Reklama
Obserwator
5-8
9
treści wiary
Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.
... i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Wyjaśniamy czwartą z sześciu głównych prawd wiary.
Bóg ocenia człowieka nie według jakiegoś schematu, lecz z głęboką znajomością jego wnętrza. Najsurowiej ocenia tych, którzy „zakopują swoje talenty”, czyli przestają od siebie wymagać.
14-19
21
życie kościoła
Pandemia sprawiła, że również wolontariusze musieli zostać w domu na dłużej. Ostatnie miesiące wskazują jednak na postępującą odwilż dobrych serc.
Z czytaniem Biblii jest trochę jak z lekarstwami. Żeby wyzdrowieć, nie wystarczy kupić leku, trzeba go jeszcze zażyć – mówi ks. Wojciech Węgrzyniak.
22-25
kościół lokalny - gliwice
To jedna z najmniejszych diecezji w Polsce, ale silna wiarą.
26-27
prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
Każdy, kto dziś ogląda tę barokową wizualizację zaślubin Maryi i Józefa, staje się niejako świadkiem tego wydarzenia.
31-41
44
punkt widzenia
Trzeba tworzyć korzystne miejsca pracy na obszarach wiejskich, by wieś stawała się dla kobiet bardziej atrakcyjnym miejscem do życia. Te 4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa jest wielką szansą dla nich – mówi Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kościół naucza, że migrantom i uchodźcom należy pomagać. Jak reagować w obecnej sytuacji, gdy zjawisko migracji zostało wywołane sztucznie przez reżim Łukaszenki?
46-48
Kącik dla dzieci
50-51
50-51
nasze sprawy
Niedawna tragedia w Świętokrzyskiem pokazała po raz kolejny, że potrafimy pięknie się jednoczyć, by nieść pomoc tym, których dotknęło nieszczęście.
52-53
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Przyroda późną jesienią (choć jest zimno) zaskakuje nas swoimi prezentami. Po pierwszych przymrozkach warto poszukać krzewu jałowca. Zdobią go ciemnofioletowe owoce w postaci kuleczek podobnych do czarnych jagód. Zbierzmy je do naszej apteczki.
W przestrzeni medialnej znajdziemy mnóstwo recept na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Wybierajmy je z rozwagą. O tym, co jest niezbędne dla zdrowia, z dr. n. med. Jackiem Kozakiewiczem rozmawia Anna Wyszyńska.
We wspólnocie mieszkaniowej zmarła właścicielka mieszkania. Jej dzieci nie żyją, a wnuki nie interesują się mieszkaniem. Nie jest ono opłacane i dług się powiększa. Koszty utrzymania ponosi wspólnota. Czy wspólnota może przejąć to mieszkanie?
Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień.
55-57
warte uwagi
Czy farmy wiatrowe staną się jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki?
Czy zeroemisyjne pojazdy napędzane wodorem na polskich drogach to wciąż tylko melodia przyszłości? Już niedługo marzenie może się stać naszą codziennością.
60-61
Niedziela z kulturą
64
66
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 3, 1-6)
Jest jedną z najbardziej barwnych postaci w hagiografii. Był znany z niesienia pomocy osobom znajdującym się w potrzebie. Sprawował posługę biskupią w Mirze oraz miał uczestniczyć w I soborze powszechnym.
III-VIII
Aktywni 60+
Parafialne kluby seniora to propozycja dla tych, którzy wciąż chcą odkrywać piękno i radość życia.
Mamy tu jak u Pana Boga za piecem – zapewnia jeden z uczestników zajęć Ośrodka „Campus Misericordiae” w Brzegach k. Wieliczki.
Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.
Jak uchronić się przed sytuacją, gdy przyjmowane leki zaczynają wchodzić ze sobą w interakcję i przynoszą więcej szkód niż korzyści?
Adwent sprzyja nowemu spojrzeniu na życie.
Potrzebujemy ciepła, miłości i zrozumienia ze strony bliskich. Zdecydowanie nie chcemy być traktowani protekcjonalnie.
Jak wykorzystać czas, który wcześniej był przeznaczony na pracę zawodową?
Jak spędzać czas, gdy nie wisi nad nami bat ciągłego pośpiechu? Co zrobić, żeby życie na emeryturze było ciekawe?
d10-d7
Niedziela bielsko-żywiecka
Potrzebny jest Kościół żywych świadków wiary. Trzeba ruszyć się i podjąć to, co Jezus dla mnie przygotował i co już czeka – mówił bp Roman Pindel do młodych podczas obchodu Światowych Dni Młodzieży.
Męski Ruch Maryjny Wojownicy Maryi to nowa wspólnota działająca na terenie diecezji, która skupia mężczyzn pragnących walczyć o świętość swoją i swoich rodzin. Od niedawna Wojownicy zapraszają na spotkania małżonki. Z liderem grupy formującej się w Harmężach, Michałem Walaszkiem, rozmawia Monika Jaworska.
