożego”.
Kilkudziesięciu wykonawców, wzięło udział w tegorocznym Festiwalu Jasełkowo-Kolędowym Trzech Kultur Polski, Czech i Niemiec, zorganizowanym przez Fundację „Europejska Perła Baroku” oraz Centrum Kultury w Krzeszowie.
Niedziela łódzka
Od uroczystego wprowadzenia encykliki „Lumen fidei” Ojca Świętego Franciszka rozpoczęły sie synodalne warsztaty.
O tym, jaki będzie w przyszłości Kościół łódzki, zdecyduje to, jaka będzie wiara, nadzieja i miłość tych, którzy dziś przeżywają wiosnę swojego życia
Bonifraterski zielarz podpowiada, jakie zioła przyjmować na złość, a jakie na miłość, i co pić, by stać się lepszym i pełnym empatii człowiekiem wobec drugiego
Niedziela przemyska
Homilia ks. prał. Zbigniewa Suchego wygłoszona podczas Mszy św. przed rozpoczęciem sesji naukowej z okazji 100. rocznicy urodzin abp. Ignacego Tokarczuka
Seminarium to serce diecezji. Ojcowie duchowni to swojego rodzaju kardiolodzy tego domu.
>We wspomnieniach rodziny czy sąsiadów słudzy Boży Rodzina Ulmów emanowała dobrocią
Niedziela rzeszowska
„Ideał prawdziwego patrioty, ideał kapłana Polaka, ideał poświęcenia dla Ojczyzny przez pracę dla niej na każdym miejscu i w każdym czasie wypełniały kapłańskie i biskupie życie Józefa Sebastiana Pelczara”
W roku świętowania stulecia niepodległości naszej Ojczyzny przypada także setna rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka.
Teatr służy nie tylko rozrywce, ale propaguje również treści fundamentalne, uniwersalne, związane też z sacrum.
Niedziela sandomierska
W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan na wspólnej modlitwie, duchowni i wierni różnych wspólnot chrześcijańskich z naszej diecezji, spotkali się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu.
W Ostrowcu Świętokrzyskim przy parafii św. Kazimierza wystąpiła schola „Kazimierzanki”, a przy tej okazji odbyła się zbiórka charytatywna
Już blisko półmetek modlitwy, która została zainicjowana 7 października 2017 r. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii. Jerycho Różańcowe wpisuje się w obchody 200-lecia powstania naszej diecezji
Niedziela sosnowiecka
Zbliża się okres rozliczenia podatkowego. Warto już teraz pomyśleć o przekazaniu 1% na rzecz największej i najbardziej renomowanej organizacji charytatywnej w diecezji – a więc Caritas sosnowieckiej.
Za nami już 12. edycja Międzygminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Wojkowicach
O wakacyjnej wędrówce do Santiago de Compostela
Niedziela świdnicka
Patrząc na zabudowania Świdnicy, która jest od ponad 10 lat stolicą diecezji, warto zwrócić uwagę nie tylko na piękne miejskie kościoły, ale też na wiele innych miejsc, które są widocznym śladem dużej religijności mieszkańców tego miasta we wcześniejszych wiekach.
Choć Niedziela Chrztu Pańskiego zakończyła w Kościele okres Narodzenia Pańskiego, to jednak świętowanie i radowanie się z faktu przyjścia na świat Chrystusa jest w naszej Ojczyźnie wydłużone do 2 lutego, do dnia, w którym świętujemy Ofiarowanie Pańskie.
Co jakiś czas mamy okazję przypatrzyć się, jak gorliwie muzułmanie bronią swojej wiary i czci swego proroka.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W niedzielę 14 stycznia 2018 r. doradcy życia rodzinnego posługujący w Parafialnych Poradniach Życia Rodzinnego na terenie naszej archidiecezji spotkali się na kolejnym dniu skupienia.
Z ogromną radością mamy zaszczyt na naszych łamach relacjonować bieżącą działalność powstałego w 2012 r., a powołanego oficjalnie dekretem abp. Andrzeja Dzięgi z 7 października 2016 r. Stowarzyszenia Katolickich Przedsiębiorców i Pracodawców.
Z ks. kan. Janem Zalewskim, proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Chojnie, rozmawia Leszek Wątróbski.
Niedziela toruńska
Bp Adolf Piotr Szelążek w latach 1946-50 mieszkał w Zamku Bierzgłowskim. Nazywany biskupem wygnańcem, gdyż ówczesne władze komunistyczne w istocie wygnały go z diecezji łuckiej na Wołyniu, gdzie był ordynariuszem.
Żyjemy w czasach nastawionych na wygodę i przyjemność. Współczesny człowiek określa model swego „bohatera” jako osobę młodą i mającą wszelkie możliwości, by pełnymi garściami czerpać z życia.
Spotkanie Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Toruńskiej rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.
Niedziela warszawska
Proste, a zarazem bardzo głębokie teksty piosenek, pop-rockowa muzyka i przesłanie o nadziei w Jezusie. „Miłość nad Wisłą”, to najnowszy album zespołu La Pallotina, którego liderem i wokalistą jest ks. Andrzej Daniewicz.
Wydobywane z archiwów nieznane dokumenty z życia i posługi kard. Józefa Glempa ukazują osobę wyjątkowo pokorną i zawsze oddaną Kościołowi.
Z ks. prał. Tadeuszem Bożełko, kapelanem Centrum Onkologii na Ursynowie, rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Niedziela wrocławska
Od początku roku we wrocławskim Radiu Rodzina trwa rewolucja. O skutkach tej rewolucji z Tomaszem Dudą, redaktorem naczelnym Radia Rodzina, rozmawia Agnieszka Bugała.
Pączki wrosły w tradycję cukierniczą i mają polski rodowód. Trudno wyobrazić sobie polską cukiernię w tłusty czwartek bez pączkowej oferty
Święto Trzech Króli rozpoczęło w kalendarzu kościelnym okres niezwykły, trwający aż do Środy Popielcowej. To karnawał.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Zamojskie Stowarzyszenie „Amazonki” powstało w 1997 r. w związku z rosnącą liczba zachorowań na raka piersi w naszym regionie.
Z ks. prał. Eugeniuszem Derdziukiem, proboszczem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie, rozmawia Ewa Monastyrska.
Coraz więcej miejscowości w kraju organizuje koncerty noworoczne. Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie wraz z Burmistrzem zorganizowali taki koncert po raz czternasty.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Co roku na przestrzeni stycznia i lutego w naszej diecezji odbywają się rejonowe spotkania doradców życia rodzinnego.
W 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Dzień ten obchodzimy co roku 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego.
Z ks. Michałem Gławdelem o podwójnym jubileuszu i urokach bycia kapelanem harcerskim rozmawia ks. Adrian Put.