Młodzież z żywieckiego liceum ogólnokształcącego odwiedziła diecezjalną rozgłośnię Anioł Beskidów.
Niedziela częstochowska
Początki parafii sięgają połowy XIII wieku. Jej patron jest jednak o wiele starszy.
Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Marek Bator wszedł jakiś czas temu w środowisko bezdomnych i potrzebujących z postanowieniem, by się tymi wykluczonymi dzielić ze społecznością sytych, jakże często dalekich od tych zjawisk.
O wyzwaniach, życzeniach i nadziejach z nowym asystentem diecezjalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. dr. Michałem Jędrzejskim rozmawia Agata Kowalska.
Niedziela podlaska
„Reaguj i wspieraj. Rola i zadania nauczyciela religii w okresie wyzwań edukacji związanych z pandemią” – pod takim hasłem miała miejsce narada z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych odpowiedzialnych za nauczenie religii z terenu województwa mazowieckiego.
Niedawno w naszej diecezji zakończyła się peregrynacja ikony krzyża Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Pod takim hasłem odbyła się III edycja diecezjalnego konkursu Wartościowe opowieści.
Niedziela kielecka
Rycerze Kolumba w parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Łosieniu mają nowy sztandar.
Parafia Grobu Bożego w Miechowie obchodziła ćwierćwiecze nadania parafialnej świątyni tytułu bazyliki mniejszej. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Miechowskim Domu Kultury.
Czas Adwentu podpowiada nam, że mamy radośnie przeżywać życie – mówi ks. dr hab. Jarosław Czerkawski, wykładowca KUL i WSD w Kielcach.
Niedziela małopolska
Aż dziw bierze, ile przez jednego człowieka oddanego Bogu może się dokonywać dobra – przyznaje w rozmowie z Niedzielą ks. Kazimierz Skwierawski, duszpasterz wdów konsekrowanych w archidiecezji krakowskiej.
Od 20 lat swoją grą uświetniają lokalne, ogólnopolskie i międzynarodowe uroczystości. Mieszkańcy Sobolowa, malowniczej wsi na Pogórzu Karpackim, wkrótce będą obchodzić wielki jubileusz
85-letnia Michalina Zagorec mieszka na parterze czteropiętrowego bloku na krakowskim Salwatorze. Ciągle dzwoni tu domofon, ludzie wchodzą i wychodzą. Na niespodziewanych przybyszy czeka blacha świeżego sernika…
Niedziela lubelska
Człowiek w pełni realizuje się wyłącznie wtedy, gdy kocha i daje siebie innym
Światowy Dzień Młodzieży, ustanowiony przez św. Jana Pawła II ze wskazaniem daty świętowania na Niedzielę Palmową, po raz pierwszy był obchodzony w nowym terminie.
Od 100 lat Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest wizytówką uczelni, miasta i ojczyzny.
Niedziela legnicka
W salezjańskiej parafii św. Maksymiliana Kolbego z inicjatywy Wspólnoty „Wiara i Rozum” odbyło się niecodzienne spotkanie
Stowarzyszenie „Pałacowy Świat” oraz Dolnośląski Zespół Szkół w Biedrzychowicach, zapraszają do wzięcia udziału w konkursie.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy miało miejsce diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej.
Niedziela łódzka
Nie ma dobrego przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego, bez codziennego modlitewnego czuwania wraz z Maryją.
W bazylice archikatedralnej oraz Wyższym Seminarium Duchownym odbył się Dzień Jedności Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej.
Spotkania Szkoły Nowej Ewangelizacji, grupa dorosłych ministrantów, Ruch Sercańskiej Młodzieży, to tylko nieliczne przykłady prężnie działających inicjatyw parafialnych na terenie bełchatowskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Barbary
Niedziela przemyska
List abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego na pierwszą Niedzielę Adwentu.
Do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu przybyli członkowie AK i KSM, aby modlić się podczas święta patronalnego.
Święta Barbara to patronka trudnej pracy i opiekunka pracowników przemysłu naftowego.
Niedziela rzeszowska
Te Deum laudamus… kilkakrotnie rozbrzmiewało w ostatnich dniach w parafii bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie jako dziękczynienie za 25 lat jej istnienia.
O życiowych zmaganiach i dokonaniach Jacka Krawczyka mówi ks. prof. Stanisław Haręzga z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, który zebrał i przygotował do druku jego pisma.
Od 27 lat Radio Via jest ważnym narzędziem ewangelizacji w diecezji rzeszowskiej i na Podkarpaciu.
Niedziela sandomierska
Jubileusz 30-lecia działalności świętował Klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
W parafii św. Barbary odbyło się diecezjalne spotkanie organistów.
W Sandomierzu pod koniec listopada odbyło się Święto Młodego Wina, na które przybyli turyści z różnych stron Polski.
Niedziela sosnowiecka
Od stycznia do listopada, każdego 19. dnia miesiąca wierni z parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi uczestniczyli w nabożeństwie ku czci św. Józefa.
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika zapraszają do udziału w wydarzeniu.
Przed nami 18. edycja Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka”.
Niedziela świdnicka
Kończy się pierwszy etap jednego z największych w historii świdnickiej katedry remontów.
Konferencje wygłoszone przez ks. Dominika Chmielewskiego, salezjanina, dały jasny obraz problemów Kościoła i wizji czasów ostatecznych.
Ojcowie sercanie biali od wielu lat na jednym z polanickich wzgórz oddają cześć Chrystusowi Królowi.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Rusza kolejna edycja najstarszej akcji Caritas. Zapoczątkowane w 1994 r. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, dzięki świecom rozprowadzanym w parafiach, pozwala zebrać fundusze dla potrzebujących.
Najstarsze ślady na Pomorzu Zachodnim związane ze wspólnotą sióstr służebniczek starowiejskich znajdujemy w Kamieniu Pomorskim, Golczewie i Trzebiatowie.
W świecie od 1921 r., w Polsce od lat 80. XX wieku. Stowarzyszenie swą nazwę wzięło od legionów rzymskich, gdyż ma być niepokonaną – tak jak one –armią Maryi. Legioniści z Choszczna spotykają się co tydzień.
Niedziela toruńska
W Jabłonowie Pomorskim przygotowania do tegorocznej akcji Kolędnicy Misyjni Dzieciom w Środkowej Azji już się rozpoczęły. A czy w twojej parafii, szkole i miejscowości także?
Rozpoczęła się droga synodalna w naszej diecezji. Wiele parafii i wspólnot oraz osób indywidualnych już pochyliło się nad zagadnieniami przygotowanymi przez papieża Franciszka. O nadziejach i obawach z tym związanych oraz o poszukiwaniu wspólnej drogi opowiada ks. Artur Szymczyk, delegat ds. Synodu, w rozmowie z ks. Pawłem Borowskim.
Obecny synod zaprasza nas przede wszystkim do wzajemnego spotkania się w Kościele. Daje nam szansę stania się Kościołem słuchania i bliskości. Wierzę, że otworzymy się na działanie Ducha Świętego i zaczniemy słuchać, że wykorzystamy szansę i dotrzemy do osób oddalonych, żyjących na peryferiach naszego Kościoła, że odnowimy wspólnotowość w naszych parafiach.
Niedziela warszawska
Z Joanną Paciorek, o prawdziwej twarzy św. Mikołaja i mądrym pomaganiu, rozmawia Monika M. Zając.
Miejsce, w którym czuję się dobrze, „jak u siebie” i gdzie mogę się umacniać, czy raczej skostniała instytucja, w której jestem tylko petentem i na którą nie mam wpływu? Jaki jest mój Kościół?
Samotni, niezrozumiani, niewysłuchani. To najczęstsze bolączki współczesnych młodych ludzi. Lecz w tej grupie każdy może wyrazić siebie i będzie przyjęty jak brat czy siostra.
Niedziela wrocławska
Na przestrzeni lat stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. To nie tylko zwykła świeczka.
W Turnieju Piłki Nożnej wygrała drużyna Wojska Polskiego, która w finale pokonała Policję 1:0. Księża Archidiecezji Wrocławskiej zajęli 3. miejsce.
To jest miejsce, w którym Bóg chce się spotykać z nami i chce nam dać to, co ma najcenniejszego, Siebie – powiedział abp Józef Kupny, podczas poświęcenia i konsekracji ołtarza w kaplicy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Już po raz 13. w kościele filialnym Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Bukowinie odbyły się Spotkania Akademickie.
Od kiedy można mówić dzieciom o Panu Bogu? Odpowiedź brzmi – od zawsze! Ponieważ to właśnie sama miłość jest głoszeniem Dobrej Nowiny o kochającym Ojcu.
W adwentowym oczekiwaniu na spotkanie z Chrystusem powracajmy do wydarzeń, które świadczą o Jego miłości.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sanktuarium w Babimoście odbyło się III Diecezjalne Spotkanie Kobiet. Razem z naszymi diecezjankami modlił się biskup kaliski Damian Bryl.
Matka Boża Królowa Pokoju swoje szczególne miejsce znalazła w Otyniu. Znajdują się tam poświęcone Jej sanktuarium, a w nim figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z przełomu XIV i XV wieku.
Wykład w cenie kawy? To się dzieje naprawdę! Rusza drugi sezon Teologii w Mieście.